Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Част от сградата на Европарламента носи името на Атанас Буров

Поставени бяха бронзов бюст и паметна плоча на името на българския държавник

4 коментара
Част от сградата на Европарламента носи името на Атанас Буров

Премиерът Бойко Борисов и председателят на Европейския парламент Антонио Таяни откриха изложбено пространство "Атанас Буров" в сградата на ЕП в Брюксел. На откриването присъства и внучката на Атанас Буров - Ивана Стоянова, съобщи правителствената информационна служба.

Бойко Борисов приветства именуването на част от централната сграда на ЕП на името на Атанас Буров. Той осъди остро политиката и действията на комунистическата партия, на които жертва е бил българският общественик.

"Г-жа Стоянова може да ви каже какво е страх, какво е да живееш в страх, какво е да живееш без медийни и каквито и да било човешки свободи", заяви Борисов.

Той припомни незаконното отнемане на имущество, убийствата и репресиите от БКП и формирания тогава Народен съд. Заяви, че бъдещето на България е в Европа.

"Това е само началото, защото имаме и много други знаменити държавници, хора на изкуството и културата, допринесли за развитието на Европа", каза още Борисов.

Откриването на изложбеното пространство "Атанас Буров" е значимо събитие за България, защото за първи път в историята на институциите на ЕС част от Европейския парламент носи името на български общественик.

Инициативата е на българските евродепутати от ГЕРБ, които заедно с председателя на фондация "Българска памет" д-р Милен Врабевски и българския еврокомисар Мария Габриел дариха средствата за изработването на бюста-паметник на Атанас Буров.

Атанас Буров е български банкер, дипломат и политик от Народната партия, а по-късно от умереното крило на Демократическия сговор. Той е министър на търговията, промишлеността и труда (1913, 1919 – 1920) и на външните работи и изповеданията (1926 – 1931).

Считан е за една от най-влиятелните фигури в българския политически живот през първата половина на ХХ век. Заради политическите си речи и въвеждането на модерни за времето си европейски практики у нас е определян като "идеолог на българската буржоазия" от комунистите.

След Деветосептемврийския преврат Буров е осъден на една година затвор от т.нар. Народен съд. Помилван и освободен в навечерието на изборите през 1945 г. Присъединява се към опозицията срещу комунистическото правителство. През 1947 г. се обявява срещу смъртната присъда на Никола Петков. На 25 октомври 1947 г. е интерниран в Дряново, през 1949 г. е изпратен в концентрационния лагер край Дулово. През 1950 г. е арестуван и на 13 ноември 1952 г. е осъден на 20 години затвор по три обвинения – работил за "събарянето и отслабването" на правителството, обещавал създаването на чужда военна база във Варна през 1946 г. и подбуждал други държави и обществени групи в чужбина към враждебни действия срещу България.

"Според смъртния акт Атанас Буров е починал на 15 май 1954 г., в Пазарджишкия затвор. Когато получават известието, жена му и дъщеря му заминават за Пазарджик. Отиват на гробищата, разпитват и научават, че в края на арменските гробища са погребани затворници. Там намират пресен гроб. Слагат кръст с името му и цветя. Възрастен свещеник се трогва от мъката им, събира кураж и прочита заупокойна молитва. На другия ден отиват да си вземат сбогом: съпругата – с единствения мъж, когото е обичала цял живот, дъщерята – със своя баща, когото цял живот ще носи в сърцето си. Намират мястото изравнено с булдозер и трамбовано. Няма кръст. Няма цветя. Нямат сили дори да заплачат."

Това пише в книгата "Атанас Буров. Живот за България" на Жоро Цветков създадена по документи и спомени на роднини.

Решението за именуването на част от централната сграда на Европейския парламент в Брюксел на Атанас Буров беше одобрено от ръководството на ЕП в края на миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Спомням си, когато в НС станаха на крака за едноминутно мълчание в почит на 6-те ястребинчета и научихме от медиите, колко са се борили...техните хора. От руска изложба видяхме как е станало всичко много спокойно, с цветя и руски войници по улиците. Във Външното и Вътрешното ни министерство по времето на Тодор Живков е имало кабинет на КГБ. Това трябва да се знае от внуците на т.нар. комунисти.

  2. Gracata
    #3

    Боже дано да не започнем да оплюваме този велик БЪЛГАРИН-ПОКЛОН!!!

  3. шаривари
    #2
    Отговор на коментар #1

    Ееееех, ако и руските агенти бяха като Буров, днес България щеше да цъфти!

  4. асен
    #1

    като чуя общественик... всъщност е бил английски агент.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.