Частна компания ще ремонтира за своя сметка една от най-късите и чаровни улици в София - "Малко Търново". Тя свързва пл. "Ал. Батенберг" с бул. "Дондуков". Улицата, която е дълга 60 метра, е изцяло пешеходна и е известна със стълбите и с историята си.
Очаква се това лято улицата да бъде ремонтирана от строителната компания BLD, а това да е дарение за Столичната община. Идеята е само да се сменят и пренаредят настилките, околните сгради да се изчислят от незаконни козирки и реклами, както и от графитите. Фасадите да се почистят, а историята на улицата да бъде разказана по интересен начин.
Фирмата прави за своя сметка проекта и ще финансира обновяването на ул. "Малко Търново". Последното дарение на строителната компания за общината беше на имот в "Лозенец", който се намира в училищен двор, а срещу плановете за строителство там имаше протести. Срещу това общината дари на фирмата терен на общинската фирма "Софийски имоти" близо до парк "Възраждане" и мол "София".
В момента улица "Малко Търново" е позанемарена. При преминаването по нея могат да се видят няколко вида настилки - гранитни павета, жълти павета, бетонни плочи, мозайка. Идеята е жълтите павета откъм площад "Ал. Батенберг" да бъдат пренаредени и вече да стигат до първото стъпало на стълбите. Самите стълби трябва да бъдат покрити с термолющен гранит. На стъпалата ще бъде поставено осветление. Ще бъдат сменени и парапетите.
Материалите, които ще се използват при обновяването на улицата - павета, тактилни плочки, решетка за отводняването, както и термолющен гранит. Ще се запазят и жълтите павета. Сн. Mediapool
Откъм бул. "Дондуков" ще бъдат пренаредени съществуващите и в момента гранитни павета. Ще бъдат подменени капаците на шахтите, ще се ремонтира и отводняването.
Фасадите на сградите към ул. "Малко Търново" ще бъдат почистени. Изключение ще бъде направено само за местата, опушени при пожара на партийния дом, за да напомнят за историческото събитие.
Опушената от пожара в Партийния дом фасада няма да бъде почистена. Сн. БГНЕС
Собствениците на сградите ще имат определен срок доброволно да махнат правени през годините незаконни козирки, реклами и други елементи.
Ще бъде сложено и ново осветление по улицата, което ще е окачено на стоманени въжета.
През Средновековието улица "Малко Търново" е насила името "Часовникова" заради часовниковата кула, която се е намирала там. В последствие кулата е съборена, след като за пореден път е била запалена от търговците и занаятчиите наоколо, които смятали, че пречи на бизнеса им.
В началото на 20-те години на ХХ век улицата се оказва съсредоточие на делови живот. Тук се намират централите на банкови и застрахователни дружества като Балканска банка, Българо-американска банка, банка "Народен кредит", застрахователно дружество "България", банкерска фирма "Новаков".
Улицата и околното пространство се променят в края на 20-те години на миналия век. Тогава са построени апартаментна кооперация "Караджата" (на ул. "Московска 3" и ъгъла с "Малко Търново"). През 30-те години са построени и две сгради от дясната страна на улицата - на ъгъла с "Московска" и на този с бул. "Дондуков". Едната е апартаментният хотел с кинотеатър "Балкан" (сега Младежки театър "Николай Бинев"), а другата - настоящата сграда на Държавната агенция "Архиви", която тогава е била офис на италианска застрахователна компания "Асикурациони дженерали".
На улицата се е намирал и известният в Стара София бар "Луна". Легендата разказва, че в него често е ходел цар Борис ІІІ.
Вратата, през която са вкарвали в клиите хората, арестуваните от милицията. Сн. БГНЕС
След Втората световна война и политическата промяната от септември 1944 г. ул. "Малко Търново" и околното пространство се променят. Сградата, в която сега е агенция "Архиви", бива заета от Народната милиция. Подземията ѝ се превръщат в килии, където са заключвани и разпитвани, а арестувани от милицията граждани. Вратата, през която са вкарвани в килиите, съществува и днес. Самите подземия в момента са мазе, използват се за склад. Там е разположена и част от отоплителната инсталация на сградата на агенция "Архиви".
Идеята е след обновяването на ул. "Малко Търново" историята ѝ да бъде разказана по интересен начин.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Този текст е с непълноти и с грешни твърдения. Той не обяснява произхода на името „Малко Търново“, а замества въпроса (Няма софиянец, който да не се е запитал с какво град Малко Търново е заслужил тази столична признателност.) с необоснованото твърдение, че уличката носи името на разположена наблизо Часовникова кула. А Часовниковата кула от своя страна пък е била разрушена, защото била пречела(?!) на еснафа, търговците, занаятчиите и пр. ?
Кула е имало; построена е със средствата на търговци и занаятчии, …
разположени в близкия до нея квартал „Капана“. Била е техен символ в противовес на средновековната, Средецка твърдина, разположена върху днешния площад Батенберг и най-близките до площада североизточни части от Партийния дом. Разрушаването на кулата става на 6 януари 1882 година, защото попада вътре между регулационните линии на новотрасирания бул. „Дондуков.“ Основите на кулата могат да бъдат открити под уличната/тротоарна настилката на ъгъла „Веслец-Дондуков“. Свидетел на разрушаването е бил Константин Иречек.
Уличката „Малко Търново“ носи име, подобно на латинското Turris → Turm / Turn / Turnu ….. /Torun / Тarnava → Кула. Търново се свързва етимоложки не с трън/търн, а с кула-крепост. А „Малко Търново“ означава стръмният подход към Малката кула на Средецката твърдина. Малката кула → „Малко Търново.“
Това трябва да е дълбоката тема на преустройството на тази прелестна уличка, която през Средецкото средновековие, а може би и по-рано, в първоначалния неин вид е била права, т.е. удобна за обстрел и контрол откъм Малката кула.
Арх. Христо Генчев