Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чешкото правителство рухна заради кризата

29 коментара
Чешкото правителство рухна заради кризата

Чешкият премиер Мирек Тополанек ще оглави служебен кабинет, след като загуби вота на недоверие във вторник, а президентът на страната предстои да реши дали да възложи съставяне на ново правителство или да обяви предсрочни избори, докато Чехия се приближава към рецесия, съобщават информационните агенции.

Четирима депутати от управляващата коалиция и един независим се присъединиха към опозицията на социалдемократи и комунисти, които така събраха достатъчно гласове за сваляне на правителството. Това става по средата на ротационното шестмесечно председателство на ЕС, което в момента се оглавява от чешкото правителство и което на 5 април трябва да е домакин на първата визита на Барак Обама в Европа след избирането му за президент на САЩ.

За последните три дни Тополанек е вторият източноевропейски министър-председател, който пада от власт, след като унгарският му колега Ференц Дюрчани обяви, че напуска поста заради тежкото състояние на икономиката. За чешката икономика през тази година се очаква спад с 2 процента, според прогнози на националната банка на страната.

"Политическа нестабилност е последното нещо, от което се нуждае страната, като се имат предвид съществените предизвикателства, пред които е изправена. Сериозно безпокойство предизвиква и фактът, че страната председателства ЕС", посочва в писмо до клиенти Тимъти Аш от базираната в Лондон RBS, предаде агенция Блумбърг.

Последният път, когато правителство е сменяно по време на председателство на ЕС, беше през 1996 г. в Италия. Тополанек призна, че падането на кабинета му може да отслаби преговорните позиции на страната в 27-членния ЕС, но заяви, че като цяло председателството няма да бъде засегнато.

Ситуацията няма да засегне председателството, каза той пред Европейския парламент. "Тъжният факт е, че опозиционната социалдемократическа партия подкопава председателството, но аз се надявам, че то ще приключи успешно", добави Тополанек.

Така парадоксално Тополанек ще си остане лице на ЕС, когато собственият му парламент не иска той да представлява Чехия, пише британският в."Таймс".

Тополанек - краен либерал, отслабен от вътрешнопартийни спорове

Чешкият премиер, либералът Мирек Тополанек, чието правителство падна във вторник по средата на чешкото председателство на ЕС, стана свидетел на това как имиджът му на силния човек в чешката десница се разпадна в резултат на вътрешнопартийни спорове. Известен с прямотата си и с недодяланите си понякога маниери, този прагматичен 52-годишен лидер навлезе в политиката след падането на комунистическия режим. През 2002 г. стана председател на Гражданската демократическа партия (ГДП), а четири години по-късно и премиер.

Още

Готови сме да държим правителството, докато приключи председателството, каза лидерът на социалдемократите в Чехия Джири Пароубек след гласуването на вота. Неговата партия критикува правителство за липса на лидерство в момент на забавяне на растежа.

Чешките компании бяха ударени от икономическия спад в еврозоната, която е основният пазар за техните стоки. Чешката национална валута, кроната, загуби 1 процент от стойността си спрямо еврото след като правителството загуби вота на недоверие, а в сряда продължи да пада.

Световната криза нанесе щети на източноевропейските икономики и доведе до политически трусове. На 22 март унгарският премиер каза, че се оттегля, за да даде шанс на нов премиер, който ще е в състояние да получи по-широка политическа подкрепа за борба с кризата.

Миналия месец оставка подаде латвийското правителство, под натиска на протести и влошаваща се икономическа ситуация.

За чешкия кабинет това беше петият вот на недоверие за три години. Падането на правителството на Тополанек само подкрепя теорията на Франция, че председателството на ЕС, който е най-голямата икономическа сила в света, не е подходящо за по-малките и по-лошо подготвени за тази роля членове на Съюза.

Очаква се решението на президента

Бъдещето на Тополанек сега е в ръцете на евроскептичния чешки президент Вацлав Клаус, който критикува ЕС заради неговата политика за съживяване на икономиката, както и мерките на Брюксел за борба с климатичните промени, предвиждащи намаляване на емисиите на въглероден диоксид.

Все още не ясно на кого Клаус ще възложи да състави нов кабинет. Но ако след три опита Чехия все още няма ново правителство, това ще доведе неизбежно до предсрочни парламентарни избори.

Европейската комисия изрази увереност, че Чехия ще продължи ефективно да председателства ЕС.

Въпреки това Европейският парламент изрази голяма загриженост за развоя на събитията, особено за тяхното отражение на ратифицирането на Лисабонският договор за реформи на ЕС.

Усилията за ратифицирането на Лисабонския договор са ключов външнополитически проект на Тополанек. Премиерът е коментирал, че съдбата на договора зависи до голяма степен от позицията на неговата партия "Граждански демократи". "Ако изпусна контрола върху ситуацията, Лисабонският договор няма да бъде приет”, заяви Тополанек.

Руската връзка

Според анализатори падането на Тополанек може да нанесе окончателен удар и на преговорите между Чехия и САЩ за изграждане на американски бази за противоракетен щит на чешка територия, като плановете вече бяха поставени в режим на изчакване заради липсата на достатъчна подкрепа в долната камара на чешкия парламент.

Постоянният представител на Русия в НАТО Дмитрий Рогозин изрази мнение, че вотът на недоверие срещу чешкия кабинет не на последно място е свързан с подкрепата на плановете за разполагане на елементи от американската ПРО на чешка територия.

"Смятам, че въпросът за разполагането на ПРО бе една от основните, фундаментални претенции към правителството на премиера Тополанек от страна на чешкото общество и чешката опозиция”, каза Рогозин.

Според него в така стеклата се ситуация реализирането на договореностите за ПРО и ратифицирането от чешкия парламент на съответното споразумения със САЩ се намират под сериозна заплаха.

Сега въпросът е кой ще приеме Барак Обама, който пристига в Прага идната седмица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Червен кръст
    #34

    При нас всичко е здраво.Има да им гледаме опашката на чехите.

  2. kostov
    #33

    LOcha rabota dyasno upravlenie. Hubavo tche v BG e lyavo.

  3. поручик Лукаш
    #32

    Иржи, никакъв Джири... :-) Бе, вие Швейк не сте ли чели?

  4. znam
    #31

    Що не коментирате, бре? Да признаете, че сме на светлинни години от чехите и от цивилизована Европа! Да сравните чешките правителство и парламент с нашите! Техния народ - с нашия... Ех, европейци сме ний, ама не дотам! Дейба таз българска простотия!

  5. ученик
    #30

    Не се казва "изгуби вота на недоверие" - това е безсмислен израз!

  6. Ганий
    #29

    Чудо!Макар и рядко явление...Този път си казал нещо, дето е вярно!Бъди здрав и добър!Ганий - 17

  7. Wittgenstein
    #27

    не е Б-я от Чехия. Ако българите продължават да си внушават, че другите европейци ги превъзхождат, накрая ще си повярват. Вацлав Хавел е агент на КГБ, също и Вацлав Клаус-Пружински. Москва контролира цяла Източна Европа, вкл. Чехия, както преди 1989. Пражката пролет беше инициирана от агента на КГБ и суперкомунист Александър Дубчек, не беше дело на "чешкия народ". Харта 77 бъкаше от комунистически агенти. "Кадифената революция" 1989 в Чехословакия беше, както навсякъде в Източна Европа, една измама, комунистите си останаха на власт и в там. Това беше просто един приватизационен преврат на КГБ. След 1989 на нито един комунист в Чехия не му падна косъм от главата.

  8. Samo Murgina sled 1 MILIARD
    #26

    .

  9. Карлуково
    #25

    У нас всичко е "кристално чисто".Като клекалото в Брюксел, нали?

  10. Карина
    #24

    да им имаме комунистите на чехите, загрижил се, че и другите били маскари, дето се вика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.