Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частните ВУЗ-ове и бизнесът подкрепят реформата във висшето образование

16 коментара
Частните ВУЗ-ове и бизнесът подкрепят реформата във висшето образование

Асоциацията на частните висши училища в България, която обединява 10-те най-големи частни легитимни университети и колежи, подкрепи приетия на първо четене в парламента Закон за развитие на академичния състав.

Членовете на организацията смятат, че идеята на министър Сергей Игнатов за отпадане на централизирано присъждане на научни степени и звания не само ще реформира образователната система, но ще предостави на висшите училища и нови възможности, повече отговорности и академична автономия.

Законопроектът предизвика остри реакции сред ректори на държавни университети и представители на научните среди още преди да бъде внесен в Министерския съвет. Едно от основните притеснения е, че ако не се заложат национални критерии за качество, ще започне производство на конвейр на професори.

Ректорът на Нов български университет доц. д-р Людмил Георгиев отхвърли обвиненията, че законопроектът лобира в полза на частни интереси. Според него реформата е в полза на цялата академична общност. "Частните университети отдавна са на пазара на образователни услуги и вече са усъвършенствали системите си за качество и самоуправление", посочи той.

"Глупаво е да се противопоставят държавните на частните висши училища. Не звучи сериозно и този вой в публичното пространство, че закриването на Висшата атестационна комисия (ВАК) ще размие националните критерии за академично израстване. Подобни страхове говорят за липса на свобода и поемане на отговорност в рамките на висшето училище", коментира проф. д-р Мариана Михайлова, президент на Европейския колеж по икономика и управление – Пловдив.

"В края на краищата никой не е заинтересован да произвежда нискокачествени продукти – в случая с хабилитациите - нискоквалифицирани преподаватели. Подготовката и изборът на доценти и професори трябва да бъде ангажимент на висшето учебно заведение. Ако то си позволи да открива процедури за хора, които нямат качества, естествено, че това ще бие по реномето му", коментира Михайлова.

Представителите на частните университети смятат, че трябва да се заложат високи критерии, по които да става взаимното признаване на хабилитациите, за да не се допусне опорочаване на процедурите за академично израстване. Според тях трябва да се създаде обща база данни за екперти-преподаватели в различни професионални направления, за да се улесни процесът на избор на атестационни журита за хабилитацията на научните кадри във висшите училища.

Зам.-ректорът на Американския университет в България Александър Александров заяви, че приветства радикалния характер на реформата.

"Това е безспорен знак, че се следват утвърдени международни практики. С промените българското висше образование се приближава до европейското и световно качество на учебния процес. Те са в синхрон и с процесите, които отдавна се случват в частните висши училища в България – прилагане на добри практики, мобилност на студентите, следване на единни критерии за присъждане на научни звания и степени", смята Александров.

Подкрепата към законопроекта е официално изразена в Харта за социално отговорно партньорство и модернизация на висшето образование, която е гласувана на заседание на Общото събрание на Асоциацията на частните висши училища в България.

Зад хартата застават и Студентските съвети на частните университети и колежи, синдикатите, Асоциацията на индустриалния капитал в България, Националното сдружение на общините, Съюза за стопанска инициатива и работодателските съюзи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. konfucius
    #19

    obache nioto edin ot chastnite vuzove ne otgovaria na iziskvaniata za akredittacia. Iasno e che tam uchat ionezi studenti, koito ne jelaiat ili ne mogat da se podgotviat za priemen izpit. Izpobshto diplomata na tezi VUZove e pod vuprso. I ako az sum rubotodatel. mnogi shte si pomislia, dali da naznacha niakoi zavurshil NBU naprimer. Sorry, no niakoi triabva da kaje neshtata s istonskiote im imena. I mi omruzna "vidiniat uchen" egiptolog, da razbishkva naukata. Koito see viatur.. kvo june :)

  2. бивш студент
    #18

    Събират всичко онова което не става за нищо, но може да плаща.Някой да е чул, в частен вуз да е завършил технолог, инженер, лекар, строител, физик, математик, архитект и т.н., е как тогава подкрепят бизнеса?

  3. konfucius
    #17

    Ne plachem nie.. shte plache BG vishe obrazovanie. To triabva da se elitarizira, a ne da bude shir potreba, kakto e v momenta v svobodnite i novi universiteti. A ti Botiaov, da ne si techen vuzpitanik a? lichi po naklona na bukvite :P

  4. Научен
    #16

    Може ли някой от ректорите на частните ВУЗ-ове да се похвали с това, какви висококвалифицирани кадри са произвели или как ще водят обучение ако не прибягват до услугите на софийски преподаватели от СУ или БАН? Ще се подложат ли тези ВУЗ-ове на международна оценка и акредитация? И кой в чужбина ще признава дипломите на тези нещастни студенти, които те залъгват? Вероятно Оксфордския магистър Евгени Дайнов ще им съдейства!

  5. Ботьов
    #14

    Да, от коментарите виждам, че ВАК ще бъде бранен с кръв, както комунягите взеха някога властта ! Напред, Игнатов, и успех !!!

  6. Комуняга
    #13

    Тоя пък ми се пише "Ботьов".Ама ти чел ли си "Смешен плач" бе, "Ботьов"?

  7. гражданин
    #12

    "Когато фактите говорят и боговете мълчат".Нека всеки прочете Декларацията на Академичния съвет на Софийски университет, за да се убеди какъв е приносът на държавните и частните ВУЗ.От общо 43 стипендии на студенти за принос в науката, дадени от фондация "Еврика", 27 са на студенти от Софиййския университет.Критерий за истината са практическите резултати,а не кухите декларации на частните ВУЗ,подкрепящи "Красьо"-символът на посредствеността.Нали целта на тази реформа е всяка мутра, милиционер, митничар,депутат

  8. Константин
    #11

    Частхите вузове са едно огромно мошенничество.Горките студенти.А министърът е изпечен далавераджия.Няма нито една статия жнормално престижно западно издание.И интернет могат да се намерят две статии в неговото списание???.РЕформи беспорно са необходими,но ножият закон ще влоши неимоверно нещата и ще разруши и малкото ,което все пак функционираше.

  9. доцента
    #9

    Без ВАК може - тежките им и бавни процедури са познати на всички, които са им яли попарата. Но може ли един университет, бил той държавен или частен, да си произведе професор само въз основа на 3-4 негови статии, а друг университет да изисква за професура 2-3 сериозни книги?

  10. ректорче
    #8

    аз съм ректорче на малко столично университетче и приветствам идеите на г-на Игнатя-пълен ЛИБЕРАЛИЗЪМ при присъждане на звания и титли. от 370 преподаватели имаме вече изготвен списък на 40 желаещи за професори и 65 за доценти, но това е само първата вълна на мераклии за тази г. а за догодина още към 96 е следващата вълна. Само дано Игнатя не яхне апелативната и не дойде да ни инспектира- ще го почерпим подобаващо, заслужава момчето за куража...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.