
Четирима кандидати са подали оферти за управлението на 67 милиона лева за дялови инвестиции във високотехнологични и иновативни компании. Това съобщиха от "Фонд мениджър на финансовите инструменти в България" (ФМФИБ), известен като фонда на фондовете, който управлява европейски средства за около един милиард лева за дялови инвестиции.
Това е вторият дялов инструмент, който се финансира със средства от оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". За този фонд се предоставят 47.1 млн. лв., а останалите средства до 67 млн. лв. трябва да бъдат набрани от частни инвеститори.
Процедурата за избор на мениджър за управлението на Фонда за рисков капитал започна през май.
В определения краен срок за подаване на документи - до 25 юни са получени общо четири заявления за участие.
Едното е на обединение "Морнингсайд Хил" ДЗЗД, в което влизат - Павел Велков, Екатерина Велкова, Тодор Мутафчийски, Делян Ганев и "Дунавски Консулт" ЕООД.
Другият кандидат е "Опортюнити Кепитал Мениджмънт", с участници в обединението - Билян Балев, Стефан Василев, Елеонора Соколарски, Матиас Колан, Лукас Хулсман.
Третият кандидат е "Болкан Кепитъл Венчърс" ДЗЗД, в което участват Александър Ников, Велин Кираджиев и Иван Грънчаров.
Последният кандидат е "Обединение Блек Пийк Венчърс", с участници - Константин Петров, Златолина Мукова, Александър Терзийски, Йордан Зарев, Ивайло Господинов, Росен Иванов, Кирил Иванов и Ангел Стефанов.
Предстои Фондът на фондовете да извърши проверка на декларираните обстоятелства и първоначален подбор на кандидатите.
Основна тежест при оценяването на заявилите желание за участие в процедурата кандидати ще има опита в такъв тип дялово инвестиране и привличане на частно финансиране от професионални инвеститори.
Кандидатите ще трябва да осигурят частно съфинансиране, възлизащо на минимум 30% от общия размер на инвестициите в крайни получатели.
Фондът на фондовете предоставя на бъдещия посредник опция за подсигуряване на необходимото съфинансиране, както на ниво фонд, така и на ниво краен получател, с което се дава гъвкавост на фонд мениджъра при набирането на частния ресурс.
Ще се оценяват също и бизнес плана, организационната структура и системите за контрол.
Очаква се общо средствата от публичното и частно финансиране да надвишат 67 милиона лева. Средствата са предназначени за дялови инвестиции във високотехнологични и иновативни малки и средни предприятия в ранен етап на развитие. Размерът на инвестициите ще е в диапазон от 1.5 до 7 милиона лева.
Специфично изискване към потенциалния фонд мениджър е предоставянето на стратегическа подкрепа и менторството на компаниите, в които инвестира. По този начин, Фондът за рисков капитал ще подпомогне развитието на българската икономика, повишавайки конкурентоспособността на местните фирми и подобрявайки корпоративното им управление и капацитет, е посочено в съобщението.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент