Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Части за коли, чипове, олио…Войната заплашва с нов недостиг на суровини и стоки

4 коментара
Части за коли, чипове, олио…Войната заплашва с нов недостиг на суровини и стоки

Руската инвазия в Украйна натрупва нови проблеми във вече разклатената от пандемията световна верига за доставки. Войната затваря фабрики за производство на автомобили в Германия, чиито компоненти се произвеждат в Украйна. Налице е временен недостиг на суровини за стоманодобивната индустрия чак до Япония. Инвазията вече прекъсна въздушни пътища и сухопътните маршрути, които станаха решаващи за товарите, след като пандемията ограничи морската търговия.

Резонанс

Конфликтът също така рефлектира върху огромния износ на суровини от Украйна и Русия, карайки цените на петрола, природния газ, пшеницата и слънчогледовото масло да покоряват върхове. Доставката от украинските пристанища, важен коридор за превоз на зърно, метали и руски петрол до останалия свят, също почти спряха.

Товарни превозвачи и авиокомпании предупредиха, че решението на много европейски държави да затворят въздушното си пространство за Русия, както и реципрочните контрамерки на Москва, ще увеличат цената на товарите, превозвани със самолет от Европа до Азия.

Западните санкции - особено изключването на някои руски банки от глобалната система за разплащания SWIFT - ще направи тромава за много компании търговията с Русия, дори в сектори, които не са санкционирани.

Миналата седмица цената на петрола удари 100 долара за барел, за първи път от 8 години насам. Алуминият поскъпна с 20% от началото на тази година, а паладий, който се добива предимно в Русия, е поскъпнал с 26.7% за същия период. Фючърсите за пшеница, които се търгуват на Чикагската стокова борса, поскъпнаха с 12% през миналата седмица до техните най-високи нива от 2012 досега.

Част от бизнес анализаторите са на мнение, че е твърде рано да се прогнозира колко трайни ще се окажат ударите по веригите за доставки. Те смятат, че последиците от войната и санкциите все още са неясни, и правят уговорката, че много компании временно могат да разчитат на запаси от части и суровини отпреди кризата в Украйна. Наред с това украинската пшеница се изнася основно след прибиране на реколтата, което се случва през август.

Автомобилната индустрия затвори фабрики

Автомобилната индустрия, която дълго време разчиташе на разширени трансгранични вериги за доставки, беше сред първите, които усетиха удара на новите икономически дислокации. Германската компания Leoni, произвеждаща в Украйна компоненти за автомобили, които се доставят до европейски автомобилни производители, затвори двете си фабрики там и съкрати около 7000 служители през миналата седмица.

Volkswagen заяви, че вече не може да произвежда кабелни системи в Украйна и ще трябва да спре за няколко дни производството в заводите в Цвикау, Източна Германия. Там е най-важната фабрика на VW, произвеждаща електромобили. Затворен бе и завод в Дрезден. VW добави, че ще трябва да освободи повече от 8000 работници, докато се възобнови производството.

За броени часове след инвазията, производителите на автомобили, които традиционно зависят за производството на компоненти от Китай и Източна Европа, формираха оперативни групи за начертаване на алтернативни маршрути.

"Украйна не е централна в нашата верига за доставки, но изведнъж открихме, че когато тази част липсва, тя е", каза говорител на VW.

Украйна е дом на 22 чуждестранни компании като само споменатата Leoni има 38 фабрики, които произвеждат компоненти за автомобилната индустрия - електроника, седалки и други, по данни на UkraineInvest, агенцията за насърчаване на инвестициите в страната.

"Днес нямаме проблем, но е твърде рано да се каже дали такъв няма да се появи", каза говорител на Mercedes-Benz Group.

Недостиг на чипове

Нарушаването на доставките на стоки и суровини от Русия и Украйна може да влоши глобалния недостиг на полупроводници, който вече смущава бизнеса по целия свят. Производителите на полупроводници в САЩ внасят неонов газ и паладий, които се използват за производството на чипове, почти изцяло от Русия и Украйна, по данни на Techcet, изследователска група, която анализира зависимостта от критични материали, използвани в производството.

Руската фирма MMC Norilsk Nickel PJSC добива 40% от паладия в света, използван също в каталитичните конвертори (катализаторите) за намаляване на мръсните газове от колите, както и около 11% от световното производство на никел, използван за производство на батерии от неръждаема стомана и за електромобили, според JP Morgan.

Русия добива около 4% от световния кобалт, друга съставка на въпросните батерии; една четвърт от световния ванадий, използван в производството на стомана; и 3.5% от медта, според Геоложката служба на САЩ.

Закъсване с транспорта

Прекъсването на транспорта се влошава с всеки изминал ден. В края на миналата седмица най-малко 22 танкера запушваха Керченския проток - ключов воден път, контролиран от Русия, защото пристанищата са затворени.

Гърция, която управлява до една четвърт от световния танкерен флот, призовава корабособствениците да изтеглят своите кораби от руски и украински води в Черно море, което ще рефлектира върху доставката на редица суровини.

Русия и Украйна заедно представляват почти една трета от световния износ на пшеница, 19% от износа на царевица и 80% от световния износ на слънчогледово олио, според Commerzbank AG. Голяма част от този експорт също преминава през черноморски пристанища, които в момента са затворени. Увеличаващите се цени на зърното допълнително засилва опасенията на страните от предимно развиващия се свят, като Египет и Индонезия, които разчитат на тези доставки.

Извършването на превози вече е опасно начинание. Кораб, нает от един от най-големите световни доставчици на храни, Cargill Inc., беше ударен от снаряд край бреговете на Украйна в Черно море в четвъртък миналата седмица. Базираната в Минесота компания, която и управлява експортен терминал в Украйна, заяви, че корабът може да продължи да плува и няма пострадали.

Олег Солодухов, партньор в базираната в Киев консултантска фирма за корабоплаване Charterers, заяви, че товар от стомана не е успял да напусне украинското пристанище Мариупол, след като са получени информации, че руските сили са поставили мини в морето. Друг товар желязна руда не можа да напусне пристанището Южне, източно от Одеса, след като украинските власти затвориха съоръжението, каза той.

Прекъсванията на доставките пречат на местните стоманени предприятия, като гигантският завод на ArcelorMittal SA, да възстановяват запасите от суровини и да изнасят стоките си, посочиха от ArcelorMittal.

Ferrexpo PLC, голям износител на пелети от желязна руда за стоманодобивната промишленост, заяви, че не може да изведе товари от пристанището Pivdennyi, в югозападна Украйна. Това предизвика световни производители на стомана като японската Nippon Steel Corp. и австрийската Voestalpine AG, които купуват тези пелети, да търсят алтернативи, разказват запознати пред WSJ.

Говорителката на Voestalpine каза, че ефектите от ситуацията в Украйна в момента са трудни за прогнозиране, но компанията разполага със запаси и ще използва други доставчици. Nippon Steel не коментира казуса.

Пазарните данни показват, че макар Ferrexpo да е по-малък от най-големите доставчици на желязна руда, неговият продукт е достатъчно специфичен, така че намирането на незабавен заместител няма да е лесно.

По-нататък на запад по крайбрежието на Черно море на Украйна украинското правителство затвори пристанището в Одеса след началото на инвазията, оставяйки германската Hamburger Hafen und Logistik AG HHLA, да обработи набързо последните два контейнера на терминала си там и след това 480 служители останаха без работа.

Филип Суинс, който управлява международния бизнес за HHLA, каза, че затварянето на пристанището ще бъде още един удар за руската търговия, която е намаляла с една четвърт след анексирането на Крим от Москва през 2014 г.

Ако пристанището остане затворено за дълго "доставянето на храна и нещата от първа необходимост, от които хората се нуждаят в страната, ще бъде проблем. Украйна е житницата на Европа, така че първото нещо, което европейците ще забележат, ще бъдат цените на храните", добави той.

Товарите във влак Китай - Русия - Европа

През миналата година трудностите при намирането на кораби за доставка на стоки от Азия на Запад накараха някои компании да превозват товарите с влакове, които се движат от Китай през Русия към Европа.

Това пътуване стана важно като алтернатива на вече нарушените морски маршрути, каза Глен Кьопке, старши вицепрезидент на FourKites Inc., базиран в Чикаго доставчик на технологии за проследяване на товари.

Повече от 300 000 контейнера са превозени с железопътен транспорт от Китай до Европейския съюз през първите шест месеца на миналата година.

Базираната в САЩ спедиторска компания Flexport Inc. заяви, че е спряла да приема резервации за своята железопътна услуга Азия-Европа, която минава през Русия. Тъй като въздушните превози в региона също са спрени, товарите на Flexport между Азия и Европа, които обикновено летят над руското и украинското въздушно пространство, сега поемат по-дълъг маршрут над Близкия изток, съобщи компанията. Руското въздушно пространство е най-бързият маршрут за полети между Европа и Тихоокеанския район.

*Със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. "Вирусът", "Войната"-Трябват оправдания. Сорос си призна-икономиката е в невиждана криза! Свърши ли "Войната", иде нов "Вирус"

  2. Kruger
    #3

    Световната икономика не е разклатена от "пандемията", а от две годишните простотии на разни политици по света. Не "пандемията" забраняваше на хората да работят и да пътуват, на учениците да учат и не "пандемията" е пращала полиция и армия да тероризира хората и да подсигурява тези им безумия. Колективната безотговорност не минава, много е ясно кои са извършителите на тези престъпления и ще им бъде потърсена сметка рано или малко по-късно.

  3. Димо Dimov
    #2
    Отговор на коментар #1

    rusonefil, този път съм абсолютно съгласен с теб!

  4. rusonefil
    #1

    Това прилича на платена публикация. Чиповете не достигат още от лятото. В Германия намалила още тогава работното време на някои фабрики за коли. Интересно с какво ще повлияе войната върху производството на чипове, когато нито Русия, нито Украйна са производители? Виж Камазите за военни цели, в които половината части са западни, там ще има проблеми. Но авторът не засяга тоя въпрос. Продажници има не само в Медиапул.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.