Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чака се одобрение на 25 банки за по-евтин ток от "Ей И Ес Гълъбово"

НЕК бави и парите за тока от вятърната централа на американската компания

3 коментара
Чака се одобрение на 25 банки за по-евтин ток от "Ей И Ес Гълъбово"

Предварителното споразумение за намаляване на цените, по които Националната електрическа компания (НЕК) изкупува тока от ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово", ще влезе в сила, след като бъде одобрено от кредиторите на частната централа. Положителното становище на 25-те международни финансови институции е сред условията за ефективното прилагане на предварителния договор, който трябва да влезе в сила от юли. Това съобщи директорът на "Ей И Ес България" Оливие Маркет на среща с журналисти във вторник.

Държавната НЕК и централата, собственост на американската компания, подписаха споразумение за намаляване с 14% на цената за разполагаемост на топлоелектрическата централа, записана в действащия в момента 15-годишен договор за дългосрочно изкупуване на енергията. Подобна сделка беше договорена и с другата американска централа "Контур Глобал Марица изток - 3", чиято цена ще бъде намалена със 17%. Очаква се от това НЕК да пести 100 млн. лв. годишно.

Според директора на "Ей И Ес България" централата ще получи одобрение от кредиторите за влизането в сила на предварителното споразумение с НЕК за по-ниските цени, тъй като те са били уведомени за преговорите от самото начало. Търговският директор на компанията Иван Цанков уточни, че разговорите със заемодателите тепърва започват. Според него е рано да се каже дали поевтиняването на енергията от централата ще доведе до промяна в условията по заемите - 543 млрд. евро към момента. Цанков уточни, че изменение на условията усложнява процеса по преговори с банките, тъй като трябва да бъде одобрено от всички кредитори.

Сред другите условия за влизането в сила на промяната в договора с "Ей И Ес" и "Контур Глобал" е НЕК да се издължи изцяло на двете централи. Общо забавената сума е около 700 млн. лв. Към момента НЕК дължи на "Ей И Ес" около 400 млн. лв., а забавяното е около 7 месеца. В същото време централата има задължения от около 50 млн. лв. на "Мини Марица изток", от които купува въглища за производството. Търговският директор на "Ей И Ес" Цанков обясни, че плащанията към мината са пропорционални на постъпленията от НЕК и ще бъдат погасени, когато НЕК покрие изцяло задълженията си. Той добави, че се бавят и плащанията за тока от ветропарка на "Ей И Ес" край Каварна. Натрупаните задължение към момента са около 16 млн. евро.

Оливие Маркет посочи, че няма механизъм освен съществуващите договори за дългосрочно изкупуване на енергия, който да гарантира, че държавната енергийна компания ще плаща на централите навреме и след влизането в сила на споразумението за намаляване на цените. Според него най-добрата гаранция за това са реформите в сектора, които да доведат до стабилизирането му.

Представителите на мениджмънта на "Ей И Ес" обясниха още, че паралелно с намалението на цената на енергията от топлоелектрическата централа ще се промени и планът за ремонти, заложен в договорите с правителството от 2001 г. Те ще бъдат по-малко от предварително заложените. Това се налагало, тъй като първоначалните графици били остарели и не отговаряли на действителните нужди.

Ръководителят на "Ей И Ес България" Оливие Маркет коментира и проучването на Европейската комисия за това дали гарантираната цена за изкупуване на енергията от двете американски централи не представлява държавна помощ. Според него не може да става въпрос за такава. "Договорът за изкупуване на енергия беше подписан при конкурентни условия. Структурата му е стандартна за сектора. Заложената възвращаемост на инвестицията е пазарна и отговаря на задълженията. Сигурни сме, че крайното заключение на ЕК ще е, че няма непозволена държавна помощ", каза Маркет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #3

    ТАРАЛЕЖ в гащите! КОй имаше нужда от това! Когато затваряхме 1-4 блок на Козлодуй ни уверяваха, че това става, защото сме имали достатъчно мощности. КОгато градиха частните офшорни Марица 1 и 3, Костов се изтъпанчваше по телевизора да обяснява, че "токът щял да се изнася в Турция" "и държавата да печели". Посториха централите, но токът от тях се оказа ПРЕКАЛЕНО скъп, за да го купуват турците. Та щем-нещем ние плащаме ДЕМОКРАТИЧНИЯ ТОК от ДЕМОКРАТИЧНИТЕ централи! Вкл изнемогващите граждани!

  2. И какво от това
    #2

    НЕК бави парите, защото депутатите са определили НЕРЕАЛНО ВИСОКИ цени за изкупуване на ВЕИ тока. И на тоя от честните частни "американски" офшорни ТЕЦ-ове!

  3. strobo
    #1

    Става малко нещо кон за кокошка..... дайте сега веднага 700 000 000 лв. за да пестите по 100 000 000 лв/година..... но и на това берекет вересин....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.