Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетната комисия не прие забраната за износ на горива от руски петрол

6 коментара
Бюджетната комисия не прие забраната за износ на горива от руски петрол

Парламентарната Комисия по бюджет и финанси не прие на първо четене забраната за износа на нефтопродукти от руски петрол. Законопроектът на ДПС за контрол за прилагане на дерогацията за закупуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море, и на нефтопродукти с произход от Русия или изнесени от Русия не получи одобрение.

Йордан Цонев (ДПС) каза, че във връзка с влязлото в сила на 5 декември ембарго и дерогация, която е дадена на България за 2 години, целта на законопроекта е да се ограничи преработката на руския петрол, както и да се контролира неговият внос и преработка. Той припомни, че досега комбинатът "Лукойл Нефтохим" е работил преди всичко на процесинг – преработка на суров нефт. Според Цонев това има своите негативни последици за фиска на страната, тъй като по-голямата част от печалбата на рафинерията е извън България.

Една от основните задачи на този законопроект е да спре реекспортът, като започнат да се облагат вземанията по отношение на ДДС и акцизите, изтъкна Цонев. Според него събитията вече изпреварват този законопроект, защото ембаргото върху руския петрол влезе в сила, а българското правителство разреши някои продукти да бъдат реекспортирани, защото те нямат реализация в страната и няма къде да бъдат складирани.

Цончо Ганев от ПГ на "Възраждане" разкритикува законопроекта. Според него при подобна забрана ще са нужни над 500 млн. лева инвестиции в рафинерията и поне 6 месеца да се преработи цялата система, за да може да работи с друг тип петрол. "Ще останем без петрол и без работеща рафинерия", изтъкна той.

Венко Сабрутев от ПГ на "Продължаваме промяната" изтъкна, че законопроектът "лежи" на едно от големите постижения на кабинета Петкова – договорената дерогация и България да има възможност да продължава да внася руски суров петрол и след 5 декември тази година. Относно забраната за износ, депутатът счита, че това е добро решение, за да може ценовото предимство на горивата, произведени от руски суров петрол, да остава тук в България.

Мартин Димитров от ПГ на "Демократична България" каза, че ще подкрепи законопроекта на първо четене. Дали това точно е решението обаче ще се прецени на второ четене, когато ще може да се внесат необходимите корекции. Според него, ако се разреши износът на дизел и бензин, това ще доведе до повишаване на цените, защото ще намалее предлагането на българския пазар.

Според Румен Гечев от БСП, ако на рафинерията в Бургас се забрани да изнася, тя няма как да не затвори. "Ако Русия спре танкерите през Черно море, тогава "Нефтохим" затваря, тъй като преносът на петрол с цистерни, с туби, или с шишета по литър и половина противоречи на здравия разум", изтъкна той.

Делян Добрев от ГЕРБ заяви, че преди началото на войната в Украйна "Лукойл Нефтохим" е работил с 40% неруски петрол. Според него няма проблем сега рафинерията да работи с 50% руски на 50% неруски петрол.

Служебният зам.-министър на финансите Людмила Петкова обясни, че дерогацията разрешава България да внася суров нефт и нефтопродукти от Русия, но само след произнасяне на компетентния орган - Министерският съвет. МС трябва да разреши дерогацията, тъй като по регламент тя не е автоматична.

Провеждат се разговори с Европейската комисия и в момента нито една европейска държава няма забрана за износ. "Държавите, които внасят нефт по тръбопровод, нямат забрана", изтъкна зам.-министър Петкова. Даже тези държави, които имат проблем с внасянето на нефт по тръбопровод, ЕК може да им разреши временна дерогация да внасят нефт по море. По отношение на нефтопродуктите, произведени от руски петрол - за тези, които са по тръбопровод, забраната влиза в сила от 5 февруари 2023 г. В момента ЕК обмисля в деветия пакет на санкциите какъв да бъде подходът по отношение на нефтопродуктите, произведени от руски петрол. "Дизелът се забранява да се изнася от 5 март 2023 г., за да се гарантира потреблението в страната", коментира още зам.-министър Петкова.

Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация коментира, че ако в този вид законопроектът се приеме, означава, че няма да има свръхпечалба, която да бъде обложена. Намаляването на работата на рафинерията със сигурност ще доведе до много по-малки приходи в бюджета. От другата страна това заплашва и дейността на рафинерията, изтъкна Бенчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. AlexT
    #6

    Вече се чудя- да се смея ли, да плач ли ..ДБ или Да България само , внася Законопроект за “Оперативно управление от държавата на Рафинерията ЛУКойл”, назначаване на “особен търговски представител” или нещо подобно J..И си представям : сяда Ивайло или някой друг , заедно с 3-4 –ма счетоводители и менажери в центъра, в сградата на ЛУК и ..започват да управляват една руска , богата , лъгала ни с данъци ,почтена “, цялата в бяло” ,съветска фирмаJ)
    Около тях и до работните им места се РАЗХОЖДАТ

  2. Бугараш
    #5

    ДрОгарите искат да ни убедят, че да се "пере" руски петрол в България не било заобикаляне на санкциите? На много политиканти им лъснаха червените килоти сделани в СССР!

  3. anton nikolov
    #4

    Както и да се въртят, задните им части все сочат Раша.

  4. бай Сандю
    #3

    И после Холандия ни била виновна за Шенген! Ами просто там няма място за троянски коне. Особено руски.

  5. Backo
    #2

    Пак закъсняхме с всичко възможно. Чакахме до 06.12, за да търсим решение, какво ще правим от 05.12... Тупкаме топката, а Радев и неговите редници ни забиват автоголове, Русия ръкопляска...

  6. Гьорче Петров Н
    #1

    Жалко е да се наблюдава как се въртят и сучат българските депутати по темата изобщо. Ние все обвиняваме руснаците за всичко, не омаловажавам техните действия, но те си гледат собствения интерес, а Главните Виновници за Нашите Несгоди са българските политици, които не съумяват да защитят Българския Национален Интерес. Всеизвестни са методите на "рускиете" и тяхната агресивност, но те успяват най много там където Липсва Ответна Реакция, където има най добри Условия за Корупция и където политиците са най Продажни, Алчни и Безотговорни. За това би трябвало да се Концентрираме върху Нашите Слаби Звена, защото ако не са руснаците, утре ще са Турците, Арабите, Китайците итн.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.