Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ченгеджийската логика на конфронтацията и разделението

6 коментара
Митинг на кримски татари

Възникналият веднага след присъединяването на Крим към Русия конфликт с кримските татари е характерен симптом за днешна Русия. Така започва коментар, поместен в онлайн-изданието на руския вестник "Ведомости" в понеделник.

Конфликтът е резултат от присъщия за днешния Кремъл подход към всяко малцинство, продължава коментарът. Подходът не допуска мисълта, че националните, религиозните или социалните групи могат да бъдат самостоятелно действащи субекти в обществения живот. Те могат да бъдат само инструменти, тях могат само да "използват", те могат да са "разменна монета" на някого, но не и на хората, които се стремят да живеят по своему.

Лидерът на кримско-татарския меджлис Мустафа Джемилев разказа, че през март тази година в телефонен разговор Владимир Путин "помоли да не ставаме оръдие на провокации и в Крим да няма кръвопролития". Неотдавна на среща с представителите на кримските татари президентът на Русия каза нещо подобно: "Ние не можем да допуснем кримските татари да се превърнат в разменна монета (...) най-вече в междудържавните спорове". По всичко изглежда, че Кремъл разглежда активността на кримските татари не като солидарна борба на кримския народ за неговите права, а като използване на кримските татари от някакви враждебни външни сили с подривна цел.

През цялата история отношенията между държавата и обществените групи с ярко изразена идентичност, например - с етническите и религиозните малцинства, са били нееднозначни. Ярко подчертаните "други" са били ненавиждани, гонени от територията или обратното - имало е разбирателство и мирно съжителство. Независимо от равнището на враждебност към малцинствата, признавала им се е субектността - специфичният за даден народ или за религиозен клон стремеж да уседне на някаква земя, да изповядва вярата си, да живее по своему.

Такава субектност не се признава от политическите мениджъри в Кремъл. Произходът на това отношение е известен - той отразява принципа на работата на спецслужбите.

Чекистите и подчинените на Москва власти в страните от съветския блок така работеха с етносите, с обществените организации, партиите, малцинствата в страните на "народната демокрация" през първите следвоенни години.

Този опит редовно се възпроизвежда от ръководителите на руската държава. Боейки се от обществените авторитети, властите се опитват да привлекат (подкупят) едни, да дискредитират други, да изтласкат от публичното поле трети. Те се опитват да раздробят активните групи, ценностите да бъдат сведени до материални интереси. Тази логика се прилага на групите с различна идентификация - политическа, етническа, религиозна, културна, социална или запалянковска. "Другите" не могат да имат собствена логика и собствени ценности. Само интереси, страх или корист.

Самостоятелността и защитата на собствените ценности в тази логика се считат за антидържавни и се обясняват със стремленията на вражеските сили. Именно заради това конфликтът с кримските татари възникна веднага след присъединяването на Крим към Русия.

Този и други подобни конфликти ще остават нерешени дотогава, докато чекистката логика в отношенията към обществото ще стои като неписана идеология на Кремъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #6

    И калпаците, и каскетите им са като българските, естествено.

  2. LoudSpeaker
    #5
  3. Константинов
    #4

    А бе, Майк, ти по някой въпрос да си без категорично малоумно мнение случва ли се. За губернатора на Краснодар фашистчето Ткачов чувал ли си, за руската ксенофобия нещо да знаеш, за закланите в Москва, Петербург, Пенза, Мурманск и където още се сетиш узбеки, азери, киргизи и когото още се сетиш не знаеш, предполагам. Но иначе на кримските татари ще им простят, защото са се върнали преди малко от заточение, малоумнико. Ти само стой и гледа, как след година и половина руснаците ще започнат да гледат със завист към Украйна, както драпат да се изселват сега в Прибалтика.

  4. Майк
    #3

    Кримските татари ще се чувстват много по-сигурни в мултиетническа държава като Русия. Ако бяха останали в Украйна, нацитата щяха да се разправят с тях.

  5. Kiril Kovatchev
    #2

    КГБ беше престъпна организация носител на престъпна идеалогия. Докато това не се осъзнае от руснаците и не се осъди КГБ, Русия ще продължава да е Империята на Злото. Бившия подполковник от КГБ - злодея Путин работи както срещу чужди така и срещу свои. Няма да има оправяне докато злодеите не се отстранят от държавното кормило.

  6. Гарабед Занасян
    #1

    "Чекистите и подчинените на Москва власти в страните от съветския блок така работеха с етносите, с обществените организации, партиите, малцинствата в страните на "народната демокрация" през първите следвоенни години." По- правилно е да се каже - "Чекистите и подчинените на Москва власти в страните от съветския блок изпълняваха волята на идеологията на комунистическата партия, която направо подтискаше и унищожаваше етносите, наистина обществените организации, партиите и малцинствата в страните на "народната демокрация", различаващи се от целите на диктатурата на пролетариата в условията на атеизъм.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.