Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частник ще цифровизира БНТ и БНР

14 коментара
Частник ще цифровизира БНТ и БНР
Отделен мултиплекс за цифровизацията на Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР) ще има, но той ще се изгражда изцяло от частна компания и в мрежата ще бъдат включени онези от съществуващите системи, които може да се адаптират. Това съобщи в четвъртък зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов. Той представи пред журналисти концепцията на ведомството за законодателни промени, които уреждат радиоразпръскването на двете държавни обществени медии.

В приетия през май 2009 г. Закон за публичното радиоразпръскване се предвижда създаване на две компании “Обществено цифрово радиоразпръскване“, едната от които изцяло държавна и занимаваща се с преноса на сигнала. Втората с наполовина частно участие за изграждане на мултиплекса за БНТ и БНР трябваше да прави паралелна на съществуващата мрежа за радиоразпръскване, което е излишно прахосване на огромни средства, смятат в министерството.

Този закон ще бъде отменен, а отпуснатите от правителството на Сергей Станишев 150 млн. лв. за държавното участие в изграждането на обществения мултиплекс са били предоставени само на хартия и никога не са излизали от бюджета, уточни Русинов. Той посочи също така, че бившият кабинет незнайно по какви критерии е решил каква ще е цената на мрежата, след като не е правена икономическа и финансова обосновка.

В законите за радиото и телевизията и за електронните съобщения ще се направят корекции, които да регламентират новия начин за уреждане на въпроса с цифровизацията на двете обществени медии.

Предвижда се Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) в срок от 1 месец след обнародването на поправките да обяви конкурс за изпълнител на мрежата за цифрово радиоразпръскване на програмите на БНТ и БНР. Интерес за участие в такава процедура са заявявали европейски стратегически инвеститори, като се предвижда да им се остави отворена врата сами да предложат технологията за цифровизацията, каза Русинов.

Според него в началото на 2010 г. може да се обяви въпросният конкурс, да се проведе в рамките на два-три месеца и ако няма дълги процедури по обжалване на избора на изпълнител, да се започне бързо работа по изграждането на мрежата.

Факт е обаче, че едно обжалване на конкурса ще забави значително процеса. Например за петте частни мултиплекса, разпределени в два пула, чиито конкурси приключиха в средата на лятото и бяха спечелени от “Тауърком“ и “Хану про“, процедурите са заседнали във Върховния административен съд за разглеждане между тричленка и петчленка, която е последната инстанция.

Държавата ще се договори с частната компания кои от съществуващите системи да даде за новата мрежа и при какви условия. Това зависи от предложения бизнес модел, обясни зам.-министърът.

Самият график за цифровизацията няма да се променя и крайният срок за въвеждането ѝ остава 31 декември 2012 г. Възможно е обаче да се наложи актуалицазия на самия план за преход от аналогов към цифров сигнал, тъй като страната ни вече е просрочила някои от периодите за изпълнение, които сама си е поставила.

Засега остава вариантът през цялата 2012 г. да може технически да се излъчва и аналогов и цифров сигнал, но може да се наложат промени.

Избраният оператор на обществения мултиплекс ще трябва после да разпространява четири програми на БНТ срещу разходно ориентирани цени, които ще плаща държавата. Излъчваните програми ще се одобряват от Съвета за електронни медии и след края на 2012 г. те трябва да се приемат от 95 на сто от населението в България. Според технологията е възможно и веднага сред цифровизацията да се излъчват 8 и дори 12 програми. Допуска се и възможност БНТ да прави съвместни програми с частни телевизии, но те трябва да имат обществен характер.

На обществения мултиплекс ще могат да се качват и самостоятелно частни телевизии отново с изискването програмите им да имат обществен характер.

Русинов призна, че моделът на субсидиране на държавните медии все още не е изяснен, но това ще обсъжда междуведомствена група. Тя ще трябва да реши и как да се подпомогнат социално слабите потребители за закупуването на крайните устройства за приемането на цифровия сигнал, чиято цена в момента е около стотина лева, каза Русинов.

Според него при пълна мобилизация страната ни има шанс да се справи с цифровизацията до края на 2012 г. и да не търпи никакви санкции от Европейската комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. znam
    #15

    Нема ли барем един-двама свестни хора, които са били в предното правителство?

  2. Дедо Тошо
    #14

    за инвестиция. Правило номер 1.Правителството на Бойко се бори с корупцията по своему.

  3. майкъл
    #13

    радиоапарати! браво, супер интелект се иска, за подобно безумие. НЯМА държава,която освен цифров да не излъчва и нормален (УКВ, СВ)сигнал!

  4. Монти
    #12

    Аз от няколко месеца приемам с антена, гледам 5 цифрови телевизионни програми и слушам 2 цифрови радио програми чрез телевизора. (хоризонт и Хр.Ботев). Телевизорът ми е нов Ел Джи. Сигналът идва от Копитото. Щом са го направили (и действува добре), явно не е чак толкова сложно и предполагам, не толкова скъпо. Явно има игра около цивровизацията - за много пари.

  5. Kolio1
    #11

    След 2012 г. в по-голяма част от страните на ЕС, ако не и в целия Европейски съюз, ще спре излъчването на аналогов сигнал за ТВ и за радио. Няма Мърдане от това, просто няма. Плюс това дотогава цените на дигиталните приемници ще паднат достатъчно. Както стана и с телевизорите с цифров тунер. Ако нямаш такъв, купуваш си един тунер за 50-60 лв. и си готов. Но пак .... мърдане от цифровизацията няма ...

  6. за информация
    #10

    Извинявай, кои са 5-те цифрови ТВ-програми?

  7. Kolio1
    #9

    Само да ти кажа, че цифровия сигнал не идва от копитото, а е експериментален сигнал от Телевизионната кула в София. Затова и цифровият сигнал се хваща само на територията на София - град. На Копитото все още няма монтирани цифрови предаватели, иначе в половин България щеше да има цифрова телевизия.

  8. Монти
    #8

    Антената ми е насочена към Копитото, затова предположих че и цифровте сигнали идват от там, а не от старата ТВ кула. Аз живея в Люлин, сигналите явно са достатъчно силни, въпреки сравнително голяма разстояние. Картината е малко по-добра в сравнение с аналоговите програми.Цифровите програми са Канал1, БиТиВ, Дъ Войс, ББТ, и Нова.

  9. NG
    #6

    Digitalno Radio i TV w Germania:DVBT - Predavatelen signal ot Predawatelna antena, Priem pri stari aparati s Resiver für DVBTDVBC - Kabelnatelewisija - Priem sas spezialenResiver-DVBC,samo za kabelno priemane.DVBS - Satelitna televisija - DVBS-resiver, satelitna antena s digitalno LNB Priemam okola 950 TV Programi i 1200 radioprogrami-neschifrovani pri 65 cm antena iLNB za 4 Satelita.Predi 2 godini besche i BG no ja premestihazalko.

  10. 07
    #5

    .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.