Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чили си спомня за 40-ата годишнина от преврата на Аугусто Пиночет

11 коментара

Чили отбелязва 40-ата годишнина от преврата на генерал Аугусто Пиночет срещу социалистическото правителство на Салвадор Алиенде, предават осведомителните агенции в сряда.

Превратът беше извършен на 11 септември 1973 г. По време на диктатурата, продължила до 1990 г., загинаха 3200 души, 38 000 бяха измъчвани, а стотици изчезнаха безследно.

По повод трагичната годишнина 1000 души се събраха по призива на социалните мрежи в квартала Ла Монеда. Там те легнаха на земята за 11 минути, за да си спомнят, че президентският палат на Алиенде беше бомбардиран от силите на Пиночет именно на 11 септември.

Същевременно протестиращи по повод 40-годишнината от военния преврат в Чили влязоха в сблъсъци с полицията, хвърляйки камъни и коктейли "Молотов" и издигайки горящи барикади, предаде Асошиейтед прес. Полицията арестува 13 души сутринта и съобщи, че при сблъсъци през нощта е бил ранен полицейски служител.

Годишнините от преврата през 1973 г., довел на власт диктатора Аугусто Пиночет, често пъти е съпроводен с насилие, отбелязва АП.

По повод трагичната годишнина правителството на десноцентриста Себастиан Пинера и левицата на бившата президентка Мишел Бачелет, която се бори за преизбиране, организираха отделни възпоменателни прояви.

Годишната от преврата се отбелязва и с десетки пиеси, книги, фотоизложби, документални филми.

Бачелет отбеляза трагичната годишнина и като посети Вила Грималди на един от хълмовете край столицата Сантяго. Сега имението е парк, но по време на диктатурата е било един от най-зловещите центрове за задържане. В него Бачелет и майка ѝ са понесли мъчения, за които бившата президентка предпочита да не говори. Преди време майка ѝ сподели, че става дума за нещо непростимо. След това задържане двете жени са заминали в изгнание в Австралия и Германия.

Шейсет и една годишната Бачелет е лекар по образование и беше президент на Чили от 2006 г. до 2010 г. После оглави агенцията на ООН за жените, преди да започне битка за преизбирането си за президент.

Баща ѝ генерал Алберто Бачелет заемаше висш пост в министерството на отбраната по времето на Алиенде. Той беше задържан след преврата, съден за измяна и почина в затвора на 51 години през 1974 г. Преди две години чилийското правосъдие започна разследване за обстоятелствата около смъртта му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    10 Жалко за всички загинали българи по онова време, но защо им трябваше на комунистите да взривяват храма "Света Неделя"? За този "подвиг" ордени ли трябва да им дадат?

  2. Анонимен
    #10

    4, по времето на нашия Пиночет, проф. Александър Цанков, единият ми дядо е бил убит, защото е бил комунист, а другият, са го убили комунистите, защото е бил кмет от партията на проф. Цанков. Такива работи за ония времена.

  3. Анонимен
    #9

    Добре,че Пиночет изпревари с няколко дни пристигането на 10 000-ден корпус от кубински бойци-интернационалисти,с които Алиенде искаше да спаси властта си от бунта на огладнялия народ,който дрънкаше тенджери под прозорците на президентството.
    Пиночет беше началник на генералния щаб на чилийската армия и беше в течение на секретните преговори на социалиста Алиенде с представители на Кастро.
    Като чилийски патриот-антикомунист,направи точно това,което се очаваше от него:спаси Чили от комунистическа

  4. Анонимен
    #8

    до "левунгера" постващ под номер 7 Остана, остана една просперираща държава и възможната употреба на стадионите освен за ритни топковци.

  5. Анонимен
    #7

    От управлението на Пиночет този жалък злодей не е останало абсолютно нищо, което заслужава да бъде споменато, освен зловоние което ветровете на Тихия океан са разнесли . "Монд Дипломатик" 01.01.2007 год.

  6. Анонимен
    #6

    При налагането на комунизма в България жертвите са между 50 000 и 100 000 убити! http://www.victimsofcommunism.bg/

  7. Стамбо
    #5

    Да е хаирлия и за много години! Поне веднъж комун.ягите получиха каквото им се полага-за всички престъпления срещу човечеството! Вечна слава и памет на генерал Аугусто Пиночет-рицарят в борбата срещу червената чума, спасителят на Чили и бащата на днешната благоденстваща държава!

  8. Анонимен
    #4

    Нашият Пиночет е бил проф. Александър Цанков, който през 1923 г. е спасил България от болшевишката чума и е осигурил 20 години нормален живот на българския народ.

  9. Анонимен
    #3

    Де го нашия Pinochet?

  10. Анонимен
    #2

    Ако Чили беше оставено на подучените от Русия маркс-социалисти, сега щеше да изглежда като Сирия - пълна разруха- където руският износ на тероризъм намери почва. Генерал Пиночет, не напразно е наричан "баща на нацията", защото той спаси отечеството си от комунистическа съсипия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.