Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четири от всеки пет домакинства у нас живеят с доход под нужната издръжка за живот

3 коментара
Пламен Димитров. Сн. БГНЕС

Издръжката на живота у нас от 2008 г. насам се е повишила с 21.9 процента – от 462.75 лв. месечно на човек от 4-членно домакинство до 564.26 лв. в края на м.г. Това съобщи в четвъртък президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров. Той представи доклад на организацията за промените в икономическото състояние на гражданите през последните пет години.

Спрямо 2012 г., издръжката на живота у нас през миналата година се е увеличила с 1.6 на сто.

Най-голям принос за "поскъпването" на живота у нас има увеличението на административно регулираните цени на електроенергията и топлоенергията – съответно с 35 и 45 процента. Влияние е оказало и драстичното повишение на цените на акцизните стоки - алкохол, цигари и горива - с 89 на сто.

През 2013 г. обаче регулираните цени намаляха – токът поевтиня с 11.1 процента, топлоенергията – с 10.5 на сто, а природният газ – с 5.3 процента, което спомогна да се наблюдава дори намаляване на издръжката на живота у нас през второто и третото тримесечие на годината, стана ясно още от данните на КНСБ.

Наблюденията на синдикатите показват, че последните пет години у нас се характеризират със слаб ръст на доходите, увеличение на безработицата и намаление на заетостта.

Според Димитров, възстановяване на пазара на труда в близко време не може да се очаква дори и при ръст на икономиката от 1.8-2 процента, както очакват някои анализаторите. Прогнозата на синдикалния лидер е за спад на безработицата едва в началото на следващата година.

В периода 2008-2013 г. минималната работна заплата беше увеличена до 340 лв. и в момента представлява 39 процента от средната за страната. Минималната пенсия се вдигна от 103 на 150 лв., а средната наближава, но не достига 300 лв., което дори не се доближава до размера на издръжката на живота, коментира Димитров.

Според изследването на КНСБ, 23 на сто от домакинствата в България са под линията на бедността, която се изчислява на базата на потребителска кошница от 77 жизнено необходими за физическото оцеляване на човека стоки и услуги. Към края на 2013 г., линията на бедността е пресметната на 214 лв., като бележи 1.9 процента ръст спрямо предходната година.

Едва 20 на сто са домакинствата с общ доход на едно лице, надвишаващ издръжката на живот. 41.5 процента разполагат с по-малко от 310 лв. на човек (тъй като минималната заплата бе вдигната след 31 декември 2013 г. - б.а.), а с доходи, движещи се между минималното възнаграждение за страната и издръжката на живот (311-565 лв.), са 2.777 млн. души или 38.5 процента от домакинствата.

Индексът на брутния вътрешен продукт на глава от населението по паритет на покупателна способност е нараснал с три процента и в момента представлява 47 на сто от средното за ЕС равнище.

Дори Румъния е по-напред по този показател, коментира синдикалният лидер, като отбеляза, че северната съседка може да се похвали с 50 процента от покупателната способност на средния европеец.

На фона на тази картина всяко по-нататъшно задържане на цените или дори спад на някои от тях няма да промени статуквото на домакинствата и да ограничи процеса на обедняване, казаха още от КНСБ, като посочиха свитото потребление като водещ фактор за спада на производствените цени и предупредиха, че ако тази тенденция се запази продължително, ще доведе до спад на икономическата активност, до фалити на фирми и освобождаването на персонал. Според синдикатите, един от начините, с които може да бъде пресечена лошата тенденция, е да се стимулира потреблението.

От данните на КНСБ стана ясно още, че ръстът при хранителните стоки през 2013 г. е бил значително по-голям, отколкото при нехранителните. Разликата е 2.9 процента спрямо 0.3 процента в полза на храните, като при нехранителните стоки има дори спад при някои цени. Осветлението, отоплението и енергията, например, са поевтинели с 3.1 на сто, а в хотелиерските услуги се наблюдава намаление от 0.6 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    НАЙ НАКРАЯ нещо вярно като статистика да се напише в електронна медия! Бедни сме , болни сме и все по неграмотни - това е от "компетентното" управление на толкова много правителства от 1989 год до днес!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  3. Анонимен
    #1

    4 от всеки 5 домакинства едва свързва двата края-казва проучване на КНСБ. В същото време общинските съветници от София, Пливдив и Варна ще си вдигнат заплатите от 5 до 8 пъти. т.е ще си повишат заплатите с 1000 лв. На кого са повишили заплатата с 1000 лв.? Парите са от общинския бюджет т.е от нашите данъци.Всички общински съветници работят по професиите си и се събират на сесия 1 път на 2 седмици за 3-4 часа- и затова ще получават по 1100-1200 лв.В същото време-един лекар получава 400-500 лв. Къде сте "Реформатори"? Къде сте "Ранобудни студенти" и протестъри? Нали защитавате общественият интерес? Къде сте журналисти от сутрешните блокове?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.