Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четири държави създават отбранителна структура на ЕС

0 коментара

Белгия, Франция, Германия и Люксембург приеха днес широка програма от мерки за създаване на собствен отбранителен потенциал на Европейския съюз. На среща в Брюксел четирите страни, противници на войната в Ирак, се договориха да създадат до 2004 г. многонационален команден център за водене на общи военни операции, предадоха АФП и Ройтерс.

Организирането на тази среща извън формалните рамки на ЕС предизвика безпокойство у "проатлантически" настроените европейски дейци, които се опасяват от създаването на "твърдо ядро", което би могло да стане конкурент на НАТО.

Инициативата обаче получи подкрепата на върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана и на председателя на Европейската комисия.

Солана каза вчера в интервю за Ройтерс, че срещата цели да даде нов тласък на съществуващите планове в Европейския съюз за сътрудничество в отбраната.

Ако срещата мобилизира участващите страни да увеличат разходите за отбрана, а това на свой ред мобилизира и останалите държави, ще е добра новина за целия Европейски съюз, посочи той.

Държавните ръководители на четирите страни- френският президент Жак Ширак, германският канцлер Герхард Шрьодер, премиерите на Белгия и Люксембург Ги Верхофстат и Жан-Клод Юнкер, се събраха по идея на белгийския премиер.

След срещата те декларираха, че са взели решение да развиват способността за създаване на европейски сили за бързо реагиране, отворени за участие и на други страни от ЕС, се казва в общата декларация от срещата.

Идеята е тези сили, които трябва да бъдат сформирани не по-късно от 2004 г. на основата на съществуващата френско-германска бригада, да могат да водят операции без да прибягват до силите и средствата на НАТО.

Планира се също и създаването на Европейска агенция за военна техника и въоръжения.

Във взетите днес в Брюксел решения не се говори за Европейско военно командване, отделно от НАТО, както предложи Белгия, но все пак те вече предизвикаха недоволството на Вашингтон и Лондон, които видяха в инициативата дублираща на НАТО структура.

Четиримата европейски лидери се опитаха да разсеят опасенията най-вече на Вашингтон и Лондон, че днешната среща би могла да задълбочи разделенията в НАТО и в Европейския съюз, съобщава АП.

Германският канцлер Герхард Шрьодер изрази увереност, че проектът на четворката Германия-Франция-Белгия-Люксембург за създаването на европейско военно ядро, способно да води операции независимо от НАТО ще заинтересува всички 25 членки на разширения ЕС.

Убеден съм, че 25-те ще бъдат заинтересовани и че въпросът да действаме изолирано изобщо не стои, каза той.

По думите на Шрьодер предложенията, представени на днешната среща, целят да укрепят европейския стълб в НАТО, самия пакт и трансатлантическото партньорство.

Френският президент Жак Ширак отбеляза "основополагащия характер" на стратегическото партньорство със САЩ в рамките на НАТО, като увери, че засилването на европейската отбрана би засилило и Алианса, отбелязва АФП.

Ширак разви тезата, че появата на многополюсен свят е неизбежна и в този смисъл Европа и САЩ трябва да поддържат отношения на равнопоставени партньори.

В следващите 50-100 години неизбежно ще се оформи многополюсен свят, в който място ще имат САЩ, Европа, Китай, Индия и Латинска Америка.

Според Ширак е необходимо Европа и САЩ да бъдат силни и да имат взаимодопълващи се и партньорски отношения. Той посочи, че думите му не са критика към позицията на британския премиер Тони Блеър, който заяви вчера пред в. Файненшъл таймс, че не желае Европа да бъде съперник на САЩ.

Франция е готова да обсъди условията за участието на НАТО в операции в Ирак, ако Алиансът получи зелена светлина от ООН каза Ширак. Той поясни, че е обсъдил този въпрос по телефона с американския си колега Джордж Буш.

Самата идея за ускоряване на създаването на европейска отбранителна политика чрез включване само на "ядро" от държави, бе остро критикувана от Великобритания, Испания и Италия.

Вчера британският премиер Тони Блеър предупреди Франция и други критици на войната на САЩ в Ирак, че всеки опит за създаване на "съперничащи си центрове на властта", които да се конкурират със САЩ, ще възстанови пагубните разделителни линии от времето на Студената война.

"Ако не работим в света на базата на партноьорството между Европа и Америка, в известен смисъл ще се върнем към разделението, от което искахме да се отървем, когато свърши Студената война. Мисля, че това би било пагубно", заяви британският премиер.

Настоявайки, че въпреки всичко Франция и Великобритания имат много общи интереси, Блеър предупреди, че сега фундаменталният въпрос е дали светът върви към нещо, което "скоро ще се превърне в съперничещи си центрове на властта".

На първата си пресконференция на Даунинг стрийт след превземането на Ирак Блеър се обърна и към онези, които критикуват войната, да им каже да не "злорадстват" и да не "подскачат от радост" заради това, че коалиционните сили досега не са успели да открият оръжия за масово унищожение, които трябваше да оправдаят нахлуването в Ирак. "Продължавам да съм уверен, че те ще бъдат намерени", каза той пред репортерите. Близо 1000 места предстои да бъдат много внимателно проучени, след като дълги години активно са били укривани.

Външната министърка на Испания Ана Паласио разкритикува Франция, Германия, Белгия и Люксембург за това, че изключват други страни от тяхното отбранително сътрудничество, предаде ДПА.

Обща европейска отбранителна политика "не може да се прави от три или четири държави", каза Паласио след откриването на срещата на "четворката" в Брюксел.

Отбранителното сътрудничество може да се превърне в "разединяващ фактор", ако се разглежда като "проект за избрани" и се "представя в полемичен контекст", добави испанската външна министърка. Тя каза, че подкрепя "до голяма степен" обсъжданите на срещата предложения и настоя ЕС да се ангажира в по-голяма степен в мисии за поддържане на мира и предотвратяване на конфликти, както и да оказва подкрепа на другите държави в борбата им с тероризма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.