Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чиновниците като духовниците – изложените на съблазън да бъдат възнаградени

37 коментара
Заседание на правителството на 16 ноември. Сн. БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов смята, че към държавните служители трябва да се приложи подходът на църквата и изложените на съблазън държавни служители трябва да бъдат подобаващо възнаграждавани. Това става ясно от стенограмата от последното заседание на Министерския съвет. Борисов излага пространно вижданията си, след като между министрите възниква спор за това трябва ли служителите, работещи с евросредства, само заради това да получават по-високи заплати. Според финансовия министър Симеон Дянков работещите с еврофондове не трябва да получават по-високи заплати по принцип, тъй като те не работят повече от други служители с отговорни длъжности. Високото заплащане за работещите с еврофондове защитават министрите на регионалното развитие, околната среда, земеделието.

"Да, работят с европейски средства, това е много вълнуващо, 5% от брутния вътрешен продукт, 15% от държавния бюджет. Другите 80% пък ги правим всички ние останалите, така че аз не виждам защо тези, които работят по европейски средства, са толкова специални спрямо всички други, които не работят по европейски средства. Получават се фрапиращи разлики, че тези, които отговарят за целия държавен бюджет, които в момента са в парламента, получават два-три пъти по-малко от хората, които работят по евросредства“, отговаря обаче министърът на финансите Симеон Дянков.

В крайна сметка министрите оставя за доизясняване заплащането на служителите, работещи с еврофондове, като до 15 април догодина трябва да се изготви методология за това.

Думата обаче взима Борисов, който отсича, че “истината е някъде по средата“.

“Дори ако вземете религията, знаете, че поповете, които са долу, сред народа, имат право да се женят. Калугерите, които са в манастира, нямат право. Защо? Защото едните са долу, където има жени, съблазънта рано или късно да съгреши е огромна и, за да се регулира този процес, религията е казала: да, тези, които са долу, сред народа, имат право да се оженят, калугерите в манастира нямат право. Тези, които работят с евросредствата и по принцип с финансите, ежедневно решават проблеми в определени моменти за десетки или стотици милиони. Те са всеки ден изложени на съблазънта да общуват с бизнеса, да общуват с външни, наши и всякакви фирми и именно там не случайно думата корупция най-често се споменава. Когато един човек работи там за 700-800 лева, както казва Павлова, а решава проблем за 15, 20 или 30 милиона лева, съблазънта е голяма“, обяснява премиерът.

“Едни цял ден гонят топката по ливадата и после искат високи заплати“

Без да е тема на разговора, Борисов решава да уточни, че знаещите и можещите трябва да получават повече от необразованите: “Аз знам, че това нито е популярно, че популизмът в политическите партии навсякъде е - колкото по-беден, колкото по-малка е заплатата, едва ли не това е всички да сме равни. Да, но неравенството започва още от училище. Има едни деца, които си учат уроците, които ходят на математика допълнително, ходят на език, ходят на музика, спортуват, а има едни, които цял ден гонят топката по ливадата и утре казват: искаме да взимаме равни заплати, защото аз, примерно, съм доучил за шофьор, а другият с два-три езика, с две-три магистратури, ходил навън, учил в чужди университети, за да си повиши квалификацията, и сега ние трябва тука – защото не е популярно да кажеш, че знаещият и можещият трябва да разбира, за да получава много повече. Той трябва да получава много повече. В противен случай той отива в частните компании и от частната компания идва при нашия беден служител с 800 или 900 лева и с всичките си знания и умения го убеждава, че този проект може да мине и по другия начин. Това е било, било, било години наред.“

“Аз неслучайно почнах с религията – да всички професии са важни. И санитарят ни е важен, защото в един момент, ако си в болница, той ти е най-важен. Нощес да дойде да ти даде водичка, примерно, той ти е най-важен. Искам вие да погледнете от камбанарията все пак на стимула към знаещите, към можещите, тези, които години наред са се готвили, учили. Всеки ли може да отиде, Дянков, да работи за европроекта? Той трябва минимум да има перфектен говорим и писмен английски и немски поне, трябва да може да общува с европейските дирекции по начин, по който години наред това се учи. В противен случай отива един неук човек, защото е сложен там, и казва: ще видим сега какво ще правим. И най-лесното е да каже: дай да я аутсорсваме тази дейност, ще я дадем на някоя фирма да ни я направи и аз ще си взема комисионната през оная фирма. Това е практиката до ден днешен“, коментира Борисов.

“Да, всички са ни важни, но има хора, държавни служители, които са изправени срещу съблазънта. Затова ви дадох пример дори и религията как го е отработила. Митничарят работи с пари. От него зависи дали да си затвори очите и да му дадат нещо или да вкара пари в държавната хазна. На него трябва да му дадем повече. На катаджията, който е на улицата, трябва да му дадем повече пари. Просто такава е професията. А всяко министерство или служба, агенция или каквото искате, да си направи критерия как да подбере най-добрите, за да отидат при най-добрите заплатите. Това е конкуренцията, това е битката на малките, средните“, казва още той.

Следва обяснение как е подбрал министрите си: “Как вие станахте министри, ви питам? Как станахте министри? Избрах ви по качества – да сте учили навън, да сте работили, да сте се доказали в професията, езикова подготовка, консултирал съм с Брюксел как работите там и тогава съм ви предложил да станете министри. Защото по тази логика всеки е равен, можеше да съм избрал за финансов министър някой, който е карал досега добре "Икарус”, смятал си е добре курсовете. И той е важен, вози 200 души в един рейс, когато е претъпкан. Как да не е важен? Той е изключително важен. С една грешка на волана може да убие хора! Да, но затова и в градския транспорт към тези именно има допълнителни стимули. Затова следващата точка е много важна и истински бих се радвал, ако сме съумели за този 16-месечен труд действително да излезем честно и да кажем на обществото. Да, хубаво е да се говори – бяхме в общество, в което всички бяхме равни“.

"Всички в държавата се реферират с мен, а получавам 1500 евро“

“Моята заплата е 1500 евро срещу 240 – 250 – 260 хиляди евро на година на другите колеги в Брюксел и всички в държавата идват да се реферират с мене. Цялата отговорност! Ако паднат, ако станат, казват “Борисов е виновен” – и това, за 1500 евро. Както казва Дянков, той едва ли е в първите 150 човека в Министерството на финансите по заплащане. Това не е ли и обидно, и смешно, и неправилно? Аз бих искал на последното заседание на Министерски съвет, когато си отиваме, да вземем такова решение, че на следващия премиер, на следващите министри трябва да се вдигне заплатата. На всеки един от вас, които са - икономическите, финансовите, които държат програмите, му държим отговорност – ние, един път като държава, Брюксел – втори път, ОЛАФ. С едно движение той може не само да влезе в затвора, а носи и огромна финансова отговорност за всяко едно действие – за некадърност или за смелост, ако щете. Трябват изключителни качества за това“, казва още Борисов.

“Затова, аз съм убеден, че тръгнем ли по плоскостта, че всички са важни – да, държавата е като човешкия организъм, и малкото пръстче ми е важно. Ако го нямаш, няма да е същото. Или палецът. Но и сърцето е важно и мозъкът е важен. Без едни просто организмът умира, а без другите вече куца, не му е добре, не му е комфортно да съществува. Има разлика дори и тук“, коментира той.

“Затова, първо, понеже днес се гледа бюджетът, къде ни е основният резерв в бюджета, на което разчитаме най-много, ако погледнете? С усвояването на еврофондовете. Прав е Дянков – два, три, пет пъти, не може да е така, но ние не трябва да се мъчим на високоплатените, защото се предполага, че там са отишли най-най-подготвените хора в държавата, най-много учени, най-много знаещи и най-много качества придобили със стоене над книгите. Аз искам да стимулираме тези хора. Не може, тези хора са се учили, учили, градили, а другите през това време били на дискотека или се шляли в парка! Как утре ще кажем на децата: бъдете отличници, учете, докато станете единадесети, дванадесети клас, трябва да бъдете подготвени с елементарните неща, които вече са нужни – работа с компютри, интернет, езици. И вече да надградите върху това, а не да ходите на дискотека или само да искате дълги ваканции. Как ще ги стимулираме? С равни заплати? Ние бяхме така равни“, посочва той.

“Затова майсторството на Дянков и на екипа е да намерим действително… В МВР всички ли са равни? Едно е да си на улицата, едно е да отиваш на операции и да задържаш въоръжен човек, трето – да си в информационно-аналитичната служба. Да, всички са важни, но в края на краищата трябва да се отчете там и степен на риск или степен на подготовка, защото ние искаме какво? Да привлечем в държавната администрация умни, качествени и добри хора. И аз знам вие какво ще ми отговорите: да, съгласих се да съм министър, защото това е връх в кариерата на всеки един човек. В края на краищата всичките сте на по 30-40 години, това в CV-то, когато си бил вече министър и след това вече можеш да отидеш във всяка банка, фонд или където и да е, фирма, ще те вземат, защото ти си готов експерт на най-висше ниво, може да им управляваш всичко в каквото и да е звено. И си заслужава да стискате зъби за по-малка заплата“, коментира той.

“Като прибавим служебните коли и секретарките закърпваме положението“

“Като прибавим и че все пак имаме служебни коли, имаме секретарки, имаме телефон, имаме някакви неща, които обикновеният служител си ги плаща – горе-долу закърпваме положението. Но ние имаме кауза и имаме слава, да го наречем, заемайки този пост. Тези, които го нямат това и работят по етажите, те работят за пари и, за да ги предпазим от изкушението и съблазънта, трябва да им предложим поне адекватно заплащане, да оценим труда им“, заяви още Борисов.

“Те са там, където са. Различно е да си данъчен, различно е да си митничар, различно е да си в еврофондовете или фондовете, които реално дават парите в държавата. В службите за сигурност с какво се търгува заради ниските заплати? Там пък имат информация и продават информацията. Там няма пари, но чрез информацията изнася един доклад, преснима го и получава пари. Да, затова и там трябва да защитим тези висококласни служители, които в информационно-аналитичните звена притежават важната информация, те да имат и високи заплати, и добра пенсия, и сигурност, че няма да ги сменят. В Закона за държавната администрация го има. Затова и двете страни сте прави, но според мен трябва да отчетем хората, които са подложени на тази необходимост всеки ден да показват морал, да не се подведат“, коментира той.

“Многото пари изкушават и ако възнаграждението не е адекватно, той може да си направи сметката: десет години да работя за по 1000 лева – 12 хиляди на година, са 120 хиляди. Ако някой ми даде половин милион веднага затова, че му организирам конкурса в такава посока, хем ще си взема парите, хем след това ще изляза и ще си работя в някоя частна фирма и каквото си изкарам. Когато взима 5000 лева заплата, когато знае, че това може да го прави десет-петнадесет години и живее спокойно, знае, че после няма прокурор да му търси тези пари, нормалните хора (защото винаги има и авантюристи), но нормалните хора няма да се подведат“, допълва премиерът.

“Затова предлагам да приемем на вносител тази точка, максимално да се включите всички в тази дейност, за да може да се защити този, който пази убиец, примерно, с десет убийства и го транспортира, рискът за неговия живот какъв е? Огромен е – да не се опита да избяга. Трябва и там да се регулира този процес“, завършва премиерът.

“Защо ме пропускате в поздравите?“

По-късно по време на обсъждане на точка от дневния ред на заседанието, посветена на новия механизъм за заплащане на държавните служители, Борисов проявява ревност за това, че всички министри поздравяват Дянков за свършената работа.

“Защо ме пропускате в поздравите? Само като има ядове идвате при мен, а като има поздрави, ме няма. Това не е ласкателство, да кажеш “благодаря”, става му приятно на човека“ “Да, благодаря ви, че сте избрали министър Дянков, който направи тази реформа в заплатите“, отвръща му Нона Караджова.

По време на тази точка Борисов отново се връща на тежките отговорности, които има: “Събота и неделя вечер аз започнах и да вечерям с Дянков до към 21-22 часа. Събота и неделя на два пъти ходя на обяд само да спортувам и пак се връщам. Трябва да ви кажа, че само сметки са ми в главата. По цял ден, по цяла вечер, до 22-23 часа. Всяко нещо ми е минало през главата, за да стигнем да го предлагаме, да се борим и да го защитаваме и да искаме това да се случи, защото просто няма друг избор“.

“Завчера имах среща с Казаков, шефа на ДАНС, един разговор защо намаляваме на ДАНС бюджета и какви съкращения и какво трябва да бъде направено там, за да се изпълняват ангажиментите им, а в същото време каузата – защото в тези министерства МВР, МО, ДАНС има и кауза – хората, които са учили и работят там, винаги са знаели, че те няма да бъдат богати хора. Те просто търсят едно добро заплащане и са отишли там преди всичко от идеята и вярата да се борят с лошите и да защитават обикновения човек. Казаков ми каза, че е събирал състава и е говорил, казва: Спомням си, когато бях в НСС, 1996 г., когато си взех аванса към заплатата и той ми стигна за един маргарин и четка за зъби. Казах на колегите: по-добре сега да намалим заплатите, но да сме сигурни, че ще ги взимаме, отколкото да стане така, че да вземеш заплата, с която да може да купиш един маргарин и четка за зъби“, разказва Борисов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #37

    Защо ли не иска и мен да защитава от съблазнители?

  2. Анонимен
    #36

    Zashto bria? Zashto chak taka na MC?????????????

  3. Анонимен
    #35

    "... да оценим труда им..." Тия сътрудници трЕбва да са златни. А ако ни завлечат, както примерно направи Велчев с дълга, какво? Да ги линчуваме ли? За какво са назначени? Да поемат вината с мезета ?? По тая логика другите с по-добра квалификация, но извън партийните креатури, следва да работят пропорционално на заплатата си..Изчислението е просто: частното от заплатата на миропомазаните на работното им време и след това простото тройно правило по отношение на собствената работна заплата. Резултат - часовете, които следва да се работи активно за конкретна заплата.

  4. Анонимен
    #34

    Винаги и само за Него ще гласувам, О санна!!!!!

  5. Анонимен
    #33

    Absoliutno divashka ideia

  6. Анонимен
    #32

    Борисов ,както винаги,е прав,но защо ли никой не иска да го признае...еййй,много лош народ сме....не се ли знаем,колко сме корумпирани и жалки....той много добре знае какво представляваме и затова за тези неща е прав...Спомнете си ,ама честно,пред себе си -не сте ли давали подкуп на някого ,само и само вашата работа да се свърши,да сте избран....Смешници...Че тя цялата ни държава е такава-шуро-баджанашка и подкупна...Не се правете на светии...,че ми е жалко и смешно като чета тези коментари....Заради

  7. Анонимен
    #31

    Спомняте ли си Тодор Живков? Няма разлика в начина на говорене! Горко ви, нещастници!

  8. Анонимен
    #30

    Тиквата нещастна съвсем е изперкала. Освен за философ, горкият вече се е взел на сериозно и като месия. Остава да създаде собствена религия и да запише всички гербераси в нея. Представям си на каква далавера са министрите, щом покорно му слушат тъпотиите. А ние, от простолюдието, да стискаме зъби до следващите избори и тогава да мислим мноооого за кого да гласуваме.

  9. Анонимен
    #29

    Няма ли достойни мъже в нещастната ни Родина да вземат и да ОСВИДЕТЕЛСТВАТ тоя самозабравил се тип? И да го изпратят на по-тихо място, та да миряса цял народ?

  10. Анонимен
    #28

    Абе тия дето работят с пари и разрешения - европеиски програми, данъци и т.н. трябва да взимат по-големи бонуси, ама трябва и да ги котролират по-добре и да е лесно да си заминат при издънка, хехе.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.