Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Час протест на 70 % от аптеките заради свалените им надценки

3 коментара
Час протест на 70 % от аптеките заради свалените им надценки
Едночасов протест на аптеките заради намаления размер на надценките, които могат да слагат върху продаваните лекарства, се състоя във вторник по обяд в различни градове на страната. В него са се включили около 70 на сто от аптеките, сочат данни на Българския фармацевтичен съюз. Справката не включва дежурните аптеки, които са обслужвали гражданите. Онези фармацевти, които са протестирали, са поставили на входовете си надписи с адреса на най-близката работеща аптека.

Най-много обекти са затворили за час в Перник, Кюстендил, Благоевград, Силистра, Велико Търново , Бургас и др. В Пловдив и София са протестирали половината аптеки, най-слаба е била акцията в Шумен и Търговище, където само 30 на сто от търговците на лекарства са спрели работа.

Според фармацевтите променената наредба за ценообразуването на медикаментите, намаляваща надценките на аптеките и дистрибуторите, няма да постигне търсения от Министерството на здравеопазването ефект, защото надценката е най-малкият компонент, формиращ крайната цена на лекарствените продукти. В някои случаи дори може да се стигне до повишаване на цените, защото досега много аптеки правели за пациентите отстъпки от цената като не начислявали пълния размер на законово допустимата надценка. При новата наредба те няма да могат да си позволят вече това, ако искат да оцелеят на пазара, посочват от Българския фармацевтичен съюз (БФС).

С намаляването на приходите на аптекарите те няма да могат да инвестират достатъчно средства за покриване изискванията на приетите наскоро Правила за добра аптечна практика. Това е европейски стандарт, чиято цел е да осигури високо качество на обслужване на пациентите.

БФС смятат, че реалният начин за понижаване цените на лекарствата е премахването на ДДС върху тях, както е в редица европейски страни.

От Министерството на здравеопазването съответно заявиха, че действията на протестиращите аптеки са неоснователи и създават напрежение сред пациентите.

В разработването на оспорваната от БФС наредба ведомството отчело приоритетно интересите на пациентите, посочиха от пресцентъра му.

"При изготвянето на нормативните документи са проведени разговори и срещи с представители на всички сектори на фармацевтичната индустрия - производители, търговци на едро, търговци на дребно, представители на съсловните организации, представители на всички министерства, представители на комисиите по цени и позитивен списък с оглед спазване духа на закона и защита интересите на всички участници в процеса на осигуряване на лекарствени продукти за пациентите. При изготвяне на наредбата са взети приоритетно интересите на пациентите", пише в съобщението на здравното министерство.

С приетата от Министерския съвет наредба намалението на надценките за аптеките е средно с 4-6%, което при добро управление на аптеката не може да доведе до фалити. Според наредбата определените надценки за лекарствата до 10 лв. е 22%, от 10.01 лв. до 30 лв. – 20% и над 30 лева – 18%, заявиха от ведомството.
От там припомниха, че през декември 2007 г. служебно са пререгистрирани цените на лекарствените продукти, продавани без рецепта, на медикаментите, отпускани по лекарско предписание и на включените в позитивния списък лекарства.

Здравната каса е провела процедури по договаряне на лекарствени продукти през 2007 г. съгласно действащата към момента на договарянето нормативна уредба.Вече са сключени договорите с производителите за новите лекарствени продукти от новия реимбурсен списък на НЗОК.
Към момента няма правно основание за стартиране на ново договаряне и корекции в равнищата на надценките. НЗОК работи с около половината от аптеките в страната. В договорите с аптеките няма да има изисквания за отстъпки, каквато бе практиката през 2006 и 2007 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мм
    #3

    През последните години аптеките никнат като гъби след дъжд, защото явно добре печелят с високите надценки на лекарствата. Обаче дали са необходими толкова много аптеки? Преди 20-тина години имаше значително по-малък брой аптеки, но никога не е поставян въпрос за това. Даже бяха достатъчни и правеха разни прахове,сиропи и други медикаменти, които сегашните търговци-аптекари не могат или не искат да правят. Правилно се намалят надценките на лекарствата. Аптеките, които не могат да работят при тези условия, нека фалират или да се затворят. Няма да се почувствува от никого, освен собсвениците, липсата им.

  2. sofianka
    #2

    Aptekarite da ne prodavat droga, togava imat moyata podkrepa!!! Vizhte kakvo stava privecher v aptekite na Sofia!

  3. иво
    #1

    социалната политика на царя и комунистите е задължение на всеки фармацевт

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.