Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЧЕЗ се оплаква в ЕС от Румъния заради помощите за зелена енергия

6 коментара
ЧЕЗ се оплаква в ЕС от Румъния заради помощите за зелена енергия

Чешката енергийна компания ЧЕЗ се оплаква от Румъния в Европейската комисия заради решение, което променя схемата за подкрепа на производството на зелена енергия, съобщава агенция Аджерпрес, цитирана от БТА в петък.

От ЧЕЗ съобщиха, че са подали оплакване в Европейската комисия относно решението на Румъния да отложи отпускането на т. нар. сертификати за зелена енергия, което може да струва на чешката компания до 66 милиона евро годишно.

Румънското правителство реши в началото на юни да намали помощите, които се отпускат за производство на енергия от възобновяеми източници. Според нормативния акт възвръщането на зелените сертификати ще започне от 31 март 2017 г. за хидро и соларните централи, и от 1 януари 2018 г. за вятърните паркове.

Според изчисления на агенция Ройтерс, цитирани от Аджерпрес, заради промените голяма част от приходите на компания ЧЕЗ, идващи от схемата за подкрепа на производството на енергия от възобновяеми източници, ще се отложат до 2018-2020 г. Става дума за около 66 милиона евро годишно. Наред с това дотогава стойността на зелените сертификати може да падне, а Румъния може отново да промени схемата.

ЧЕЗ управлява в Румъния най-големия вятърен парк на суша в Европа. Компанията смята, че ретроактивната промяна на правилата противоречи на основните принципи на ЕС. В прессъобщение на ЧЕЗ се посочва, че засега възможните загуби не могат да бъдат изчислени, тъй като не е изгубен нито един от издадените сертификати, а те само са били отложени. Въпреки това в чешката компания смятат, че по този начин се нарушава принципа за свободно движение на капитала.

Европейската комисия е съобщила, че следи ситуацията и проучва подобни оплаквания и от други компании, опериращи в сектора на зелената енергия в Румъния. Заключенията на Комисията ще бъдат обявени през есента, е заявила говорителката Марлене Холцнер.

Други страни в ЕС, като Германия, Великобритания и Испания, са намалили или планират да намалят субсидиите за енергия от възобновяеми източници, отбелязва Аджерпрес.

От 1 юли 2013 г. Румъния реши да отложи отпускането на известен брой сертификати за зелена енергия. Така фотоволтаичните проекти получават от 1 юли т.г. само 4 сертификата за мегават, спрямо 6 преди това. Вятърните получават само един вместо два сертификата, а малките ВЕЦ - два, вместо три. Възвръщането на отложените сертификати ще става от 1 април 2017 г. за водните и соларните централи и от 1 януари 2018 г. за вятърните, и то поетапно до 31 декември 2020 г.

Компанията ЧЕЗ стъпи на румънския пазар през 2005 г. със закупуването на компанията за електроразпределение Електрика Олтения, припомня Аджерпрес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Румънците няма ли да си боядисат някой паметник като извинение към ЧЕЗ?

  2. Анонимен
    #5

    Направо се чудя, как и защо някои правителства подписват договори против своя народ. Дори да ти сервират всичките богатства на планетата - не можеш да подписваш против народа.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  4. Анонимен
    #3

    Стадото може да се стриже, но не и да се дере. Това така и не го разбраха някои инвеститори. Румънците поне се опитват да реагират, за разлика от нас. И не се плашат от Брюксел, когато се усетят прецакани.

  5. Анонимен
    #2

    Не се научиха тия "суверенни" правителства, че през 21-ви век не могат да си разиграват коня както им хрумне и да променят правила със задна дата или да променят едностраннно задължения поети с договор. Не си направили сметката когато трябва или взели рушвет - после друг отнася проблемите. До дупка всичките ВЕИ, руски имперски проекти и други корпуционни каци трябва да ги плащат и румънците и българите - да им дойде акъла на избори за кого да гласуват.

  6. Анонимен
    #1

    Румъния винаги ще е по-добре от България, за съжаление. Тук мафията си има държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.