Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частен проект за е-здравеопазване скандализира депутати

30 коментара
Депутати от здравната комисия останаха скандализирани от опит за представяне на проект за Национален здравен регистър на частната фирма "Бон Арт" на заседанието ѝ в четвъртък. Проектът, изработен от фирмата на проф. Иван Кълвачев, успял да влезе като точка в дневния ред на комисията след лобиране на депутати от Варна, където е базирано и дружеството.

Председателят на здравната комисия Борислав Китов (БНС) решил, че на колегите му ще е интересно да чуят какво се предлага в сферата на електронното здравеопазване, още повече, че след като от шест години се говори за него, до момента не е направено почти нищо.

Точката обаче предизвика кавга още в началото на заседанието, като най-остро възрази Антония Първанова (НДСВ), която по други поводи също е упреквана, че лобира открито за определени частни фирми. Сега обаче тя се обяви против пробутването на проекта, което било чист лобизъм на частна фирма и настоя точката да отпадне, тъй като по същество представлява оферта. Първанова разпалено обясни на колегите си, че проф. Кълвачев притеснявал нейни роднини по телефона, за да я убедят тя да лобира за проекта му. Със системата на Кълвачев за електронно здравеопазване били снабдени и всички варненски депутати, които, по думите на Първанова, "я разнасят в парламента" и агитират в нейна полза.

Китов от своя страна поиска изричен запис в протокола от заседанието, че не лобира, а e поканил Кълвачев с идеята депутатите да "научат нещо ново". Въпреки, че голяма част от депутатите от комисията видяха лобизъм в представянето на проекта, те все пак се съгласиха, че Кълвачев е пропътувал 500 километра и трябва да му се даде думата.

Атанас Щерев (БНД) заяви, че няма нищо лошо да се запознаят с въпросната система, но първо трябва да са наясно с плановете на здравното министерство. Колегата му Хасан Адемов (ДПС) посочи, че няма никаква драма в това да се изгледа презентацията на Кълвачев, тъй като решение така и така няма да се взима в момента.

След изчерпване на точките в дневния ред Китов закри заседанието и покани колегите си, които имат интерес към презентацията, да я изгледат. Антония Първанова напусна демонстративно, последвана от други членове на комисията, на които по-скоро не им се гледаше.

Кълвачев се похвали, че е създал "хиперсистема", на която каквато и задача да се зададе, ще я изпълни. Той пространно обясни как системата може да проследи целия път на пациента – от прегледа при лекар, през поставянето на диагнозата, изписването на рецепта и закупуването на лекарството от аптеката. "Хиперфункциите" на изобретението обаче бяха оценени от Щерев като "заплаха за националната сигурност", тъй като съсредоточаването на толкова много информация за пациентите на едно място и достъпът на човек до пълната база данни изглеждало "тревожно". От своя страна Кълвачев обясни, че до здравното министерство щяла да достига само систематизирана информация, а "проследяването на пациента" щяло да бъде привилегия единствено на лекарите. Той допълни, че системата му е интегрирана и иска да я реализира цялостно, а не на парче.

Снежана Ковачева, шеф на Дирекция "Електронно здравеопазване" в здравното министерство, обясни, че управленската част на системата, която предлага Кълвачев, е интересна и ведомството е отворено към предложение, но изборът може да стане само след конкурс по Закона за обществените поръчки.

Иначе след приетата през 2006 г. стратегия за електронно здравеопазване, министерството е реализирало дотук един пилотен проект за електронни рецепти в Сливница, като предстои конкурс по ЗОП за разширяването му. Работи се и по проект съвместно с Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР) за национален здравен портал и изготвянето на електронно досие на 40 000 държавни служители.

Предстои сключването на договор за изграждането на система за обмен на информация между личните лекари, болниците и диагностично-консултативните центрове.

Националната стратегия на министерството предвижда за всички български граждани да има електронни досиета и електронни здравни карти като част от интегрираната информационна система. Гражданинът, нуждаещ се от здравна помощ, ще представя електронна карта, чрез която ще става възможен достъпът до необходимите здравни услуги, като, например, преглед, изследвания, издаване на направления, предписване на лечение, болничен престой и лечение, ползване на спешна медицинска помощ и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Х
    #31

    !

  2. д-р Хаус
    #30

    Това е историята как група африканци откриават топлата вода. Накрая решават, че пари и вреди на кожата и така до ден днешен. В Словения(бивша Югославска република) системата вече работи над 5 години. Гражданите ходят на лекар и пазаруват в аптеките с чип карта и т.н.

  3. 07
    #29

    за комп. система- идиоти алчни..

  4. От ЕС
    #28

    функционира на практика в много от страните на Нормална Европа отдавна!Ако българите в България не го знаят, българите в чужбина го знаят и дори всеки ден го ползват. Да копираш нещо и след това да го представяш за супер своя оригинална идея може да мине само пред български депутати като супер новост и даже и да поцъкат с език!

  5. Оф
    #27

    Положението е Оф! Доколкото разбирам идеята на министерството е да прави интегрирана система на парче, което още отсега намирисва на пълен провал. И на повече похарчени средства, без които тлъстите комисионни за чиновници са немислими.

  6. Питащ
    #26

    А защо след като от шест години се говори за е-здравеопазване до момента нищо не е свършено освен пилотен проект в гигантската община Сливница?

  7. Петя
    #25

    Антония Първанова не е ли тази дето драпа със зъби и нокти на министерското кресло и показа фрапираща глупост в кампанията за кметските избори.

  8. Stoian
    #24

    Istinata e, 4e dori kogato niakoi ska4a sre6tu dalaverata, vsu6tnost go pravi, za6toto za6titava druga dalavera, moje bi po-goliama ot tazi.

  9. Петров
    #23

    Защо се държат като ощипани девойки като всички ги знаем що за стока са депутатите от здравната комисия - всичките псевдодоктори . Щерев, Първанова, Лъчко Иванов, Шарков и сие...

  10. Сашо Сладура
    #22

    Поставянето на пациента зад 3 реда бодлива тел на дунавски остров ще осигури най-ефикасно предизвикване на диагнозата, поставянето и и незабавния летален изход за пациента, който от своя страна ще доведе до огромни икономии за народното стопанство от медикаменти, процедури, леглова база и прочее...Представянето на проф. Кълвачев за Димитровска награда, пардон, орден "Стара Планина" със сърпове и чукове, може и черепи, е просто наложително.Не на последно место, трябва да отбележим и икономическия ефект от изхранването на прасетата от фермата на споменатия остров с труповете на пациентите, лекувани по системата на Бон ТИМ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.