Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страните от ЕС сами ще решават да работят ли с "Хуауей" за 5G мрежите си

Препоръчва се използването на няколко доставчика, а не само на един

3 коментара

Европейската комисия даде право на страните членки сами да решат кого да допуснат до изграждането на далекосъобщителните си мрежи от пето поколение (5G), но препоръча да се използват няколко доставчици на оборудване, за да не изпадат в зависимост от една компания.

Това стана ясно от представените насоките за изграждане на 5G мрежите в Брюксел.

Така ЕС последва примера на Великобритания, която обяви, че ще работи с "Хуауей", но ограничено и няма да допусне китайската компания до чувствителна инфрасдтруктура. По този начин Брюксел се противопостави на натиска на САЩ за забрана на дейността на компанията на територията на Евросъюза.

Вашингтон се бори да се забрани достъпа на "Хуауей" до 5G мрежи по света, заради опасения, че оборудването ѝ може да бъде използвано от Китай за шпионаж. Тези твърдения бяха отхвърлени от компанията.

"Хуауей" е най-големият световен производител на телекомуникационно оборудване, който се конкурира със шведската компания "Ериксон" (Ericsson) и финландската "Нокиа" (Nokia).

Еврокомисията вижда 5G като ключов инструмент за стимулиране на икономическия растеж в конкуренцията му със САЩ и Китай.

Очакванията са през 2025 г. приходите от 5G в световен мащаб да възлизат на около 225 млрд. евро. Поради тази причина 5G е ключов фактор за конкурентоспособността на Европа на световния пазар, а киберсигурността в тази област е от съществено значение за гарантиране на стратегическа автономност на ЕС, се казва в съобщението на ЕК до медиите.

От 5G мрежите ще бъдат засегнати милиарди свързани предмети и системи, включително във важни сектори като енергетиката, транспорта, банковото дело и здравеопазването, както и системи за промишлен контрол, пренасящи чувствителна информация и подпомагащи системите за безопасност.

За това ЕК препоръчва на страните членки сами да оценяват рисковете и да решат дали да изключат някой от световните доставчици от достъп до основната си инфраструктура.

Подходът означава, че доставчиците извън ЕС са добре дошли на европейския пазар, стига да спазват правилата, заяви Тиери Бретон, еврокомисар по въпросите на вътрешния пазар. "Ние не изваждаме никого, не пращаме фирми в заточение", допълни той.

"Хуауей" приветства насоките, одобрени от ЕК. Китайската компания посочи, че те са взети непредубедено, основаващо се на фактите.

Новите правила

Насоките на ЕК включват извършване на оценка на доставчиците на части за 5G мрежи, както и възможност производителите, определени като "опасни", да не бъдат допускани до доставки на основното мрежово оборудване.

Комисията е готова да въведе общи правила за чувствителното оборудване, както и за неговото лицензиране. Ще извършва също така оценки на преките външни инвестиции в областта на далекосъобщенията. Ще наблюдава обществените поръчки в сферата и ще следи дали програмите с европейско финансиране отговорят на изискванията за сигурност.

Брюксел изразява готовност при нужда да засили 5G киберсигурността на блока, като използва средствата за търговска защита и правилата за конкуренцията срещу дъмпинг или чужди субсидии.

Предвижда се мерките да бъдат приложени до края на април от страните членки. Изисква се още държавите в ЕС да изготвят доклади за изпълнението на препоръките до края на юни.

5G е ключът към икономическия растеж

Европейският съюз вижда изграждането на 5G мрежите като ключ за стимулиране на икономическия растеж.

"Можем да правим велики неща с 5G. Технологията подкрепя персонализираната медицина, прецизното земеделие и енергийните мрежи, които могат да интегрират всички видове енергия от възобновяеми източници. Това ще доведе до положителна промяна, но само ако можем да направим мрежите си сигурни", казва Маргрете Вестегер, изпълнителен заместник-председател с ресор "Европа, подготвена за цифровата ера".

"5G ще бъде революционна технология, но тя не може да се внедри за сметка на сигурността на нашия вътрешен пазар. Инструментариумът е важна стъпка от непрестанното усилие в колективната работа на ЕС да се защитят по-добре нашите критични инфраструктури", допълва заместник-председателят на ЕК Маргаритис Схинас, отговарящ за утвърждаването на европейския начин на живот.

Битката на САЩ с "Хуауей" се сравнява с антагонизма на Студената война със Съветския съюз, пише Ройтерс. Вашингтон смята, че доминирането на 5G е крайъгълен камък за технологично надмощие на Китай, което би могло да определи геополитиката на XXІ век.

ЕС обаче се надява с колективен подход, основан на контролиран списък на рисковете и целевите мерки ще успеят да устоят на натиска на САЩ и Китай.

Лобистката група (ETNO), чиито членове "Дойче Телеком" (Deutsche Telekom), "Ориндж" (Orange) и "Телефоника" (Telefonica) работят с "Хуауей", предупредиха за предприемането на непропорционални действия, което могат да повлияят на техните инвестиции.

"Европейското вземане на решения за 5G трябва да продължи да се основава на факти, то трябва да бъде пропорционално на заплахите и да се основава на стабилно разбиране на технологичната реалност", са казва в изявление на лобистката група.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #3

    Парламентът на Шотландия подкрепи предложение с призив за провеждане на нов референдум, съобщава Ска нюз. 64 срещу 54 депутати в 129-местния парламент гласуваха в полза на предложението за втори референдум, "така че народът на Шотландия да може да реши дали желае да бъде независима държава".

  2. Skobelev
    #2

    Ами така е, както говорят, така пишат. Не могат да произнесат две съгласни една след друга,това някога беше определение за циганска неграмотност, сега така пише някое тук - стАрните. И даже за спел-чек не е чувало. Води себе си за журналист.

  3. Лизи Гугуткова
    #1

    Готви се бунт срещу Борис Джонсън Британският премиер Борис Джонсън е изправен пред бунт в своето правителство, съобщи Гардиън. През вчерашния ден той одобри участие на Huawei в изграждането на 5G мрежа в странатаПрeдcтaвитeли нa прaвитeлcтвoтo oбявихa, чe ca нaяcнo c риcкoвeтe oт рeшeниeтo. Тe припoмнихa, чe нa китaйcкaтa кoмпaния нямa дa бъдe пoзвoлeнo дa учacтвa в рaбoтaтa пo кoмпoнeнти, cвързaни c вaжнa инфoрмaция. Cпoрeд бритaнcки дeпутaти, китaйcки прeдcтaвитeли мoжe дa пoлучaт дocтъп дo ceкрeтнa инфoрмaция. CAЩ и Aвcтрaлия вeчe oбявихa, чe нямa дa пoзвoлят нa кoмпaниятa дa рaбoти пo тeхнитe прoeкти..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.