Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частните ВУЗ сами ще определят броя на студентите си, но при някои условия

10 коментара
Частните ВУЗ сами ще определят броя на студентите си, но при някои условия

Министерството на образованието (МОН) обмисля идеята частните университети сами да определят броя на студентите, които ще обучават. Това заяви във вторник по време на среща с представители на бизнеса образователният министър Даниел Вълчев.

Дискусията за перспективите пред висшето образование в страната бе организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

Частните висши училища ще заявяват сами колко студенти ще приемат, но все пак държавата ще контролира този процес като следи капацитета на висшето училище, който се определя от броя на преподавателите, акредитираните специалности и сградния фонд, обясни Вълчев.

В момента правителството определя както броя на студентите, които ще учат в държавните университети, така и тези в частните университети. Министърът смята, че тази ситуация е “неестествена”, тъй като държавата дава субсидията на държавните ВУЗ-ове, но няма никакъв финансов ангажимент към частните.

Предвижда се паралелно с въвеждането на по-свободен прием в частните висши училища да се направи същото и с приема в държавните университети.

Вълчев уточни, че обсъжданите промени за държавните ВУЗ-ове включват и връщане на платеното обучение. Той припомни своето предложение 10% от най-добрите студенти да следват безплатно, а 20-25% от младежите с най-ниски оценки да финансират сами висшето си образование. Останалите студенти ще плащат сегашните такси за висше образование, като 30% от стойността на обучението се заплаща от студентите, а останалите 70% се поемат от държавата.

Според Вълчев по този начин през първите четири години финансирането за държавните университети ще се увеличи двойно.

Идеята за връщане на платеното обучение в университетите се подкрепя и от ректорите на повечето висши училища у нас. Предложението на образователното министерство за това колко студенти да плащат сами следването си наподобява идеята, която преди време бе обявена от ректора на Софийския университет проф. Боян Биолчев.

10% от отличните студенти не само да получават висше образование безплатно, но и да вземат по-високи стипендии, 50% от учащите се да са на сегашната такса, а останалите 40% сами да поемат своето обучение, е неговата идея.

По време на срещата представителите на бизнеса настояха да има независим орган, който да следи и оценява работата на университетите. По думите на Саша Безуханова, съпредседател на КРИБ, в него е добре да участват представители на бизнеса, обществени организации и държавата.

Според образователния министър това може да стане, ако в управлението на висшите училища по подобие на университетите в чужбина участва и настоятелство.

В него могат да членуват както представители на бизнеса, които инвестират във висшето образование, така и бивши ректори, публични личности, които са доказали своята безкористност, и представители на министерствата на образованието и финансите.

Според Безуханова хора от практиката също трябва да се включат в обучението на  студентите, а ВУЗ-овете, които използват представители на бизнеса при формирането на своите учебни програми, да бъдат стимулирани.

Ректорът на Великотърновския университет проф. Иван Харалампиев обясни, че в момента законът не позволява представители на бизнеса да участват в обучението, тъй като университетите могат да сключват договор само с хабилитирани преподаватели. Той призова тези пречки да бъдат отстранени с промяна на закона.

В отговор на въпрос дали МОН ще направи такива промени, Вълчев каза: “За нас най-важно е да установим какви са основните идеи за развитието на цялата система. Ако ясно бъдат формулирани проблемите и начините за тяхното решаване, мисля, че законовите промени лесно ще бъдат направени.”

Безуханова се оплака, че работодателите постоянно трябва да организират курсове за допълнителна квалификация на наетите студенти, тъй като не са достатъчно подготвени.

У нас студентите в областта на информационни технологии и естествени науки, които са най-търсените специалисти в момента, са едва 5% от всички, коментира Безуханова.

За сметка на това обучаващите се в хуманитарните специалности са 45%, а в Европа този те са 34%, уточни тя. Безуханова цитира и доклад на Световната банка, според който 40% от 15-годишните деца в България знаят два пъти по-малко от техните връстници в Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rossi
    #11

    Този БГ бизнес не може да оценява университетите, той просто е полуграмотен, а тази госпожа стана смешна в стремежа си и амбицията си да стане някаква.....

  2. аз
    #10

    Ако се върне платеното обучение и приходите на държаните ВУ скочат двойно, това ще се отрази ли на заплатите на преподавателите или само на ректорските и деканските ръководства? П.П. Въпроса е зададен от преподавател в медицински университет с изключено парно.

  3. stop
    #9

    След като оправи бизнеса, следва да продължи с образованието. Невежеството не познава граници. Но и кой ще я спре?

  4. вундеркинди
    #8

    Обърнете особено внимание на това - "Безуханова цитира и доклад на Световната банка - според който 40% от 15-годишните деца в България знаят два пъти по-малко от техните връстници в Европа..." Ето това е истината за нашите "вундеркинди" и за мита че сме ...ама мнооого боли уууумни... Четете и размишлявайте ако можите!!! Ако ли не(!)- продължавайте да си въобразявате...

  5. Една българка
    #7

    Господин ректора на Великотърновския университет, зает с бизнесдела, е пропуснал да прочете, че задължително в комисиите за държавни изпити участват представители на фирмите потребители, какво иска той - в университетите да започнат да преподават и метачите по улицата?

  6. някой
    #6

    Да пази Господ. Представяте ли си какво ще стане ако ръководствата на великите частни ВУЗ от сорта на ВСУ, БСУ и НБУ решат да обучават хиляди юристи, хиляди архитекти, хиляди икономисти и т.н. Това означава след 5 5 г. да почнат да излизат на пазара на труда хиляди "велики" юристи, архитекти, икономисти и т.н. Пък то едно качество ще бъде труда им, каквото е и качеството на образованието им. Освен това някои от тях ще имат връзки и ще прецакат кадърните, които са се блъскали 5 г. години във ВУЗ, в които наистина се учи.

  7. За някой
    #5

    Ами това навсякъде му викат пазарна икономика мисля. Пазара определя търсенето. Никъде не планират - само стимулират определени хора. Системата е гъвкава. Покриваш тестовете и ако ще да си на 10 години вече си студент. Къде ти тук такова нещо.

  8. swi
    #4

    Защо не се огледате и видите как е наоколо и по света. колко ВУЗ има в САЩ? И за частните и за държавните има място под слунцето. Нека са много, ако са некачествени те сами ще отпаднат. Жалко за тези които ще им се доверят. Но и сега не е ли така, отиваш в магазина купуваш некачествена стка и повече не се връщаш там. И какво означава държавата да контролира? да дърпа уши, да има под ръка корупционен механизъм. Проблемите на образованието са други и те много добре се знаят, обществена тайна са. А

  9. az
    #2

    Хайде стига с тези безплатни обяди. Крайно време е цялото образование да бъде платено. Какво значи безплатно - аз плащам защото на някой му щукнало да се прави на студент. Стига комунизъм. Който иска да учи да си плаща, а държавата трябва да изгради адекватни механизми за стимулиране на определени студенти по ясни правила и критерии.Иначе за качеството на образованието трудно може да се говори. Ако някой е кадърен и иска да постигне високо ниво нещата на опират до това къде, а как ще учи. Времената поне вече се промениха, така че информация има много. Единствено трябва да си седнеш на задника и да се образоваш

  10. ЯДЯ
    #1

    "Една българка" е абсолютно прав/а! Проф Харалампиев от Великотърновския университет е готов и метачите от улиците да пусне в "храма на науката" само и само да може да създава още публично-частни (както е модерно да се казва на корупционните схеми!)зависимости и да краде още по-безогледно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.