Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюрокрация, скъпи кредити и слаба производителност спъват бизнеса

Българската икономика остава на дъното в Европа по конкурентност

22 коментара
Бюрокрация, скъпи кредити и слаба производителност спъват бизнеса

Въпреки полаганите слаби усилия, Българската икономика продължава да е на дъното на Европейския съюз по конкурентоспособност заради бюрокрацията, скъпите банкови кредити, високото енергийно потребление, ниската производителност на зле платени работници и липсата на иновации. В същото време страната ни не използва достатъчно ефективно европейските средства, предназначени именно за повишаване на конкурентоспособността на икономиката си. Това сочи докладът за европейската конкурентоспособност за 2011 г., публикуван от ЕК в петък

Докато в Ирландия средната производителност на труда в промишлеността носи 125% брутна добавена стойност на заето лице у нас тя е под 20 на сто, което е най-ниското в ЕС.

У нас производството е овехтяло, харчи много енергия, не се ползва от иновативни продукти. Освен това фирмите не могат да разчитат на кредитиране на поносима цена от банките за техните европроекти. Държавната и местната администрация създават много пречки пред инициативността на малките и средните предприятия като въвеждат множество лицензионни режими и прилагат тактиката на мълчаливия отказ на бизнес инициативи.

Като недостатък пред българския бизнес се посочва още прекалено слабото използване на електронното администриране.

В краткосрочен план високите лихви по заемите, изискваните допълнителни гаранции и залози и неизплатеният държавен дълг остават сериозно бреме за бизнеса, отбелязва комисията. Причината кредитните институции да са предпазливи в отпускането на кредити за съфинансиране по европроекти и в опасността заради корупцията и измамите да бъде спряно еврофинансирането, посочва докладът.

Проблем създава и самата администрация, която бави плащанията на фирмите за извършена работа и ги лишава от оборотни средства.

Акцентира се и върху лошо функциониращата съдебна система. Неефективната борба срещу организираната престъпност и корупцията също имат "негативно влияние върху икономическото и социалното развитие, както и в усвояването на европейски фондове", пише в доклада.

Документът се спира и на това, че търговските представителства на страната в чужбина "не дават винаги полезна практическа информация за компаниите, а насоките за износа са овехтели".

Макар и държавата да е увеличила финансирането за иновативни проекти, сътрудничеството между научните институции и бизнеса продължава да е ограничено. Прилагането на мерките на съществуващите програми за иновации и R&D е много бавно и липсват големи ключови проекти за подобряване на положението в сектора, смятат в Брюксел.

ЕК поставя България в групата на страните със значително по-ниска производителност от средната за държавите-членки заедно със Словакия, Словения, Унгария, Чехия, Полша, Кипър, Португалия, Естония, Литва, Румъния и Латвия.

По дял на компаниите, използващи иновации, страната ни е поставена в групата с дял над 30% от всички компании заедно с Великобритания, Холандия, Испания, Малта, Словакия, Румъния и Литва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    при неструктурирана икономика,при липса на планове за развитие поне за средносрочен период,трудно могат да се намерят мотиви за иновации,липсата на връзка между науката и икономическите субекти способства за неправилното определяне необходимостта от специалности за обучение и необходимия брой кадри и не на последно място средствата за производство попаднаха или по - точно бяха дадени на неподготвени професионално кадри,които съсипаха и това което работеше,за това скоро няма да се оправим.

  2. Анонимен
    #21

    Така ще е докато превест имат тези, които гласуват за олигарсите - от политиката, от финансовите среди, от престъпния свят. Друга седмица ще гласуваме и всички приемат за нормално поведението на управляващата партия на шантаж, издигане на подсъдими лица за кметове или неадекватни личности за президент. Какво им пречи да мислят, да вземат живота в собствените си ръце, да държат на достойнството си? - липсата на пари за хляб ли, не САМО мързелът на българина и личната безотговорност. Хора събудете се! Време е за разкъсване на мрежата на мутрите. Не им слугувайте. Ако не сто способни да им се противопоставите, за вас и за нас е по-добре да напуснете България. И гласувайте - по съвест.

  3. Анонимен
    #20

    Ниска производителност на ЗЛЕ ПЛАТЕНИ РАБОТНИЦИ. Ето това е обяснението на всички въпроси. РОБСКИЯТ ТРУД на зле платени хора,от които държавата ИЗЗЕМВА ВСИЧКО никога не е бил производителен. Подобни душмански общества са се задушавали в собствената алчност и неадекватност.

  4. Анонимен
    #19

    Любопитен "13" е по-точен от статията, дано има кой да го прочете, ама какво от това.

  5. Анонимен
    #18

    Всеки ирландец е задлъжнаял с 566756 Евро., затова в Ирландия средната производителност на труда в промишлеността носи 125% брутна добавена стойност на заето лице, а у нас тя е под 20 на сто, което е най-ниското в ЕС

  6. Анонимен
    #17

    в слабо развита държава като българия,икономиката е силно зависима от политиката.трябват закони,които подпомагат икономиката,намаляват бюрокрацията и корупцията по високите етажи,без политически чадъри. сега в българия това е само мечта за наивници.

  7. Анонимен
    #16

    Държава Външен дълг като процент от БВП Брутен външен дълг (в щатски долари) БВП за 2010 година (в щатски долари) Външен дълг на глава от населението (в щатски долари)
    1 Ирландия 1382,00% 2,38 трлн. 172,3 млрд. 566756
    2 Великобритания 413,30% 8,981 трлн. 2,173 трлн. 146953
    3 Швейцария 401,90% 1,304 трлн. 324,5 млрд. 171528
    4 Холандия 376,30% 2,55 трлн. 676,9 млрд. 152380
    5 Белгия 335,90% 1,324 трлн. 394,3 млрд. 127197
    6 Дания 310,40% 626,1 млрд. 201,7 млрд. 113826
    7 Швеция 282,20% 1,001

  8. Анонимен
    #15

    Не политизирайте икономическите причини за състоянието ни, защото те са такива при всички наши правителства и причините за това са показани в№ 13

  9. Анонимен
    #14

    до 10 ако иван костов беше останал поне още един мандат,сега нямаше да сме на дъното на всички европейски класации. не знам на фона на този доклад с какъв акъл европейските чиновници идват да хвалят некадърното правителство.

  10. Анонимен
    #13

    Бизнесът в Бъгария се спъва от корупцията.Всички други причини са второстепенни. Няма търг за държавни поръчки, както и европейски проект, който да не е нагласен и да не се печели от "правилните" хора. Втората по важност причина е изцяло проядената от корупция съдебна система, която позволява на мошениците да се измъкват най-нагло и безцеремонно. Производителността ни е ниска, но тя се компенсира с най-ниските ни заплати. Кредитите ни са скъпи, защото първо са рискови и второ не могат да се събират

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.