Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чиновници на еднакви позиции са с 4-5 пъти разлика в заплатите

Най-добре платеният държавен служител е директор на дирекция в изпълнителна агенция и взима 4320 лв. на месец без бонусите

2 коментара
Чиновници на еднакви позиции са с 4-5 пъти разлика в заплатите

Заплащането на чиновниците у нас е пълно с дисбаланси. Държавни служители, които работят на едни и същи позиции, но в различни ведомства, взимат тотално различни заплати, като понякога разликата е 400-500%. Това става ясно от Доклада за състоянието на държавната администрация за 2017 г., публикуван от Министерски съвет.

Например служител на една от най-ниските позиции в администрацията – младши експерт, в едно министерство е получавал основна заплата 483 лв. през миналата година, докато негов колега на същата позиция, но в друго министерство, е взимал за труда си 1791 лв. на месец. Така двама души на едно и също ниво имат разлика в заплатите близо 4 пъти, при това без да се броят бонусите, става ясно от доклада.

Най-ниската заплата, получавана от главен експерт в министерство през 2017 г., е била 529 лв., а най-високата – 2900 лв., което е над 500% разлика в заплатата. В доклада на Министерски съвет не се посочват имената на конкретните министерства, за да се сравни къде работят най-богатите и къде – най-бедните държавни служители.

Огромна е несправедливостта и по отношение на средните и по-високите позиции в администрацията. Например началник отдел в най-бедното министерство е получавал основна заплата в размер на 817 лв. на месец, докато служител на същата позиция, но в най-богатото министерство е взимал 3200 лв. основна заплата, което е близо 4 пъти разлика.

Абсурдни несъответствия има и на другата ключова позиция в администрацията – директор на дирекция. Най-бедният директор в министерство миналата година е получавал 1748 лв. на месец, докато най-богатият – 4080 лв., и то без бонусите.

Странно е също, че в отделни случаи подчинени са взимали повече от шефовете си.

Например максималната заплата за директор на дирекция в министерство е била 4080 лв., докато за главен секретар на министерство, което е най-високата административна длъжност, най-високото основно възнаграждение е било 4000 лв.

Най-високата заплата в администрацията изненадващо се оказва не на главен секретар, а на директор на дирекция, при това в изпълнителна агенция. Служител на такъв пост е получавал 4320 лв. на месец през 2017 г., което е доста повече от максимума, получаван от главен секретар в изпълнителна агенция – 3221 лв. Справка в доклада за 2016 г. показва, че и тогава въпросният директор е получавал също 4320 лв.

Като цяло, нетните заплати в централната администрация у нас са нараснали с 2.5% към 1 юли 2017 г. спрямо 1 юли 2016 г., става ясно от доклада. Увеличението е основно заради ръста на минималната заплата и текучеството сред чиновниците, което води до различно определяне на индивидуалните заплати на новоназначени, повишени в длъжност и т. н.

Докладът за администрацията не обхваща допълнителното материално стимулиране и другите видове бонуси към основната заплата.

Към края на 2017 г. 7 278 служители във ведомствата получават основна заплата до 550 лв., пише още в доклада.

Документът не прави задълбочен анализ на дисбалансите в заплащането, нито пък предлага каквито и да било идеи за промени. В доклада е посочено само, че има най-вече два типа проблеми. Едните са свързани с лоша вътрешноорганизационна политика по заплащането, а другите – с цялостната среда и "невъзможността за преодоляване на исторически насложили се необосновани дисбаланси в основните заплати".

"Разрешаването на тези проблеми налага промени в нормативната уредба, след широка дискусия и дадени предложения от всички администрации, за подобряването на системата на заплащане в държавната администрация", заключава докладът, с което темата в него е приключена.

Чиновниците у нас към края на 2017 г. са 128 665 души според заетите щатни бройки, от които 95 904 души са в централната администрация, а 33 001 – в териториалната. В администрацията работят предимно жени – техният дял е 67%, ако не се броят структурите на МВР, става ясно още от доклада. В числеността на персонала през 2017 г. се регистрира съвсем лек ръст спрямо 2016 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Всяко министерство само определя възнагражденията. Този дисбаланс може да се урегулира със закон за държавния служител от Народното събрание.

  2. olele
    #1

    Те и в НАП най-високата заплата сигурно е 2000 лв. , ама пред сградата има коли по 50-60хил лв......бедни чиновници...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.