Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЧЕЗ увери, че клиентите й няма да усетят прехвърлянето на собствеността

Исканото поскъпване на тока от юли не е за изплащане на кредита на новия собственик, обяви Карел Крал

3 коментара
Карел Крал (в средата) участва в откриването на новата подстанция в Априлци

Сделката за придобиването на българските енергийни активи на чешката ЧЕЗ с пазарджишката фирма "Инерком" няма да се отрази върху доставките на електроенергия в Западна България, "клиентите няма да усетят смяната на собствеността" и исканото от дружеството увеличение на цената на тока от 1 юли "няма нищо общо с продажбата и целта му не е купувачът да може да изплаща кредита си за сделката". Това заяви регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Карел Крал пред журналисти в четвъртък.

Смяната на собствеността на електроразпределителната мрежа в Западна България, както и на доставчика на ток в региона все още не е факт. Тя трябва да бъде одобрена от Комисията за защита на конкуренцията, която все още не е започнала оценка на концентрацията на бизнеса на "Инерком" в сферата на производството на ток от възобновяеми източници с активите на ЧЕЗ. Освен това фирмата на Гинка Върбакова все още не е платила стойността на сделката в размер на 340 млн. евро. Това трябва да стане до края на ноември 2018 г. и по последните изявления на "Инерком" от преди повече от месец все още се преговаря с банките кредиторки за синдикиран заем.

С изричното уточнение, че не е част от екипа на ЧЕЗ, който работи по приключването на сделката, Крал каза, че работата по прехвърлянето на собствеността продължава. "Работи се в посока плавно прехвърляне не собствеността и да няма сътресения, които да се отразят върху доставките", посочи той. "Освен по съобщенията в медиите, клиентите по никакъв начин няма да усетят прехвърлянето на акциите", увери мениджърът за България.

Той също така отхвърли публичните твърдения след внесеното от компанията му заявление за повишаване на цената на тока, че това е свързано с продажбата. ЧЕЗ поиска средно поскъпване на електроенергията с над 5.5 процента със сериозно завишение на нощната тарифа, докато енергийният регулатор засега е орязал увеличението до 2.29 на сто.

"Ценовото ни заявление няма нищо общо с продажбата, целта му не е купувачът да може да си изплаща кредита по сделката", заяви Крал и допълни, че исканото поскъпване следва политиката на ЧЕЗ от последните години относно тарифите и особено за нощната енергия, която според дружеството е прекалено ниска.

От ЧЕЗ се оплакаха, че за поредна година Комисията за енергийно и водно регулиране неаргументирано реже разходите на компанията, за да натиска ръста на цената на тока. При поискано одобрение на 387 млн. лв. харчове за периода 1 юли 2018 – 30 юни 2019 г., регулаторът е решил те да са 307 млн. лв. Според компанията това е недостатъчно, за да поддържа, модернизира и развива мрежата си, както и да спази поетото в колективния трудово договор със служителите се увеличение на заплатите им.

Крал припомни, че от влизането на ЧЕЗ на българския пазар през 2004 с приватизацията на 67 на сто от електроразпределителните дружества в София, София-област и Плевен досега са вложени 2 млрд. лв., които включват и цената по приватизационната сделка. 1.6 млрд. лв. е внесла ЧЕЗ в бюджета за покупката на тези активи, като данъци, осигуровки и дивиденти за държавата, преди тя да реши да продаде през борсата остатъчния си дял в електроразпределителната мрежа в Западна България. 1 млрд. лв. са директните вложения в реконструкция и разширение на мрежата.


Макар че се оттегля от България, ЧЕЗ е заложила в заявената цена на тока инвестиции за 109 млн. лв. в мрежата до юли 2019 г. Вложенията включват и подмяната на част от електромерите на потребителите с умни устройства, които позволяват онлайн следена на консумацията и засичат веднага дали има опити за манипулация и кражби на ток, обясни по-рано през деня Петър Холаковски, главен изпълнителен директор на "ЧЕЗ Разпределение" при представянето на нова автоматизирана възлова станция в Априлци.

Инвестицията в съоръжението възлиза на 200 хил. лв. и ще подобри електрозахранването на 4000 домакинства и стопански потребители в общината. Станцията се управлява дистанционно и позволява както по-бързото локализиране на повредата, така и превключването на останалите без ток клиенти към друга захранваща линия. Освен това по електропроводите в региона са монтирани комутационни устройства за 110 хил. лв., които позволяват при отстраняването на повредите да се изключва много по-малък брой потребители, допълни Виктор Станчев, главен оперативен директор на "ЧЕЗ Разпределение“.

В Априлци са били инвестирани и други 130 хил. лв. в нов трафопост, който е решил проблемите на клиентите в региона с напрежението при електрозахранването.

Общо в област Ловеч през миналата година ЧЕЗ Разпределение е инвестирала 3,7 млн. лв., като 3,4 млн. лв. са били вложени в реконструкция и обновяване на мрежата, а 300 хил. лв. - в нови присъединявания. За тази година предвидените инвестиции за областта възлизат на 2 млн. лв.

Със станцията в Априлци новите автоматизирани възлови подстанции на ЧЕЗ стават три. Първата е в Бистрица и тя позволява при аварии в Драгалевци, Симеоново, Бистрица, Железница и Плана да се спира захранването на много малко на брой клиенти. Другата е изградена за нуждите на Кокаляне и Панчарево. Компанията предвижда да продължи да инвестира в такива нови възлови станции, както и в реконструиране на съществуващите над 50 такива съоръжения, каза Станчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Демокрацията ни изкупува! Ни Го избираме, Той ни изкупува!

  2. Калико Джо
    #2

    Крал Карл и Кралица Клара крадат кларинети.

  3. Авакум Захов
    #1

    Смяната на собствеността наистина няма да бъде усетено от потребителите, особено смяна в която новият собственик е мургава недоучена "дама", чийто съпруг е виден ДДС-ар. Освен всичко друго, това е огромен репутационен проблем. Поисканото драстично увеличение на цената, също няма да бъде усетено.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.