Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЧЕЗ обяви сделката за българския си бизнес с пазарджишка фирма

Новината повиши акциите на мрежовия оператор, продажбата няма да спре арбитражното дело срещу България

8 коментара
ЧЕЗ обяви сделката за българския си бизнес с пазарджишка фирма

Надзорният съвет на чешката енергийна група ЧЕЗ е одобрил сделката за продажбата на активите ѝ в България с компанията "Инерком България", която е собственост на Гинка Върбакова от Пазарджик.

В съобщението на чешката компания от четвъртък не се посочва цената на сделката, която ще бъде подписана до дни.

Според неофициална информация тя е за 320 млн. евро или 617 млн. лв. Пакетът включва седем дружества с участието на ЧЕЗ – "ЧЕЗ България", "ЧЕЗ Електро", "ЧЕЗ Разпределение", търговеца на ток "ЧЕЗ Трейд", ИТ-фирмата "ЧЕЗ ИКТ", както и два ВЕИ-парка в Орешец и Бара.

Новината доведе до поскъпването на акциите на "ЧЕЗ Разпределение" в борсовата търговия с 6.7 на сто до 280 лв. за дял. С акциите на "ЧЕЗ Електро" в четвъртък не е имало сделки на БФБ. Двете дружества са публични компании и 33 на сто от дяловете могат се търгуват на Българската фондова борса.

Бизнес с приходи над 1.7 млрд. лв.

Безспорно точно тези две дружества са перлите в пакета придобивки на създадената през септември 2017 г. фирма "Инерком България". През 2017 г. приходите на "ЧЕЗ Електро" са 1.270 млрд. лв., а нетната печалба – 36.347 млн. лв. Активите му възлизат на 327.238 млн. лв. Приходите на "ЧЕЗ Разпределение" за миналата година са 436.282 млн. лв., а нетната печалба – 30.582 млн. лв.

В съобщението на чешката група се посочва, че четиринадесетгодишните ѝ инвестиции в България са довели до обща положителна възвращаемост.

ЧЕЗ влезе в българската енергетика, приватизирайки през лятото на 2004 г. 67 на сто от електроразпределителните дружества в София, София-област и Плевен срещу 281.5 млн. евро. През годините вложенията ѝ надхвърлиха 500 млн. евро, а компаниите бяха преструктурирани, създаден бе и търговецът на ток за свободния пазар, както и дружеството за информационни технологии.

Останалият 33-процентен дял в електроразпределителното и електроснабдителното дружеството станаха собственост на инвестиционни посредници през 2012 г. По-голямата част от тях са собственост на пенсионни фондове.

По закон купувачът трябва да направи и търгово предложение към малките акционери в двете публични дружества. Така на "Инерком" ще ѝ трябват нови средства извън осигурените вече 320 млн. лв.

На ход са антимонополният, финансовият и енергийният регулатор

ЧЕЗ припомня, че след като обяви продажбата на активите си в България е получила няколко индикативни оферти от потенциални купувачи, но най-високата цена била предоставена от "Инерком" и тя надхвърляла пазарната стойност на продаваните активи.

В четвъртък сделката е била одобрена от Надзора на чешката компания, но тя подлежи на разрешение и от българската Комисия за защита на конкуренцията, пише в съобщението на ЧЕЗ.

Енергийният министър Теменужка Петкова допълни по време на блиц контрол в парламента, че за да стане факт сделката, тя трябва да бъде одобрена също от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и от Комисията за финансов надзор.

Доколкото сделката касае над 2 млн. потребители на електроенергия и засяга националната сигурност на страната, вероятно трябва да бъде проверена и от ДАНС, но за подобно намерение не се съобщава засега.

Проверката на финансовия надзор сигурно се налага по силата на публичното търгуване на акциите на енергоразпределителното и електроснабдителното дружества, но чисто нормативно не е ясно какви са правомощията на енергийния регулатор да се произнесе по сделката. Реално при промяната на собствеността на такива две дружества в Североизточна България при продажбата им от германската Е.ОН на чешката "Енерго-Про" КЕВР не е разглеждала сделката. Причината е, че няма законово изискване при промяна на собствеността на лицензианти в енергетиката да се преиздава разрешителното за работа след оценка на надеждността на новия собственик.

Реално договорът за продажбата на седемте компании на ЧЕЗ в България продажбата ще е в следващите дни.

Делото на ЧЕЗ срещу България продължава

Сделката обаче няма да повлияе международното арбитражно дело срещу България, заведено през юли 2016 г. за стотици милиони евро пред международния арбитражен съд на Световната банка. Тази стъпка бе предприета "след редица интервенции на българските институции, които вредят на дейността на ЧЕЗ в България и в дългосрочен план поради критичната ситуация на местния енергиен пазар, която не се подобрява". Сега компанията посочва, че действията ѝ срещу държавата по това дело ще продължат.

Решението по сделката бе очаквано, предвид това, че до 22 февруари трябваше да приключат финалните одити на предоставените банкови гаранции по сделката от "Инерком". Явно те са били положителни, след като надзорът е дал финалното си одобрение.

Чешката компания не посочва дали взетият от "ЧЕЗ Разпределение" през ноември 2016 г. заем за 116 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие е част от сделката. Запознати твърдят, че той ще се поеме от "Инерком" и за него също ще се търси финансиране, за каквото вече били водени разговори с Българската банка за развитие, за която Mediapool писа, че ще подкрепи сделката, но финансовата институция отрече да е гарант по сделката.

Попитани от Mediapool дали са водени разговори с "Инерком" в тази посока, от ББР заявиха, че не могат нито да потвърдят, нито да отрекат подобна информация и могат да коментират само факти.

Кой е новият собственик

"Инерком" стана известна покрай процедурата за продажба на бизнеса на ЧЕЗ у нас.

Реално дружеството "Инерком България" ЕАД е регистрирано през септември 2017 г. в София с капитал 50 хил. лв. Негов собственик е учреденото месеци по-рано "Инерком Инвестмънтс" ЕАД, притежание на Гинка Върбакова, която управлява и двете фирми, както и регистрираната в Пазарджик "Инерком", имаща три фотоволтаични парка - в Априлци, в панагюрското село Елшица и "Хаджийски ливади" около Пазарджик.

Доколкото регистрираните наскоро фирми са нови, а последната отчетена печалба на "Инерком" е малко над 1000 лв., се предполага, че взетите банкови заеми за плащането по сделката с ЧЕЗ са обезпечени с придобиваните активи.

В енергийните среди упорито се твърди, че "Инерком" е подставено лице.

Повече подробности по сделката се очаква да излязат при решението на антимонополната комисия, което прави оценка на придобиването и намеренията на новия собственик, както и при промените в Търговския регистър, където би трябвало да се публикуват и всички теглени заеми от "Инерком България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #8

    фолклорното възклицание (точно на пазарджишки диалект) при такава сделка е: MAMKA MY И ПPACE!!!

  2. tim
    #7
  3. т€еритория на Мики Маус
    #6
  4. т€еритория на Мики Маус
    #5
  5. koko78354
    #4

    ...преуспял шопар

  6. koko78354
    #3

    Мирише на две прусенца-свинята майка и малкия шопар.

  7. Авакум Захов
    #2

    Мирише ми на прасе.

  8. Димитър Мавров
    #1

    Нямам претенции да разбирам от икономика,но да купиш за 285.5 млн евро,да инвестираш още 500млн евро,да казваш,че има добра възвращаемост на инвестициите и да продаваш за 320 млн евро за мен означава,че подаряваш на новият собственик поне 500 млн евро!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.