Чили изхвърли Испания, Холандия с обрат срещу Австралия

Хърватия разби Камерун и запази шансове за класиране напред

Изключително надъханият отбор на Чили на практика изхвърли от турнира световния и европейски шампион Испания след категорична победа с 2:0. Така южноамериканците събраха 6 точки, колкото има и Холандия, победила по-рано в сряда Австралия с 3:2, и двата отбора със сигурност се класират напред.

Отборът на Хърватия пък се върна в битката за класиране на 1/8-финал в група "А" на световното първенство след като разби с 4:0 Камерун във втория си мач.

Световният шампион отново посредствен

Подобно на първия си мач на Мондиала срещу Холандия, загубен с 1:5, испанците се представиха доста посредствено, позволявайки на Чили да ги пресират по целия терен почти през всичките 90 минути.

Едуардо Варгас отбеляза в 20-ата минута за 1:0 след перфектна атака, извела го сам срещу вратаря на испанците Икер Касияс. Чарлс Арангис пък удвои в 43-ата минута, след като Касияс боксира шут от пряк свободен удар и топката попадна точно в краката на Арангис, който с външен фалц я прати в мрежата.

През второто полувреме ситуацията на терена не се промени особено, като чилийците продължиха да контролират събитията. В края на срещата Испания имаше няколко чисти положения, но вратарят на южноамериканците Клаудио Браво отрази всичко.

Така Испания със сигурност напуска световното първенство като само след два мача натрупа убийствената голова разлика от 1:7. Чили пък остави прекрасни впечатления от играта си втори пореден мач, след като на страта победи Австралия с 3:1. Последните два мача от група "В" са Холандия – Чили и Испания – Австралия. Отборът, завършил на първо място в групата, ще се изправи на осминафиналите срещу втория от група А, където фаворити са домакините от Бразилия.

Холандия обърна Австралия, Хърватия разгроми Камерун

По-рано в сряда Холандия постигна обрат в мача си срещу Австралия. Ариен Робен откри в 20-ата минута, но 47 секунди по-късно Тим Кейхил изравни след зашеметяващо изпълнение от въздуха. В 54-ата Мил Йединак вкара дузпа за "сокъруус", но попадения на Робин ван Перси (58) и Мемфис Депай (68) оформиха обрата.

Луис Ван Гаал започна със същия състав от историческата победа над Испания. В първите 20-ина минути играта беше спокойна, като "кенгурата" показаха завидно самочувствие при владеенето на топката. Австралийците направиха много силен мач и опровергаха критиците, които им предричаха разгромни загуби. Холандия успя да изстрада успеха си и спокойно чака последната среща от групата срещу Чили, за да се бори за първото място.

Шансове за класиране напред има и отборът на Хърватия, който постигна убедителна победа срещу Камерун.

Головете за Хърватия вкараха Ивица Олич в 11-ата, Иван Перишич в 48-ата и Марио Манджукич в 61-ата и 73-ата минута донесоха успеха на балканците.

Александър Сонг от Камерун пък си изкара директен червен картон в 40-ата минута за удар без топка срещу Манджукич. Така в група ”А” Бразилия и Мексико са с по 4 точки, Хърватия има 3, а Камерун все още няма спечелена точка.