Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атентатът в Берлин разкри системни проблеми в сектора за сигурност

Тунизиецът Анис Амри се издирва в цяла Европа, Меркел очаква скоро да бъде заловен

26 коментара
Атентатът в Берлин разкри системни проблеми в сектора за сигурност

Четирима души са арестувани в Дортмунд във връзка с разследването на атентата срещу коледния базар в Берлин, който отне живота на 12 души. Сред задържаните обаче не е основният заподозрян за кървавата атака, 24-годишният тунизиец Анис Амри, който се издирва в цяла Европа.

Предполага се, че задържаните са били в контакт с издирвания тунизиец, който от години е бил в полезрението на службите в Европа и САЩ.

В последните часове излизат непрекъснато нови, и нови данни за издирвания, които отварят много въпроси за системата за сигурност в Европа и обмена на данни между националните служби.

Анис Амри е бил следен в САЩ за подозрителна активност в Интернет, лежал е в италиански затвор, а в Германия е имало данни, че е в контакт с ислямистски групи и дори е бил разследван за друг атентат.

Германските служби стигнаха до идентифицирането му, след като негови лични документи бяха открити в камиона, който се вряза в хората на коледния базар в Берлин. В четвъртък германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер потвърди, че по вратата на камиона са били открити и отпечатъци на Амри, който е бил известен на службите под най-малко три различни имена.

"Разследващите смятат с висока вероятност, че именно 24-годишният тунизиец, дошъл в Германия миналата година, е извършителят на атентата", каза Де Мезиер, след като заедно с канцлера Ангел Меркел бяха запознати от шефовете на службите с хода на разследването.

Меркел от своя страна изрази надежда, че Амри ще бъде заловен скоро. Тя каза, че е горда от спокойната реакция на германците на атентата.

Два дни след кървавата атака въпреки засилените мери за сигурност Берлин се връща към нормалния живот. В четвъртък коледният базар, където в понеделник беше извършено нападението, отново заработи.

Около базара има инсталирани бетонни блокове. Подобни мерки за сигурност са взети и на други рождественски базари в Берлин.

"Мисля, че е много добре, че базарът отново беше отворен. Това показва, че ние сме по-силни, а не по-слаби“, казва Сема Йозкан, жителка на Берлин от Турция.

Заподозреният се издирва в цяла Европа

Германските власти обявиха възнаграждение от 100 000 евро за всякаква информация, която може да доведе до залавянето на извършителя.

Тунизиецът е издирван по цялата територия на Европа след международна заповед за арестуването му, съобщи Асошиейтед прес.

Полицията извърши обиски в два берлински квартала. Рано сутринта акция имаше и в приют за бежанци в Емерих.

Полицията претърси и ферибот на датското пристанище Грено, готвещ се да отпътува за Швеция, след като получи сигнал, че Амри може би е на борда му. Той не е бил открит на кораба и се предполага, че сигналът е подаден заради някой, който е приличал на него.

Братът на Амри - Абделкадер Амри, го призова да се предаде, но засега няма никаква реакция.

Системни проблеми в сектора за сигурност

Два дни след атентата продължават да излизат нови данни за издирвания, от които става ясно, че е бил добре познат на службите и въпреки сигналите, е бил оставен да действа свободно.

Германското сп. "Шпигел" съобщи, че Амри още преди няколко месеца е предлагал на ислямистки групи да бъде използван като атентатор самоубиец.

Изданието цитира данни от електронно следене на екстремисти, извършвано от специалните служби. Тази информация обаче не е била достатъчна за задържането му.

Органите на реда също така са установили, че той е бил свързан с разбита преди няколко седмици от властите германска клетка на терористичната организация "Ислямска държава".

Амри трябвало да бъде депортиран от Германия още преди време, но това не станало поради липса на координация между германските и тунизийските власти - миграционните органи в африканската държава заявили, че той не е гражданин на Тунис, и отказвали да му издадат нов паспорт. В крайна сметка документите пристигнали в Германия едва вчера.

Тунизиецът, заподозрян за нападението в понеделник, е бил регистриран в приют за бежанци в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия, но напоследък се е намирал в Берлин. Неговият брат, живеещ в Тунис, заяви за германския в. "Билд", че Амри нямал постоянно местожителство и нощувал на различни места.

Освен това той е излежал и 4-годишна присъда в италиански затвор. Срещу него задочно е била постановена и 5-годишна присъда в Тунис.

Според разкази на бащата на Амри той е напуснал Африка преди 7 години и след като е излежал присъдата си в Италия е отишъл в Германия през миналата година.

Според информация на "Ню Йорк таймс" тунизиецът е проучвал в интернет как се правят взривни устройства и е установил връзка с "Ислямска държава". Вестникът се позовава на американски служител, пожелал да остане анонимен.

Има данни, че поне веднъж се е свързал с екстремистката организация и е бил в американския списък на хора, които не трябва да бъдат допускани на полети до САЩ.

Между март и септември той е бил под наблюдение, подозирало се е, че е планирал да открадне пари, за да купи автоматично оръжие и вероятно да извърши нападение с хора, които щял да привлече за съучастници, казаха от берлинското следствие. Наблюдението обаче не е дало необходимите доказателства, за да му бъдат повдигнати обвинения и е било свалено.

Поредната атака променя политическия пейзаж в Германия

Поредното нападение, свързано с ислямисти, разпали наново антиимигрантските настроения в Германия и даде допълнителна сила на популистите.

Ангела Меркел няма да бъде свалена от власт от вълна от антибежански гняв, но докато германците се опитват да асимилират терористичното нападение на коледния базар в Берлин, политическият пейзаж се променя и то в недобра посока за канцлерката, отбелязва британският в. "Дейли телеграф".

Тероризмът поставя миграцията и сигурността в центъра на вниманието. Това неизбежно ще започне да предизвиква дебати за Европейския съюз, които досега в Германия бяха периферни. Ако Брюксел не прояви гъвкавост, това ще доведе до появата на ново и опасно политическо движение, което въпреки цялата шумотевица още не е пуснало корени: германския евроскептицизъм, предупреждава всекидневникът.

В името на Европа Ангела Меркел трябва да запази центристките си позиции. Атентатът в Берлин може да отприщи сили на нетърпимост, които да застрашат либералните идеали, споделяни на континента. Германия може да бъде водач чрез своя пример, посочва в. "Гардиън", цитиран от БТА.

Берлин се присъедини към Мадрид, Париж, Лондон и Ница в списъка на големите терористични нападения на европейска територия през този век. Името на площад "Брайтшайдплац" в старата част на Западен Берлин ще стане нарицателно за терор наред със зала "Батаклан" в Париж, гара "Аточа" в Мадрид или крайбрежния булевард в Ница.

Още е твърде рано да се каже кой точно стои зад берлинския атентат, но не е рано да се назоват предизвикателствата, които той поражда. Казано с прости думи, въпросът е ще устои ли центърът? С надигането на вълна от популизъм във Великобритания, Полша и САЩ, а сега и в Холандия и Франция, повече от всякога гледаме на Германия като на стабилен, либерален център на Европа, а дори и на западния свят. Германия е център в географския, икономическия, политическия и дори социалния смисъл, а центърът на този център е Ангела Меркел.

Надеждата е и трябва да бъде, че явявайки се на избори през есента догодина като представител на центъра Меркел ще бъде преизбрана, може би в нова коалиция с партията на Зелените и формацията "Свободни демократи". Какво ще стане обаче, ако атентатът в Берлин се окаже това, от което много анализатори се опасяваха - голяма терористична атака, извършена от човек, влязъл в Германия като бежанец в резултат на политиката на отворени врати на Меркел, независимо дали е бил вдъхновен или дори инструктиран от т.нар. Ислямска държава? Дали през 2017 г. Меркел няма да последва Дейвид Камерън? И какво ще стане тогава?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #26
  2. trezwomislesht
    #25

    Тези, които трябва да плащат са в Париж и Вашингтон. Това е отговорът на Арабската пролет, с която се гордяха. Някои народи не са доживяли за демокрация - не са извървяли историческият път до нея и не могат да разберат ценностите на нашия свят. Не може на такива хора да смениш диктатора и да мислиш, че всичко ще се оправи.Те трябва да го преживеят, осмислят и сами да стигнат до това. В Историята не могат да се прескачат епохи, защото умовете не са подготвени.

  3. trezwomislesht
    #24
  4. so what_deactivated_1521205049
    #23

    ТОЗИ ГО РАЗСТРЕЛЯХА В МИЛАНО! БРАВО НА ИТАЛИАНЦИТЕ здраво пипат, западните демокрации са силни и ще се справят има едно видео,какво представлява руската армия, какво пюре сервират: което не пада, него гледайте!

  5. Владимир Бояджиев
    #22

    Как така се случва напоследък, че все стигат до заподозрени, щото били намерени лични документи... Явно са доста немарливи, тези терористи. А после, разбира се се намират и отпечатъци... Хм!

  6. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #21
  7. pepe
    #20

    Току що другата статия ми напомни за много съществена разлика между Запада и Близкия Изток - и на Севетоизтока и на Югоизтока му липсва СРЕДА - и в пряк и в преносен смисъл - липсва му средна класа, липсват му стабилни политики, липсват му средно богати, средно умни дори; липсва му отношение към средата и в пряк и в преносен смисъл... ужасно му липсва Средния Път ...само Средния Пръст не му липсва :)

  8. pepe
    #19
  9. ivancho ivanov
    #18

    Дългата ръка на Путин(#15) е проста работа да се види -бежанците от Ашар Асад в Сирия се появиха няколко години преди да се намеси Путин за да го спасява. Асад днес казва, че е завладял Алепо, но жертвите са близо милион загинали, милиони прокудени, а Алепо не е Сирия и още жертви за съжаление ще има. Братската прегръдка Асад-Путин изглежда желязна, пустините пясъци са подвижни. Бжанците бягат не към Путин, бягат към Европа, затрудняват я, разединяват я - ИЗРАБОТЕНО ЧУДЕСНО г-н Путин!

  10. pepe
    #17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.