Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чешкото искане поставя нови неизвестни около ратификацията на Лисабонския договор

23 коментара
Чешкото искане поставя нови неизвестни около ратификацията на Лисабонския договор

Искането на чешкия президент и известен евроскептик Вацлав Клаус страната му да бъде изключена от ключова клауза на Лисабонския договор, преди да го подпише, поставя нови неизвестни пред ратификацията на документа за реформи в ЕС.

Клаус поиска право на изключение за страната си от Хартата по основните права, каквото вече бе дадено за Великобритания и Полша.

"Убеден съм, че Чешката република трябва да договори изключение", заяви Клаус в четвъртък след среща с председателя на Европейския парламент Йежи Бузек в Прага.

Клаус се опасява от евентуални искания за реституция на имущество на немци, конфискувано след Втората световна война.

Ден по-рано в телефонен разговор с шведския премиер Фредрик Рейнфелд, чиято страна е ротационен председател на ЕС, Клаус обяви, че иска бележката под линия да бъде одобрена на следващия Европейски съвет.

Искането на Клаус ще забави допълнително подписването на договора за реформи в ЕС. Очаква се полският президент Лех Качински да подпише договора в събота и така единствената пречка пред ратификацията му ще бъде подписа на Клаус, отбелязва ББС.

Бузек каза, че Прага първо трябва да представи предложение за желаното споразумение на ЕС, а останалите 26 членки да го одобрят на следващата среща на върха в Брюксел.

"Все още не знаем какво ще бъде окончателното решение на Чехия", каза Бузек, цитиран от Франс прес.

Той отбеляза, че не е ясно дали подобно споразумение ще изисква нов кръг от ратификации от страните членки на ЕС. Въпреки това Бузек изрази оптимизъм, че въпросът ще бъде решен и описа срещата си с Клаус като честна и открита.

Ройтерс отбелязва, че би било юридически сложно за Чехия да спечели подобен протокол, защото това на теория означава договорът да бъде предоговорен. Би било по-лесно да се одобри декларация от европейските лидери, която да успокои тревогите на Клаус, но тя да не бъде част от договора.

"Трябва да ни бъде дадена гаранция също, че Лисабонският договор няма да доведе до анулиране на декретите Бенеш", добави още Клаус.

Декретите Бенеш, подписани през 1945-46 г. от чехословашкия президент Едвард Бенеш, послужиха за правно основание за конфискуването на имущество и експулсирането от Чехословакия след Втората световна война на 3 милиона судетски немци, след като те бяха обвинени, че са сътрудничили на нацисткия режим.

Великобритания и Полша не са изключени от Хартата по основните права, но по време на преговорите си осигуриха определени изключения относно евентуални приложения на хартата в националното им законодателство. Великобритания си спечели правото хартата да не бъде основание за оспорване на трудовото ѝ законодателство, а Полша обяви, че хартата не трябва да е основание за промяна на семейния и моралния ѝ кодекс, например по въпроса за абортите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Да!
    #24

    положение, че се правят изключения по негово искане за него, трябва да е глупак. Или да взема другите за глупаци. Изключението значи, че за Чехия може, но за другите - не. Това и при комунизма го нямаше, или ако се правеше, беше под масата!

  2. Нали тъй
    #23

    Браво! Типично комунистическо мислене. Някои искат да са по равни. Абе за какви се вземат тия чехи, бе?

  3. Амчи тъй
    #22

    Не бъркай чехите с Клаус..

  4. Разгневен
    #21

    Клауст търси под вола теле.Като са толкоз специални да предизвика и проведе референдум! Специални условия не трябва да се допускат за никого!Щом се назландисва ВЪН!

  5. Методи Хъша
    #20

    Джефри Титфорд депутат от Европейския Парламент: ПЪТУВАНЕ ДО ГНИЛОТО СЪРЦЕ НА ЕВРОПАhttp://www.plevenonline.com/index.php?option=com_content&task=view&id=402&Itemid=99

  6. future
    #19

    za Nacistite! Te zapochnaha prochistvaneto i grabeneto oshte ot 1938. Koga shte platjat za robskija trud v Czechija naprimer? A v Ukrajna? I oshte te vrnaha li Evrejskoto zlato!

  7. мисли-режи
    #18

    Бенеш, кой знае защо величан като "голям демократ" е отвратителен националис. На конференцията в Париж през 1919 той откровено лъже, че словаците формирали мнозинство в районите на днешбна Южна Словакия. В резултат се получава ампутиран на унгарските "северни покрайнини" - най-тежкия етнически проблем в Централна Европа.Декретите не Бенеш по ничо не се различават от Сталиновото прогонване на цели народи от земите им!Забележително е, че в Чехия се извърши най-значимата реституция в Црла посткомунистическа

  8. 07
    #17

    от най скътаните

  9. klausovist
    #16

    ... sled kato ima za edni veche izkliuchenie, znachi triabva da ima za vsichki...i bez drugo lisabonskia dogovor e raven na diktat na burokrata.....

  10. REDOVEN 4ITATEL
    #15

    КЛАУС ТРЯБВА ДА СИ ПОДАДЕ ОСТАВКАТА, АКО НЕ - ДА МУ НАПРАВЯТ ИМПИЧМЕНТ!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.