От 20 януари е започнало товаренето на част от оборудването за АЕЦ "Белене" за транспортиране до България, съобщиха в неделя от руските Ижорски заводи, които са сред производителите на съоръженията за спрения строеж на българска ядрена централа. Предприятието е част от Групата Обединени машиностроителни заводи и работещо по договор с изпълнителя на строежа "Атомстройекспорт“.
От цеховете на заводите в морското пристанище на Санкт Петербург се товарят за площадката край Белене един корпус на реактор, два компенсатора на налягането, осем хидроакумулатора на системата за аварийно охлаждане на активната зона на реактора, 16 хидроакумулатора на системата за пасивно заливане на активната зона на реактора.
Още един корпус на реактор, както и два комплекта тръбни възли на главния циркулационен тръбопровод и две приспособления за центровка ще бъдат предадени на българския клиент в отделна партида в рамките на 2017 г. и в съответствие с график, съгласуван от "Атомстройекспорт“ и НЕК.
Ижорските заводи са изработили общо два комплекта реакторно оборудване за българската АЕЦ, в това число два корпуса на ядрени реактори, вътрекорпусни устройства, връхни блокове, компенсатори на налягането, хидроакумулатори на системата за аварийно охлаждане на активната зона на реактора, хидроакумулатори на системата за пасивно заливане на активната зова, възли за главния циркулационен тръбопровод и друго оборудване за първи контур на АЕЦ, обясниха от предприятието.
От момента на приключване на изработването му, оборудването се е намирало на отговорно съхранение в предприятието. В края на 2016 г. българската страна проведе инспекция на оборудването, припомнят от Ижорските заводи.
"Оборудването за АЕЦ „Белене“ съответства на най-високите стандарти за ядрена безопасност, а съхранението му се осъществяваше при спазване на всички норми и изисквания“, отбеляза генералният директор на ПАО "Ижорски заводи“ Александър Шарапов.
По последни заявление на служебния министър на енергетиката Николай Павлов първите партиди с оборудването ще пристигнат на площадката на АЕЦ "Белене" в края на март – началото на април. Транспортът на съоръженията ще е изцяло за сметка на "Атомстройекспорт", тъй като това е било част от сключения и неизпълнен от българска страна договор, заради което НЕК бе осъдена да плати 1.17 млрд. лв. на руската страна. Преводът бе извършен в началото на декември 2016 г.
Оборудването ще се съхранява съгласно указанията на производителя край Белене, докато бъдещото редовно правителство реши окончателно дали ще достроява прекратения през март 2012 г. ядрен проект или ще търси купувач на произведеното оборудване.
Намеренията и на двамата основни политически играчи, които имат шансове да спечелят предсрочните парламентарни избори - БСП и ГЕРБ, са възобновяване на проекта. И двете партии искат да търсят частен инвеститор. Но докато от ГЕРБ предпочитат той да поеме целия проект, от БСП смятат държавата да задължи 51 на сто от бъдещата ядрена централа и да финансира своето участие с пари от фискалния резерв или нови държавни дългове.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
32 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
за да е ясна работата - трябва да го натоварят на "кюмурения самальотоносач Кузя" и барабар с "рЭакторитЭ" - вместйе за скраппп...
От 73,3 милиона тона пшеница, събрани през 2016 г., почти три четвърти е четвърти и пети клас, който обикновено се използва само като храна за добитъка. Делът на пшеница за хляб трети клас на пшеница беше повече от 50% преди пет години,и падна до 24,5%, като значителна част от зърното се изнася. Според руския съюз на Российского союза мукомольных и крупяных предприятий, пшеница дефицит тази година ще достигне 12,6 милиона тона. В России начался дефицит хлебопекарной пшеницы
"Днес средната продължителност на живота за 15-годишните мъже е 52-годишна възраст, " Голямо изречение, наистина - 15 годишни мъже живеят "52 годишна възраст"..... http://i.imgur.com/tKAWlR5.jpg (та дори и "52 години" е малко далеч от истината)
„Крахът на Корпорацията Русия
Главният финансов директор в Кремъл сигурно трепери от перспективата за бъдещето
Откъдето и да се погледне, днешна Русия не може да бъде добър партньор на никого, нито в бизнеса, нито в друга сфера. Корпорацията Русия е провалило се дружество, след като слезе доста под долния праг и никакъв сценарий, включващ използването на клауза за доброволен банкрут, не може да я спаси.
Според икономиста Владислав Иноземцев, 67 процента от икономиката на страната се получават от …
износа на енергия. Намаляването на цените на енергията, което най-вероятно ще се ускори, защото американското производство на енергия нараства, а световните цени на енергията бележат спад, доведе до намаляване на руския износ наполовина и дори повече в периода 2013-16.
Русият вестник „Комерсант“ посочва 60 големи световни компании, които са напуснали Русия през последните три години, включително BP, Royal Dutch Shell, Deutsche Bank, ConocoPhillips и Siemens.
Днес средната продължителност на живота за 15-годишните мъже е 52-годишна възраст, коетo нарежда Русия пред Бурунди и зад Нигерия…..“
Много повече в Ф-р
Направо в Банкя да ги карат в двора на ББ ! да си прави музей на спрените от него проекти !
Когато пристигнат всички "части" от оборудването, вероятно страната ни ще получи две различни "инструкции" за монтаж: една за БСП и друга за ГЕРБ.
Ilian Vassilev Само потвърждавам като човек запознат с фактите, че тезата изложена от инж Илчо Костов и Първан Първанов е напълно достоверна. Както и отказа на Борисов да си търси правата в съда и да предяви насрещни претенции, които да занулят, дори обърнат претенциите на АтомСтройЕкспорт. Не оспориха присъдата и платиха. Предложената линия на защита изобщо не беше реализирана в съдебен процес. Защо?! Балансираше Борисов - толкова може. Страх и корупция.