Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

„Черният понеделник” преди 20 години – най-големият кошмар на Уолстрийт

71 коментара
„Черният понеделник” преди 20 години – най-големият кошмар на Уолстрийт

Преди 20 години Уолстрийт преживя изненадващ борсов крах, а призракът на паниката, която тогава настана, продължава да плаши борсовите пазари, когато започнат да губят почва, коментира в петък Франс прес, цитирана от БТА.

На 19 октомври 1987 г. индексът Дау Джоунс, барометърът на Нюйоркската фондова борса, се сгромоляса, изгубвайки 22,61% от стойността си, като спадна до 1738,41 пункта. За седем часа трескави продажби се стопиха близо 560 млрд. долара.

Без конкретна причина паниката постепенно обхваща Уолстрийт и в първите часове на следобеда котировките рухват. Валят поръчки за продажба и брокерите напускат борсата през тайни изходи, за да избегнат тълпата, събрала се на улицата.

"Това е най-страшният кошмар за един брокер, човек напълно губи контрол", припомня си Арт Хоган от компанията „Джефрис” (Jefferies), който тогава е бил брокер на 26 години на борсата в Бостън.

Вестник "Ню Йорк пост" писа тогава: "Кървава баня на Уолстрийт".

През този "черен понеделник" индексът Дау Джоунс претърпя най-големия си спад за една сесия, като единственото изключение бе понижението с 24.39%, изгубени от индекса на 12 декември 1914 година, когато Уолстрийт отвори врати отново за първи път от началото на Първата световна война.

За сравнение през 2007 г.  Дау Джоунс, който вече е на равнище над 14 000 пункта, изгуби 3.29% на 27 февруари, когато пазарите бяха обхванати от страх, че борсовият балон в Китай ще се спука, и с 2.83% на 9 август в разгара на кризата на ипотечния пазар в САЩ.

За разлика от "черния четвъртък" от октомври 1929 година, който бе последван от други мрачни сесии и отбеляза навлизането на САЩ в Голямата депресия, крахът от 1987 г. продължи само един ден. На следващия ден котировките тръгнаха нагоре.

Въпреки това паниката обиколи тогава всички борси: Хонконг загуби 11%, а след това затвори за една седмица. Париж стопи 9.7%, Лондон – 23.3% за два дни, а Токио се срина с 14.9% във вторник след "черния понеделник".

"Нямахме никаква представа до каква степен нещата могат да се влошат", казва Хоган.

"Не бях успяла да предвидя изобщо какво ще стане. През деня на лицата на брокерите се четеше именно това: някои бяха съкрушени, други просто се поболяха. С такова облекчение дочаках края на деня", спомня си Дорийн Могаверо, една от малкото жени, които работят по това време на Уолстрийт.

Управлението за федерален резерв и неговият тогавашен нов президент Алън Грийнспън успокояват обстановката, като осигурява парични средства. Това направи и неговият приемник Бен Бърнанке 20 години по-късно, за да не допусне кризата в кредитирането, породена от високорисковите ипотеки, да се разрасне.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

71 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. real money
    #75

    При сегашният срив на пазара на недвижими имоти в САЩ се очаква 15% спад на цените, еквивалентно на 3 трилиона долара. www.istinski-pari.com

  2. 17
    #74

    невероятни печалби от този т.нар. черен понеделник...Няма какво да се лъжем - черен за някои, златоносен - за други!17

  3. инфо
    #73

    Сега всеки, който се интересува, трябва да следи решението на тези няколко дузини лица, които контролират глобалните пазари и управляват чрез тях света. И техните договорки с държавите - производителки на петрол, както и посредничеството на Саудитска Арабия. Това, което в момента става, общо казано, е разпродаването на Америка! Може да звучи странно, но е точно така. Проблемът е, че продавачът е много настойчив, обаче купувачите искат първо да разберат каква е точно реалната стойност на това, което се предлага.

  4. Shakespeare
    #72

    Koi e toia "Уол Стриит" deto fi e realiziral tia pe4albi be umniko? Ti izob6to ima6 li ideia za kakvo stava vapros? Tova ne e 4ovek Xaxaxaxaaa Mnogo me razo4arova6 Batman

  5. Рони
    #71

    Уол Стриит е улица, как една улица реализира печалби?

  6. 17
    #70

    но вие надминахте и най-смелите ми очаквания...Щот, според вас излиза, че като се каже Вашингтон нападна Ирак, явства, че един щат (според вас по-близо до Пасифика*) напада Ирак...17заб. също според вас Пасифик е синоним на пацифист...заб.2 - то, аслъ, само комплексар може да си избере такива претенциозни псевдоними...

  7. 17
    #69

    същество и сънува кошмари, непрекъснато, а най-големият е бил преди 20 години...17

  8. 17
    #68

    Инфо,нали уж всичко знаеш и можеш - що ми се струва, че съм чел едно интервю на Леонтиев (Нобелов лауреат по икономика) - дет той твърдеше, че всъщност най-големият печеливш от подобни кризи е именно Уол Стрийт...Ако съм прав и/или ти знаеш някакъв източник - дай го на другарите-идиоти...17 - поради мързел - на колене пред инфо...

  9. Рони
    #67

    КОй сега е идиотът? Ти собственоръчно си написал, че една улица реализира печалба! т.е. обявяваш я за живо одушевено същество?Е аз по-тъпо нещо не бях срещал! И много забавно..

  10. 17
    #66

    Идиот си ти!Призна си!САЩ били обявили някаква независимост - че държавата няма психическа воля - как ще обяви!? - сл. САЩ не са независими...17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.