Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четирима кандидати влизат в предрешен избор за шеф на БНБ

Издигнатият от ГЕРБ Димитър Радев вероятно ще бъде подкрепен от БСП и ДПС

5 коментара
Четирима кандидати влизат в предрешен избор за шеф на БНБ

Кандидатите за управител на БНБ вече са четирима, всички те са издигнати от партиите в управляващата коалиция, като една от формациите – Реформаторският блок – излъчи двама. Очакванията са за гуверньор за бъде избран номинираният от ГЕРБ Димитър Радев, който, според предварителна информация на Mediapool, вероятно ще бъде подкрепен и от БСП и ДПС, а освен това е един от двамата официални кандидати на РБ.

В сряда, когато изтича срокът за номинации, такава направи АБВ, предлагайки преподавателя от катедра "Финанси" на Университета за национално и световно стопанство Виктор Йоцов. Преди това Патриотичният фронт (ПФ) издигна ректора на Висшето училище по застраховане и финанси Григорий Вазов.

Преди десетина дни партията на Меглена Кунева "Движение България на гражданите" лансира бившия шеф на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Бисер Манолов за управител или ръководител на "Банков надзор" в БНБ. Както се разбра, кандидатурата не е била предварително сондирана с останалите партии в РБ. В крайна сметка на заседанието на парламентарната група на РБ във вторник обаче е решено, че блокът издига за гуверньор и Манолов, и номинирания от ГЕРБ Радев.

Предположенията са, че ДБГ, ПФ и АБВ заявяват кандидати за други ключови постове в управата на БНБ, като най-важен е банковият надзор. По закон, след като Народното събрание избере управител на БНБ, той предлага подуправители, които трябва да бъдат одобрени от парламента.

Димитър Радев досега беше съветник в МВФ, а преди това е бил зам.-министър на финансите. Опозицията срещу неговата кандидатура идва предимно от лобито на банките с българска собственост. Публичните критики към Димитър Радев са, че през последните години не е бил тук и нямал опит с българската банкова система.

Към този момент почти няма съмнения, че Димитър Радев ще бъде новият шеф на БНБ. Големият въпрос е дали има сили и достатъчно независимост, за да предложи и защити такъв ръководител на "Банков надзор", който да не работи в услуга на едно или друго лоби, а да прилага стриктно правилата.

По неофициална информация на Mediapool Радев ще получи подкрепата и на БСП, и на ДПС. При това положение изборът му няма да зависи от гласовете на ДБГ, ПФ и АБВ.

Според информация от депутати на РБ тяхното очакване е, че след като Радев встъпи в длъжност той да предложи Манолов за подуправител. Не е ясно каква е играта на ПФ с кандидатурата на Григорий Вазов, който, според запознати, няма шансове да получи какъвто и да е пост в ръководството на БНБ и патриотите най-вероятно го лансират за нещо друго.

Номинацията на АБВ пък е опит на Първановата партия да получи място в УС на банката.

Съпредседателят на РБ Радан Кънев обясни решението за двамата кандидати на блока с възможността за истинско състезание. Той уточни, че реформаторите ще гласуват по съвест, още повече, че депутатите имат право да подкрепят повече от една номинация. Кънев отрече издигането на двама кандидати да е признак на напрежение в РБ: "Не, няма напрежение в РБ. Първоначалната ни идея за общи кандидатури на партиите от мнозинството, не по наша вина, не беше осъществена. Аз не хвърлям нищо в чужди дворове, не сме такива хора. Факт е, че ние преговаряхме и изчакахме до последния момент. Много по-резонното е да дадем на 240 народни представители възможността да избират между повече кандидати, след като, още повече, те имат право да гласуват за повече от един".

Депутатът от РБ Димитър Танев, който член на ДБГ, коментира, че за блока е важно да бъде избран кандидатът, който представи най-добре своята концепция, без значение коя политическа сила го е издигнала.

"При избора на управител на БНБ и на екипа на управление на банката водещо трябва да бъде експертизата, а не политическата подкрепа", каза той пред БНР.

Танев каза, че не са разговаряли с представители на ГЕРБ след номинацията на Манолов, но в следващите дни ще се търси политическа подкрепа. По думите му подкрепата за Манолов ще бъде безусловна, а подкрепата да Димитър Радев ще зависи от концепцията, която той представи.

Представяйки официално номинацията на Виктор Йоцов, вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин (АБВ) заяви, че промените в БНБ не трябва да бъдат рутинна дейност - трябва да се възстанови доверието в Централната банка, а ръководството на БНБ да се ангажира с влизането ни в еврозоната.

"Според АБВ има поне два въпроса, които следващото ръководство на БНБ трябва да реши, и от бъдещия управител зависи да даде тона за тези промени. Първо трябва да се възстанови доверието към Централната банка, към нейните способности да регулира, наблюдава, контролира, надзирава банковия сектор. След случая с КТБ всички виждаме, че доверието ни в институциите, които са свързани с действия или бездействия около КТБ, доста изтъня", коментира Калфин.

"Така че ние настояваме не само да се търсят средствата, загубени или разпилени от КТБ, а да се отговори на въпроса какво не е било наред в процедурите и какво трябва да се предприеме, така че случаят КТБ да не се повтаря повече", допълни той.

Йоцов има дългогодишен стаж в БНБ, бил е представител в продължение на 7 години на България в Международния валутен фонд, работил е и в Института за икономически следвания към БАН.

Новият управител на БНБ ще бъде избран до 10 юли, а ако дотогава Иван Искров спази обещанието си да подаде оставка, това може да стане и по-рано, съобщи преди седмица председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. По-рано тя обяви, че Искров ѝ обещал да подаде оставка на 19 юни и ако не направи това, тя щяла да отиде да го "набие". От БНБ отвърнаха с неизменното уверение, че Искров няма да се поддаде на натиск. Неговият мандат изтича през октомври и по закон новият управител може да бъде избран три месеца по-рано.

Приетата от Народното събрание процедура за избора на управител на БНБ бе разкритикувана от 14 юридически и граждански организации, които настояваха да се заложат механизми за предварителна проверка на качествата на издигнатите кандидати, включително и на имущественото им състояние. Другият проблем, който те откроиха, е краткият срок от публикуване на документите на кандидатите до гласуване на номинациите им. Опасенията са, че сегашната процедура, която копира дословно регламента за избор на ръководители в други държавни институции, като например Сметната палата и КЕВР, създава предпоставки за претупан и непрозрачен избор.

Гражданските организации смятат, че след кризата с КТБ и цялата критика, която се изля върху БНБ, новото ръководство трябва да бъде излъчено при по-прецизна процедура и ясни критерии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Единственото условие, които поставят политиците е да е работил в международна финансова организация!? Ами кандидатът може да е работил на ксерокса или да е организирал посещения на български представители! Трябва да е професионалист и да има добър опит като ръководител!Пазарлъкът протича публично, но не и прозрачно!Къде можем да прочетем пълна справка за трудовата дейност на кандидата -по какви проекти е работил-какво е постигнал?!Бил ли е член на БКП ...остава да е бил агент на ДС ?!...и т.н.

  2. Калико Джо
    #4

    Само че този Радев е бил зам-министър в "ЧУДЕСНОТО" правителство на Жан Виденов, а не на Иван Костов.

  3. Vitkova
    #3

    Ами така като гледам кандидатурите, само тази на Радев яко издиша. Всички са с практически опит, а Радев е стъпвал в банка само като клиент. Да не говорим и че има доста обременено минало като човек от правителството на Иван Костов, който активно е участвал в разпарчетосването и разпродажбата на българския бизнес. То не случайно след като Костов падна от власт, този отпътува за МВФ. Явно е направил добри услуги на американците и са си го прибрали в последствие. Сега ни го връщат обучен, да защитава … техните интереси.

  4. daniel32
    #2

    Разбира се! Всичко е по-добро от Радев ми се струва :)

  5. mlaleva5
    #1

    добре би било да има повече кандидати и то професионалисти. стига с тази налагана кандидатура на Радев.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.