Частни болници не приемат вмененото им от закона задължение да провеждат обществени поръчки за покупката на лекарства, консумативи и др., когато се финансират по линия на Здравната каса. Те са задължени да го правят, защото според закона лечебни заведения, на които повече от 30% от приходите за предходната година са за сметка на държавния, общинския или бюджета на здравната каса, са публичноправни организации. Ако не провеждат обществени поръчки, частните болници са заплашени от солени глоби.
По данни на Агенцията за държавна финансова инспекция само за последната година за нарушение на тази процедура на болниците са издадени 55 наказателни постановления на обща стойност 238 100 лева.
Според Центъра за защита правата в здравеопазването законовата уредба е лишена от всякаква правна и човешка логика, тъй като Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заплаща дейността на болниците по фиксирани цени, определени в Националния рамков договор или в постановление на Министерския съвет.
От гледна точка на публичните финанси за бюджета на НЗОК няма никакво значение, какви разходи е направила болницата за предоставяне на услугата, защото заплащането за нея е фиксирано. Следователно, ако една частна болница хипотетично закупи стоки или услуги на най-високата възможна цена, то тя ще нанесе вреда единствено на себе си, което по никакъв начин не засяга обществения интерес, смятат от центъра.
Една от големите частни болници в Пловдив - “Тримонциум“ - е сезирала по този въпрос омбудсмана с искане да направи необходимите постъпки пред Конституционния съд за отмяна на задължението за провеждане на обществени поръчки.
Според болницата изискванията на закона “увеличават административния натиск върху лечебните заведения, противоречат на директивите на ЕС относно координирането на процедурите за възлагане на обществени поръчки, не съответстват на общопризнатите норми на международното право, подменят основни понятия и принципи в правото и създават противоконституционна неравнопоставеност и дискриминация на икономически субекти“.
“Нелогично е лечебното заведение да бъде определено като субект на Закона за обществените поръчки, когато трябва да проведе процедура за доставка на стоки, които изобщо не се заплащат от НЗОК или с други бюджетни или извънбюджетни средства“, се казва в мотивите на болницата до омбудсмана.
По закон болниците у нас са равнопоставени, независимо от тяхната собственост, но според Центъра за защита правата в здравеопазването в нормативната уредба има примери за привилегировано положение на някои лечебни заведения.
Оттам дават пример с ведомствените болници, които получават бюджетна субсидия и това им дава конкурентно предимство пред останалите болници, регистрирани като търговски дружества, които се финансират само от постъпленията си от НЗОК.
Освен това ведомствените болници имат и друго предимство - срещу тях не може да се пристъпи към принудително изпълнение на задължения.
Комисията за защита на конкуренцията е започнала през юни производство за оценка на съответствието на националната нормативна уредба с правилата за конкуренция при дейността на лечебните заведения и се очаква да излезе със становище по въпроса.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
18 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А частните болници на кого са? На крадци, които "работят" и в държавните болници. Представа нямате какви кражби, какви измами стават в българските "болници". За повсеместната некомпетентност направо не ми се говори. Във всяка област, всяка гилдия в България има структурата на мафия. Българските "лекари" страдат от Божи синдром, а пациентите спонтанно им признават тази претенция за състоятелна.
Парите на НЗОК бяха обявени за публични, за да бъдат откраднати. Цените на НЗОК не са плод на обществен договор а брутален пазарлък. Ако е така защо никой не анализира защо държавните болници купуват еднакви консумативи и лекарства по-скъпо отколкото държавните болници. Ще ви кажа защо беше приет този лобистки закон, за да могат фирмите "печелещи" обществените поръчки в държавните болници да завладеят и частните. Но това няма как да стане защото хората разбраха, че това е част от олигархичната схема.
Това е точно неолибералния модел на мислене. Разбира се, че ще обявяват абществени поръчки щом ползват публични финансови средства. Разбира се, че ще получават сумите от НЗОК по цени на касата, защото тези цени са определени чрез обществен договор (на базата на средния избирател). Но не им изнася да бъдат подлагани на финансови проверки от Сметната палата и т.н.Всичко останало е кражба от нашето здраве и от нашият живот.
До № 12. Точно така се краде от държавните болници. Правиш обществена поръчка, нагласена и купуваш лекарствени продукти и консумативи на завишени цени. Парите от НЗОК не са достатъчни да ги покрият. По тази причина болницата почва да трупа дългове.В края на годината държавата ги покрива. Само че част от дълговете вече са в твоето джобче. Схемата не е сложна.В частната болница няма как да крадеш от самия себе си.Даже ако управителят е наемник, собственикът/ците зорко следят да не краде. Да сте чули частен собственик да наблюдава безучастно как го крадат? Не че и частните болници не въртят далавери. Като надписват несвършени дейности. Но това няма нищо общо с обществените поръчки.
12, не си прав защото ако фалира частна болница губят инвеститорите докато ако фалира държавна - губиш и ти. Това е разликата.
По тази логика, че цените на услугите са фиксирани, никоя болница не трябва да прави обществени поръчки!
Държавата трябва да даде стандарт и да следи дали консумативите не са с по-ниско качество. Само ръководителите на държавните болници купуват по-скъпо и после вземат комисионни.
Прави са болниците. Вместо да им се бърка в работата държавата да си оправи корупционните обществени поръчки в държавните и общински структури. И да премахне изкуствения монопол на НЗОК.
Всички трябва да са равнопоставени, особено когато черпят едни и същи фондове!