Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Честваме Трети март

16 коментара
Честване на Трети март на Шипка. Сн. БГНЕС

Днес е Трети март, когато честваме 136 години от Освобождението на България. Церемония по издигане на националното знаме бе проведена сутринта пред Паметника на незнайния войн в София.

Трибагреникът беше издигнат под звуците на националния химн. Прозвучаха 20 артилерийски салюта.

На церемонията, която завърши с тържествен марш на гвардейците, присъстваха президентът Росен Плевнелиев, председателят на Народното събрание Михаил Миков, министърът на отбраната Ангел Найденов, лидерът на ДПС Лютви Местан, общественици, политици, духовници и много граждани.

Вечерта пред паметника на Цар Освободител се провежда традиционната заря-проверка с участието на представителни части на българската армия.

С тържествени церемонии с издигане на националното знаме и чествания в цялата страна се отбелязва Трети март.

Около обед на връх Шипка започна честване на празника. Площадът в подножието на Шипка се изпълни преди началото на тържествения митинг. И тази година хиляди българи с развети знамена избраха на националния празник да почетат загиналите за България на историческия връх. Облечени в униформи на български опълченци там бяха и членовете на дружество "Традиция".

С изпълнение на националния химн започна честването, чийто домакин е община Казанлък. Официален гост на празника на върха бе премиерът Пламен Орешарски. Тържествата почетоха дипломати, народни представители, областни управители и кметове на общини.

Панихида за загиналите български опълченци и чужди войни отслужиха великотърновският митрополит Григорий и габровски свещеници.

Честването в подножието на историческия връх продължи с приветствия от официалните гости и поклонение пред Паметника на свободата, където бяха поднесени венци и цветя.

С военни почести, издигане на националния флаг и церемонии пред паметниците, посветени на битките за Освобождението на Стара Загора, в града също бе отбелязан Трети март.

Във видинското село Иново, където по време на Руско-турската война през 1878 година загиват над 120 румънски войници, а повече от 320 са ранени, беше отслужена заупокойна молитва пред паметника на румънските войни.

В Пазарджик отбелязването на националния празник започна с молебен за здравето и благополучието на българския народ в църквата "Свети Константин и Елена".

На Трети март 1878 година в градчето Сан Стефано, днес предградие на Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и тогавашната Османска империя, с който се слага край на войната между двете големи сили. 10 години по-късно тази дата започва да се отбелязва у нас като ден на Освобождението на България заради възстановяването на българската държавност в резултат именно на този договор.

От 1990 година Трети март е национален празник на страната ни.

Макар да се счита за предварителен и несъвършен, Санстефанският мирен договор се оценява от историците като край на едно огромно изпитание за народа ни.

Кулминация на тържествата по случай светлия празник бе тържествената заря-проверка пред Паметника на Цар Освободител.

Въпреки дъжда на площада дойдоха много граждани.

Церемонията започна в присъствието на първите държавни лица на България, олицетворяващи политическото единство и военната сила. Сред тях са председателят на парламента Михаил Миков, президентът Росен Плевнелиев и премиерът Пламен Орешарски.

В памет на загиналите войни за освобождението на България бе бъде изпълнен възпоменателният марш "Покойници".

В словото си президентът Росен Плевнелиев почете паметта на всички, загинали за свободата на България и заяви:

Свободният глас на дедите ни бе този, който очерта духовната карта на България, който определи бъдещето ѝ. Днес ние можем да намерим прочит на този идеал като се вслушаме в гласа на народа и подсилим пряката демокрация. Още преди своето освобождение, предците ни начертаха посоката, която следваме и днес - да изградим чиста и свята република и да бъдем равни с другите европейски народи. В днешния ден е важно да намерим точките на съгласие, които ни обединяват, и които ще ни помогнат заедно да работим за модерна и просперираща България. Бъдещето ни зависи от всички нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #16

    Да сбърках "Иде ли" е разказ, не стихотворение! Колкото до Паметника на съв. армия, няма разговор! Национален срам! Робска нация! Не знам дали други народи имат стихотворение "Преклонена главичка остра сабя не сече..."!

  2. Apostol
    #15

    Така или иначе, дори да е била тази война в резултат на интересите на имперска Русия, тя прекратява 500 гдишно турско робство и възстановява българската държавност. Дава ин шанс занапред сами да определяме съдбините си, въпреки натиска от много страни, най-вече от руска. № 14, приятелю, "Иде ли" е разказ, а не стихотворение. Иначе си прав за американските летци. И най-вече - техният паметник не е посторен от нас, а от амириканската държава и то на американска територия, каквато е дворът на посолството на САЩ. Виж, пемитникът на Червената армия насред София е построен от нашенци, насред нашата столица по чисто идеологически и политически, а не по национални подбуди и причини.

  3. ivancho ivanov
    #14
  4. [email protected]
    #13
  5. ivancho ivanov
    #12

    Исторически факт е, че Санстефанска България се появява на картата като резултат от победата на Русия на Отоманската империя. Но истината е, че тази война се води поради империалистическите интереси на Русия и не както често руската пропаганда казва, че войната била за освобождението на разни християнски народи, вкл. и българите, от османско владичество. В политиката няма жалост, милост и други подобни чувства. Има интереси! И като царска Русия и като съветска Русия и като Путиновска Русия, тя си

  6. В и К
    #11

    Не е за честване този ден, а е за размисъл. Например за това, как от целия Балкански полуостров само на нас ни се наложи, да ни "освобождават".

  7. Umoren
    #10

    С русофобската мания да твърдим, че едва ли не сами сме се освободили от османското владичество, започваме да приличаме на македонците.....

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  9. Hino_deactivated_1394103852
    #8

    Няма загинали 120 000 руси в България по време на руско-турската война. Това са политически манипулации и легенди. Има статистика по въпроса и то руска.

  10. Liberal
    #7

    В текста се споменава за "120 загинали румънски войници", но няма и дума за 120,000 руски войни загинали в битките за България. Това са били обикновени хора като мен и вас, млади момчета. Светла им памет! Срам за ниското ниво на Медиапул.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.