Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чакаме благословия от Москва за по-евтин бензин

91 коментара

Финансовият министър Симеон Дянков изрази надежда, че руската компания “Лукойл“ ще намали размера на печалбата си в България, след като шефът на “Лукойл България“ Валентин Златев е заминал на разговори в Москва по инициатива на премиера Бойко Борисов.

По думите на Дянков тези дни ще се разбере дали посещението на Златев в Москва ще даде резултат, така че да бъдат понижени цените на горивата у нас.

Не е ясно какво е поискал Борисов от Златев и при какви условия, още повече след като "Лукойл България" вече обяви, че не може да намалява допълнително цените, защото те и сега били много ниски, а освен това компанията работела на загуба.

Не се знае дали Златев ще води и други разговори в руската столица, след като стана известно, че е присъствал на последните преговори между българското правителство и "Росатом" по проекта за АЕЦ "Белене", макар и не като представител на българската делегация.

Последните разчети на финансовия министър сочат, че от отпадането на биокомпонента от горивата и разпределянето поравно на резерва, който съхраняват производителите и държавата, горивата ще поевтинеят с до 12 стотинки.

"Държавата може да направи някои неща, но това все пак е пазар, от там нататък вече е световна конюнктура", коментира Дянков във вторник пред БНР.

Той допълни, че при положително развитие на разговорите на Златев в Москва и с това, което държавата може да направи, “мисля, че всички ще сме доста по-доволни".

Московската мисия на Златев бе предшествана от драматични дискусии у нас, предизвикани от протести на граждани и превозвачи срещу скъпите горива.

Преди ден стана ясно, че държавата смята да сключи споразумение с "Лукойл България" за едномесечен мораториум върху цените на горивата, като поеме част от разходите на компанията.

Премиерът Борисов представи сделката като добра, макар че тя ще натовари данъкоплатците със 100 млн. лв., ако правителството поеме част от разходите на фирмите за задължителното съхраняване на горива като част от държавните запаси. "Резервът, който държат компаниите, можем да го компенсираме, да стане наполовина", заяви Борисов в понеделник. Идеята възникна преди седмица, когато превозвачите, дистрибуторите на горива и производителят "Лукойл България" предложиха агенцията "Държавен резерв и военновременни запаси" да ги разтовари и да закупи допълнително хиляди тонове гориво и да покрива разходите по съхранението им.

Бих искал да видя детайли на идеята за едномесечно замразяване на цените на горивата, коментира пред журналисти във вторник министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той каза, че идеята е дошла от "Лукойл" и това показва отговорна позиция от страна на компанията към потребителите. В отговор на въпрос дали няма след тази временна мярка да последва нов ценови скок, Трайков коментира, че във временните мерки няма нищо лошо, ако те не нарушават устойчивостта на когото и да е от играчите на пазара. Най-добре е да има работещ пазарен механизъм, заяви Трайков.

Той вече си навлече гнева и на Валентин Златев, и на близкия му приятел Бойко Борисов, като посочи, че има проблем във високите производствени цени на “Лукойл Нефтохим“ и липсата на достатъчно внос на горива, който да играе ролята на конкурентен механизъм за балансиране на пазара.

От "Лукойл" обвиниха министъра в некомпетентност и обявиха, че рафинерията вече две години работи на загуба.

Бойко Борисов публично упрекна министър Трайков, че се изказва неподготвен и го обвини, че не използва целия инструментариум на държавата, след като негов заместник участва в борда на “Нефтохим“, където държавата държи златната акция.

Проверка на Mediapool обаче установи, че представителят на държавата в Надзорния съвет на “Лукойл Нефтохим“ е зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Камен Кичев и на практика Борисов е нападнал неоснователно Трайков за това, че не прилага ефективно механизмите за участие в работата на дружеството.

Кичев коментира пред Mediapool, че функцията на Надзорния съвет на “Лукойл Нефтохим“ е да проверява решенията на Управителния съвет на дружеството и да гласува "за" или "против", но не може да се намесва в оперативната работа на предприятието.

Запитан дали одобрението на решенията на управителното тяло изисква пълно мнозинство на членовете на надзора, Кичев не отговори. На въпрос дали това означава, че нито едно решение на управата на "Лукойл Нефтохим" не е подлагано на съмнение, Кичев отвърна положително.

"Лукойл Нефтохим" няма отношение към дейността на разпространителя на горива "Лукойл", уточни Кичев. Той поясни, че е информирал за всичко случващо се в компанията, но не уточни на кого е докладвал.

По думите му последното заседание на Надзора е било през декември, а този петък е насрочено ново. Кичев заяви, че на него ще повдигне въпроса за цялата ситуация около горивата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

91 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Delonte
    #91
  2. Разбира се
    #90
  3. баба ванка
    #89
  4. sharp
    #88
  5. дядо Йоцо
    #87
  6. sharp
    #86
  7. sharp
    #85
  8. Big Papa
    #84
  9. баба ванка
    #83
  10. sharp
    #82

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.