Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чехия, Унгария и Полша - новите тигри

0 коментара

С наближаване на датата за приемането на Полша, Унгария и Чехия в ЕС западноевропейските концерни ще водят все по-оспорвана борба за подялба на останалите държавни предприятия в трите източноевропейски страни. Приватизацията ще приключи най-късно до 2004 г., дотогава големите компании ще изберат новите си партньори. "Онзи, който не успее дотогава да заеме значителни пазарни позиции, ще остане несъмнено извън играта", предупреждава Михаел Ландесман, ръководител на Виенския институт за сравнителни анализи на световната икономика.

Проучване на консултантската фирма PricewaterhouseCoopers показва динамиката, с която днес се води оспорваната борба по изкупуването на компании в Чехия, Полша и Унгария. Средно с 53% е нараснал броят на изкупените фирми през първото полугодие на 2000 г., в Полша е отбелязан ръст дори от 151%. Най-активно са участвали германските предприятия. "Първоначално германската икономика не се възползва изцяло от шансовете в Източна Европа, от средата на 90-те години обаче тя се активизира", отчита Алберт Хохлайтнер, ръководител на австрийския филиал на Siemens. Електроконцернът присъства във всички страни в района със свои заводи за производство на телефони, електромотори или генератори, както и за софтуер.

Междувременно и други германски предприятия последваха примера на Siemens. По данни на Германското обединение на промишлено-търговските камари всяко трето германско предприятие планира през тази година да инвестира в централно- и източноевропейските страни. Това съответства на ръст от над 30%.

В Словакия Allianz се опитва да сложи ръка върху най-големия национален застраховател, Slovenska Poistovna, който притежава пазарен дял от 35%. Съперник на Allianz e холандската Eureko. В Чехия E.On и RWE заедно с френската Edf си оспорват електрическата компания CEZ. "Който стане собственик на гиганта с общи производствени мощности от 90 000 мегавата, ще се превърне в един от големите играчи на източноевропейския енергиен пазар", твърди Анатоли Каминов от Merril Lynch в Лондон.

Във финансовата сфера също се води битка за "перли" като чешката Komercni Banka, полската PKO и унгарската Postabanka. Ако сегашният лидер на унгарския банков пазар ОТР-Ваnk погълне местния си конкурент Postabanka, балансовият сбор на бъдещия финансов институт ще възлезе на 7,8 млн.евро и по този показател ще изпревари дори HypoVereinsbank Hungaria, която се сля с Bank Austria.

"Още през идната година почти всички държавни банки в Източна Европа ще бъдат приватизирани", прогнозира Сесил Биде от агенция Moody's, която в последния си доклад анализира източноевропейския банков сектор.

Никоя друга страна като Германия не е инвестирала толкова много пари след отварянето на източноевропейските пазари - 4,6 млрд.евро в Чехия и 2,9 млрд.евро в Унгария.

Три четвърти от всички германски мениджъри, които инвестират в Полша, следят внимателно огромния пласментен пазар с неговите 40 млн.потребители, потвърждава анкета на Германско-полското дружество за насърчаване на икономиката. "Чехия, Унгария и Полша са новите държави-тигри", смята шефът на HypoVereinsbank Шмит. Според икономиста Ландесман от Виенския институт "дъщерните фирми на западните компании в източноевропейските страни ще реализират скоро по-големи печалби от компаниите-майки".

Това обяснява особено голямата активност на германските финансови концерни в Източна Европа. "В Полша германските банки имат дял от 14% в общия акционерен капитал или двойно повече в сравнение с най-големия им европейски съперник, Холандия", твърди Едмунд Завадски, шеф на полската дъщерна фирма на Mitteleuropaeische Handelsbank (MHB). Делът на френските банки съставлява една трета от този на германските. Според Moody's "най-добра стратегия в Източна Европа води HypoVereinsbank". След сливането си с австрийската Bank Austria през 2000 г. тя разполага със 700 филиала и представлява най-голямата чуждестранна банка в Източна Европа.

Конкуренцията обаче вече наваксва изоставането. Неотдавна американската Citigroup закупи сегмента за обслужване на дребните вложители на холандската ING, тъй като именно той се смята за най-перспективен.

Германците завоюваха добри позиции и в сферата на телекомуникациите, търговията и хранителната промишленост, като вложиха в тях значителни капитали. Сега обаче те усещат настъплението на европейските си конкуренти. В търговията французите предприемат стремително настъпление. Cаrrefour, вторият най-голям концерн за търговия на дребно в света, неотдавна закупи от белгийската верига GB 28 супермаркета. Шефът на полската секция на Carrefour Ги Ираети, вече планира следващия удар, а именно строителството на два нови хипермаркета и 10 супермаркета в най-голямата по население източноевропейска страна.

Атаките не са само срещу германския концерн Metro, който със своите супермаркети Cash and Carry в Полша, Унгария и Чехия реализира оборот от общо 3,6 млрд.евро. Под прицела на французите са по-скоро Rewe, Hit и Dohle. "Навсякъде, където германците изградят супермаркети върху площ от 8000 кв.м, французите отварят супермаркети с площ от по 12 000 кв.м", твърдят специалисти от полската консултантска агенция Company Assistance. До три години в Полша ще доминират четири търговски вериги: Carrefour, Casino, Tesco и Metro. Процесът на концентрация ще повлияе и върху останалите пазари в Европа, се опасява шефът на Rewe Ханс Райшл. "Само онзи, който заеме солидни позиции на източноевропейските пазари, ще може в бъдеще да влезе в групата на десетте водещи търговски компании в Европа."

Застрахователите са изправени пред същите предизвикателства. Още през 1989 г. Allianz се осмели да стъпи на унгарския пазар. Междувременно групировката се утвърди като лидер с пазарен дял от 29%. В Полша обаче германският застрахователен концерн се нарежда едва на седмо място след конкурентите ING и CGU и реализира оборот от 20 млн.евро. В Чехия Allianz се нарежда на трето място и в момента изгражда мрежа от филиали. За да ускори проникването си в Полша, Allianz сключи съюз с държавната банка PKO и по този начин си осигури достъп до нейните близо 6000 филиала в страната. Подобна стратегия следват и конкурентите от групата Ergo. Полската дъщерна фирма на Ergo, Compensa, се договори с Bank Austriа да предлага чрез нейните филиали застрахователни полици "Живот".

Засега пионерите не реализират печалби. Защото силната конкуренция стана причина за спад на цените. Така например на полския и чешкия бирен пазар гиганти като Heineken, Carlsberg или South African Breweries водят ожесточена ценова война. Бутилка бира струва около 20 пфенига. "Пари не се печелят, само се натоварват производствените мощности", признава експертът по маркетинг Щефан Лепин.

Фирмите от инфраструктурния сектор, доставчиците на природен газ и електроенергия, както и телекомуникационните оператори, твърде късно се ориентираха към Изтока. RWE, E.On и Deutsche Telekom обаче успяха своевременно да придобият дялови участия. Шефът на Deutsche Telekom Рон Зомер инвестира общо 8,2 млрд.евро в Източна Европа. Най-големият му успех бе закупуването на 60-процентовия дял от унгарския монополист Matav, смятан за най-добрата телекомуникационна компания в Източна Европа.

Положението в Полша е по-различно. Deutsche Telekom наистина притежава 45% от акциите на най-големия оператор на мобилни телефони PTC, който обслужва 2,3 млн.клиенти. France Telecom обаче зае по-стабилни позиции в сегмента на фиксираните телефони, след като закупи дял от 25% от бившия монополист TPSA с неговите 11 млн. клиенти.

Германският доставчик на електроенергия RWE също проявява интерес към източноевропейските пазари. Той вече притежава значителни дялови участия в Полша, Чехия и Унгария, през тази година е възможно да придобие и словашката газова компания SPP. По транзитния газопровод, собственост на компанията, минават две трети от руските доставки на природен газ за Запада. Впрочем при приватизацията на SPP конкуренти на RWE ще бъдат Gaz de France, италианската компания Snam и германският концерн Ruhrgas. Последният ще участва в търга в консорциум с руския Газпром. И при приватизацията на чешкия електроконцерн CEZ германската RWE не е единственият кандидат. Нейни съперници са E.On и EdF.

В някои отрасли обаче германците отдавна отстъпиха първите места на конкурентите. Това важи най-вече за строителния сектор. В началото на 90-те години австрийската компания Ilbau и шведската фирма Skanska построиха административни сгради във Варшава и реализираха рекордна възвращаемост до 30%.

Възстановяването на Източна Германия ангажира производствените мощности на германските компании и не им позволи да стъпят солидно на източноевропейските пазари, обяснява Щефан Ортзайфен от дюседорфската банка IKB. "Не е задължително една компания да притежава непременно големи дялове от един пазар, за да развива добър бизнес", смята експертът. "Полша например представлява един динамично развиващ се пазар, който при всички положения трябва и в бъдеще да се следи внимателно."

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.