Промяна в общите условия на договорите с клиентите на ЧЕЗ предвижда дружеството да не може да отчита електромерите на повече от 34 дни. Корекцията идва след масовите протести в страната в началото на годината заради високите сметки за ток, които се оказаха такива заради дългия период на отчитане на потреблението по коледно-новогодишните празници. Тогава се оказа, че някои абонати трябва да платят за консумация от 45 дни.
След нареждането на Държавната комисия за енергийно и водно регулирате (ДКЕВР) за фиксиране на максимален срок за отчитане дружеството, доставящо ток в Западна България, изготви предложения за промяна на общите условия на договорите за използване на електроразпределителните мрежи, които ще влязат в сила тази година. Дружеството “ЧЕЗ Разпределение България“ проведе в понеделник обществено обсъждане на своите идеи за общите условия и обяви, че до 30 април ще приема предложенията на клиентите си за други промени.
Компанията иска да изчислява по нов начин цената за достъп до мрежата ѝ от страна на стопанските клиенти. В новите общи условия се урежда и въпросът с избора на друг доставчик при пълната либерализация на енергийния пазар. ЧЕЗ регламентира, че ще извършва смяната на доставчика до три седмици след получаване на писменото искане на клиента. Такива са и изискванията в Правилата за търговия с електрическа енергия, одобрени от ДКЕВР. Изравнителната сметка за отношенията със стария доставчик ще се предоставя на бившия вече клиент до шест седмици след смяната на снабдителя.
В новите условия залягат и промени във връзка с нерегламентираните включвания и незаконното ползване на електрическа енергия.
Предвидено е също така ако клиенти на дружеството останат за повече от 24 часа без електрозахранване по вина на ЧЕЗ, да могат да предявяват претенции за обезщетение от 30 лв. за неудобството и по още 20 лв. за всеки следващи 12 часа без снабдяване.
“Ще разгледаме всички получени коментари и бележки по общите условия. Поемаме ангажимент да се съобразим максимално с тях, а за тези, които намерим за неприложими ще изложим своята аргументирана обосновка.”, каза Зорница Генова, мениджър регулаторни дейности в ЧЕЗ.
Становища и предложения по проекта се приемат на телефон 0700 10 010, във всички Центрове за обслужване на клиенти, по пощата на адрес: гр. София, ул. „Г. С. Раковски“ № 140, стая 502, както и на електронна поща [email protected].
След окончателното им оформяне и приемане от Управителния съвет на “ЧЕЗ Разпределение България” Общите условия ще бъдат внесени за окончателно одобрение от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
В Австрия отчитат веднъж в годината, а газта веднъж на две години.
Не лъжете, че заради отчитането на 45-я ден сметките за ток бяха 2-3 ПЪТИ по-високи! Интересното е, че никой не каза защо се получи така и защо след като имаме най-евтин ток плащаме най-високите сметки в Европа, което ми навява много лоши мисли.
ЧЕЗ трябва да напуснат незабавно БГ. Това са престъпници!