Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Членове на ВСС опитаха да вземат думата на съдиите за съдебната реформа

Магистратите са притеснени от имуществените декларации

1 коментар
Съдебната палата в София, снимка БГНЕС

Членове на Висшия съдебен съвет се опитаха да "превземат" събранието на съдиите от Софийския апелативен район, на което се обсъдиха предложенията за промени на Закона за съдебната власт.

Незабравка Стоева и Михаил Кожарев, които бяха сред гостите на събитието, вместо да изслушат мнението на съдиите, се намесиха със свои коментари и критики към проекта, съобщава сайтът “Правен свят“. Поведението им е странно, защото същата дискусия трябва да се проведе и в самия Висши съдебен съвет.

На съдийската дискусия присъстваха председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов и министърът на правосъдието Христо Иванов, които организират изслушванията по апелативни райони.

Събранието откри Лозан Панов с призива съдиите да не мълчат, а Иванов накратко обясни акцентите в проекта.

Първа думата взе съдия Нели Куцкова от Софийския апелативен съд. Тя приветства предложенията за разделяна на ВСС на две колегии и превеждането на законодателството в съответствие с европейските стандарти.

Тя отбеляза като положителна промяна по-големите правомощия на общите събрания на съдиите, защото "трябва да се учил на самоуправление, а не само да мърморим срещу началниците и нищо да не правим".

Според Куцкова текстовете, отнасящи се до обявяване на притежаваните картини, бижута, монети с нумизматична стойност, ще създадат много опасности пред магистратите. От една страна, ако магистратът не знае истинската стойност и обяви погрешни данни, е заплашен от разследване. От друга – за да знае стойността, пък ще трябва да наема оценител. "Ако обявиш нумизматична колекция или колекция от картини това е покана да ти дойдат в къщи", каза още Куцкова.

След нея думата взе Незабравка Стоева от ВСС. Тя се обърна към съдиите по темата за имуществените декларации. Стоева заяви, че няма европейска съдебна система, която да е подложила магистратите на "подобен зверски режим, на такова мнително отношение към нейното имотно състояние и почтеност". Същата теза тя е споделяла и пред ВСС. Незабравка Стоева каза, че българските магистрати са честни и работещи, не трябва да се поставя съмнение колко корумпирана е съдебната система. И се обърна с патос към министъра на правосъдието с думите: "В тази част ви моля да спрете и да си помислите".

Христо Иванов ѝ отговори, че проблем има и трябва да се покаже, че системата сама може да се справи с него. На свой ред попита Стоева какво друго може да предложи вместо декларациите. "Нека да не отричаме проблема, точно вие от ВСС", каза Иванов.

Съдия Алексей Трифонов от САС също разкритикува имуществените декларации. Според него магистратите са тези, които декларират най-много от всички. "Защо да декларираме повече неща от останалите лица от изпълнителната власт, други власти, контролни органи?", попита той. Правосъдният министър му напомни за проектозакона за борба с корупцията на Меглена Кунева, в който също много подробно е описана собствеността, която трябва да обявяват изброените от съдия Трифонов лица.

Иван Стойчев, който е съдия в градския съд, но е командирован в САС, изрази притеснения по отношение на самоуправлението в частта, в която ще се избира председател. Според проекта на закона, например, съдиите от ВКС и САС ще се събират на общо събрание, за да посочат председател на апелативния съд. Стойчев направи простата сметка – във ВКС са около 100 съдии, в САС – 58. Така има опасност самоуправлението на САС да стане управление на ВКС над апелативния съд.

Съдийка от Софийския районен съд отправи забележка за предложението командироването да е за срок от 6 месеца. Тя попита какво ще я мотивира изобщо, за да се качи в по-горен съд, да работи усърдно и да се доказва, след като каквото и да направи, след 6 месеца ще се върне на предишната си длъжност.

Тук Лозан Панов също отправи критика към проекта за Закон за съдебната власт. Предвижда се Племумът на върховния съд да решава за командироването на магистрати. Той попита защо е необходимо Гражданската колегия, например, да решава за командироване на магистрати в Наказателната.

Думата взе и Михаил Кожарев от ВСС. Според него Народното събрание няма да приеме предлаганите промени в Конституцията, но не сподели откъде има тази информация. Той допълни, че измененията в съдебния закон няма да оправят проблемите на съдебната система и на обществото въобще. Според Кожарев трябва промяна в процесуалните закони, което е основната теза и на прокуратурата. Кожарев е част от прокурорската квота в сегашния ВСС.

Съдия Татяна Грозданова от Софийския окръжен съд се обяви против писане на есе при изпита за младши магистрати. Тя каза, че есето може да се научи наизуст и с една фраза да подсказва кой стои зад него.

Дискусиите за съдебната реформа продължават. В петък ще се проведе такава в бургаския апелативен район, а в понеделник – във варненския.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #1

    Е така е къде къде по добре и по продуктивно, когато магистратите си обсъждат проблемите, а не се лаят един друг в СМИ.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.