Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частна вила с минерален басейн по европроект? Зам.-министър Манолев отрича

Странна история с къща за гости за над 500 000 лв., която не отчита дейност

8 коментара
Къщата за гости, в която отсяда само Александър Манолев край Сандански сн.Биволъ

Заместник-министърът на икономиката Александър Манолев е собственик на парцел, върху който е построена "къща за гости", финансирана с 380 000 лв. по европейски проект, финансиран от Програмата за развитие на селските райони, съобщи "Биволъ". Плащането е одобрено от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) през декември 2015 г., когато Манолев е назначен за зам.-министър на туризма.

Имението е от половин декар, но никога никога не е работило като семеен хотел за развитие на селски туризъм, показва проверка на "Биволъ" и "Благоевград нюз". Според съвместното разследване "къщата за гости" се ползва като частна вила от Александър Манолев и семейството му. Специалната екстра на къщата е, че има тръбопровод от 3 км, който осигурява минерална вода от Сандански.

Александър Манолев купува терена от 1800 кв. м по пътя между Сандански и курорта Попина лъка в началото на 2013 г. от фирмата "Ди Ди Ви". След това той учредява право на строеж на "жилищна сграда – къща за гости" с разгърната площ от половин декара на фирмата "Агротрейд – Ана Димитрова" ET.

През октомври същата година правото на строеж на "Агротрейд" е допълнено с ограда, басейн и паркоустройство. Фирмата пише проект до фонд "Земеделие" и печели субсидия от 390 160 лв. по европейска програма, за да построи къща за гости. Общата стойност на проекта е за 564 174 лв.

Строежът на имението от половин декар приключва успешно през октомври 2015 г. и е прието почти без забележки. Сегашният министър на земеделието Румен Порожанов тогава е шеф на Държавен фонд "Земеделие". През декември 2015 той разписва плащането и така впечатляващата вила излиза на собствениците само 170 000 лв.

"Нямам никаква собственост в Сандански. През 2012 г. притежавах имот, който продадох на споменатото от вас дружество. Мястото не е декларирано защото няма как да декларирам нещо, което не е моя собственост. Сделката е направена още през 2012 г., когато съм бил в частния сектор. Познавам се с Ана Димитрова – както казах, аз съм ѝ продал имота. В последствие съм бил и клиент на споменатото място за настаняване – срещу заплащане, за което имам и издадени документи." Това казва Алсекдандър Манолев пред "Биволъ". В момента той е част от делегацията на държавния глава Румен Радев, който е на посещение в Ливан и Катар.

Проверката в кадастъра и имотния регистър показва, че Манолев има множество сделки за земи в района на Сандански и имотите са на негово име, пише "Биволъ". Земята, на която е построена "къщата за гости" е негова собственост и в момента. Няма никакви данни тя да е продадена, а са налични единствено данни за учредено безсрочно и възмездно право на строеж в полза на фирмата.

Справката в кадастъра показва, че Александър Манолев е изкупил и притежава прилежащите до къщата терени.

Същеврменно фирмата "Агротрейд – Ана Димитрова" не развива никаква дейност, т.е. няма признаци вилата да работи като къща за гости. През годините фирмата не отчита никакви приходи от туристическа дейност и няма нает персонал, каквото задължение има съгласно договора за проекта, посочва "Биволъ".

За сметка на това Александър Манолев почива там със семейството си, както той самият признава от коментара си за сайта.

Пред "Биволъ" министърът на земеделието Румен Порожанов казва, че през декември 2015 г. като шеф на ДФЗ е разписал протокол с одобрение на много проекти, но не е гледал в детайли и не е запознат с всеки един от тях. Той се позова на процедурите в ДФЗ, според които ако обектът отговаря на изискванията няма пречка да не бъде одобрен. За да има контрол за добросъвестност на бенефициентите трябва да се подават сигнали, добави Порожанов.

Подаването на сигнали обаче не дава резултати. Въпреки няколко конкретни сигнала след публикации на "Биволъ" до ДФЗ и ОЛАФ до момента няма никакви действия за възстановяване на парите, буквално присвоени от тарикатите с къщите. Обикновено оправданието е изтекла давност на договорите, които се проверяват за съответствие в продължение на пет години.

Номерът с къщите за гости е пределно прост – оформя се проект на сламен човек, построява се вила с европари, ползва се дискретно 5 години докато ДФЗ и прокуратурата си затварят очите и ако няма медийна издънка, след това имотът може да се прехвърли на името на реалния собственик или да се продаде с печалба, пише "Биволъ".

В случая с Александър Манолев петте години не са изтекли. От ДФЗ са отговорили на "Биволъ", че проектът е "в период на мониторинг до 6 октомври 2019 г.". От ДФЗ уверяват, че случая се проверява и ще излязат с позиция след приключването на проверката.

Александър Манолев беше номиниран за транспортен министър след оставката на Ивайло Московски, заради катастрофата край Своге, която отне живота на 20 души. В последствие той сам се отказа след публикация на "Капитал" за негови бизнес връзки в миналото.

Преди да стане зам.-министър на икономиката в третото правителство на ГЕРБ, Манолев оглавяваше Държавната агенция по метрологичен и технически надзор от август 2016 г. до избирането му за депутат през 2017 г. и влизането му в екипа на икономическия министър Емил Караниколов ("Атака"). Във втория кабинет на Бойко Борисов Манолев беше зам.-министър на туризма. Зае този пост през ноември 2015 г.

Александър Манолев е син на бившия дългогодишен кмет на граничното село Кулата Димитър Манолев. Завършва Професионалната гимназия по икономика и туризъм "Проф. д-р Асен Златаров" в Петрич с профил "Счетоводство и Контрол", а висшето си образование получава в Юнивърсити Колидж Лондон във Великобритания. Притежава редица специализации в България и чужбина по бизнес комуникации и връзки с медиите, както и инвестиции в развиващи се пазари.

Започва професионалната си кариера в Националното сдружение на общините в Република България, където отговаря за подготовката на проекти за европейско финансиране, но минава в частния сектор. През 2004 и 2005 е бил директор "Интеграция и развитие” в застрахователното дружество "Булстрад Виена Иншуранс Груп", после става изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на "Булстрад Здравно Осигуряване” АД.

От декември 2006 г. до декември месец 2009 г. Манолев работи като ръководител дирекция в "Мобилтел" ЕАД. След това става председател на Съвета на директорите и търговски директор на "Булгартабак Холдинг" АД, но след приватизацията на дружеството през 2011 г. е отстранен заедно с всички останали стари шефове.

По данни на "Капитал" бащата на Манолев освен кметските дела е въртял и успешен частен бизнес. В периода 2013 - 2015 г. чрез две свои фирми печели 15 обществени поръчки на държавните мини "Марица Изток" за над 3 млн. лева. Дружествата са създадени преди обявяването на процедурите и са доставяли различни специфични масла и смазочни материали, които по принцип се предлагат от официални вносители или дистрибутори, а по нищо не личи фирмите "Ес Ди Ес Про" и "Ава Енерджи" да са такива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #8

    Подобни проекти има в цялата страна.Например,в с.Ново село видинско,където горя вилата,явно,за да се приберат парите от застраховката.

  2. Анасонлийски
    #7

    Чудо голямо, няма що! "Забърсал" някакви си хилядарки - че за какво е зам.министър!? Да е жив и здрав на тейко си - задмина го /както казва Бай Ганьо/. Айде холан, стига сте нападали управниците ни! Че то, както сте я подкарали хептен ще останем без правителство !

  3. Емил Станоев
    #6

    Това си е нормално един вид !?! Нали около 1 милион гласуват за гербавите ! - Е точно тези 1 милион им дават право да си взимат суджуци , апатртаменти и вили и други благинки !! Та те гласуващите за тази шайка са отговорни !

  4. Baraev
    #5

    Никаква странност няма тук, нито е случайност! Всичко е точно, и това съвсем не е единствения случай, но никой не смее да гони никой, че ще вземели да се хванат ..

  5. gogomi
    #4
    Отговор на коментар #1

    Нека да си купува къща, но не с нашите пари. Дали сме ги за да развива нормален туристически бизнес, а той си ги е присвоил.

  6. o.petti
    #3

    Шефовете от Европейският съюз знаят че голяма част от Еврофондовете отиват за частни нужди на потомството на комунистите. И въпреки това продалжава да ги финансира. И не че принтира парите - те идват от вашите данъци.

  7. boriana
    #2

    Сещате ли се? Доставяли специфични масла и смазочни материали които по принцип се доставят от официални вносители и дистрибутори. Ами първо подкупи за да им се отстъпи правото да ги внасят, после продаване на държавата на по високи цени че да се избият подкупите. Корупция и кражба в едно.

  8. boriana
    #1

    Вижте, както каза Харалан Александров, в четвъртък 17. 04 по Тази сутрин- по БТВ, това си чиста форма завист. Стига сте завиждали на министри и висши партийци от ГЕРБ. За десет години ако не могат едно ъгълче да отделят за себе си защо да се гърчат във властта. Било кражба, било корупция, било липса на морал. Хайде бе вие да не сте им светили. И тези га..ни вестници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.