Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Членството на България в Шенген пак се разминава

Ще се търсят нови контакти със скептичните страни членки

15 коментара
Членството на България в Шенген пак се разминава

Въпреки твърденията на правителството, че България ще влезе в "Шенген" до края на годината, членството ни вероятно пак ще се размине. Ресорният вицепремиер Меглена Кунева каза, че е имала големи надежди това да стане през юни, но така и не се е стигнало до съгласие сред страните членки.

"Продължавам с варианта с Люксембургското председателство. За мен е много голяма опасност, ако отидем във втората половина на годината - по-дълбоко в есента, например през октомври, когато имаме и избори", заяви Кунева.

Правителството обяви, членството в Шенген за основен приоритет, като прибягна и до някои авангардни ходове за реализирането му. Бе подготвена специална книга с документи и снимки на МВР, която да докаже на скептичните европейски държави колко сме готови за членство в зоната за свободно пътуване.

Кунева каза още, че България се ползва с подкрепата на ротационното председателство на Люксемург и трябва на възможно най-високо правителствено ниво разговор със страни,
които да бъдат убедени.

"Германия трябва да бъде убедена. Ние имаме какво още да кажем, да докажем. За мен това е въпрос на сигурност на българските граждани, на сигурност на българската икономика и ще направя всичко възможно да го постигнем", каза Кунева в Русе.

България твърди, че е изпълнила всички технически изисквания за присъединяване към зоната за свободно пътуване, но редица страни имат резерви заради слабите резултати в областта на правосъдието и вътрешните работи.

"Шенген е въпрос на сигурност и ние не можем да имаме Европа на две скорости по отношение на сигурността. В договора за приемане има едно единствено изискване и то е да се изпълнят техническите параметри на Шенген - ние сме ги изпълнили", каза Кунева.

Досега България настояваше, че напредъкът по мониторинговия механизъм на ЕК за правосъдието и вътрешните работи не трябва да е обвързан с Шенген, но сега Кунева посочи, че "важната задача е да има резултати в областта на съдебната реформа и от борбата с корупцията".

"Това е сърцевината на самата държава и без това няма как да се мине напред. Сега всички говорят за румънския модел за борба с корупцията. Не мисля, че ние в България можем по-малко и сме имали по-големи трудности", каза Кунева.

Тя обясни, че, от една страна, имаме натиск по отношение на миграцията, а от друга - продължаващи критики.

"Ние имаме още какво да кажем, да докажем, но за мен това е въпрос на сигурност на българските граждани и на сигурност на българската икономика. Така че няма да оставя и камък необърнат, докато не го постигнем", каза още Кунева.

По думите ѝ гласът на България няма да има тази тежест по теми като миграцията и законодателството за Шенген, ако държавата не е приета в Шенгенското пространство и не преговаря като равностоен партньор.

Кунева коментира още, че Националното бюро за предотвратяване на корупцията ще започне работа, след като бъде приет Законът за борба с корупцията по високите етажи.

"Надявам се това да е бързо и се надявам законът да не бъде осакатен. Разбирам, че анонимните сигнали събуждат напрежение, но ние живеем във века на социалните медии", каза Кунева.

По думите ѝ, ако законът бъде приет до края на тази сесия на парламента, през есента могат да започнат всички конкретни технически действия по изграждане на системата.

България и Румъния очакват да влязат в Шенген първо с морските и въздушните си граници, след което и със сухопътните. Този сценарий обаче досега не получава подкрепа. По-рано се заговори, че заради изоставането на България е възможно двете страни да бъдат разделени по пътя си към "Шенген", но в крайна сметка стана ясно, че това няма да се случи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Blackadder
    #15

    Шенген няма да има поради друга причина. Ако българските визи станат шенгенски, то всички тези руснаци, получили български 'туристически' визи ще могат да ходят и в шенген. Така Европа ще стане разграден двор.

  2. strobo
    #14

    Не ни трябва Шенген !!! Аман от глупости!! На гръцките острови всеки ден "акостират" по около 600 бежанци.... Ако влезем в Шенген масово ще ни налазят и нас... какво си мислите??

  3. Dr Mabuse
    #13

    Все пак да не се забравя ,че Кунева е европейска фасада ,зад която се крие червена комунистическа отрова.

  4. Pilgrim
    #12

    Едно време беше популярно да се говори за инджектопляктора сега за Шенген.Не се вълнувайте- въобще не зависи от Б-я кога ще влезе в Шенген-чували сте лафа геополитика,сега от публичен срам не приемат иРумъния в Шенген ,но и това ще стане скоро. А нашите пишманполитици са отдавна в шенген наред с милионерите ни и "ромското" мнозинство.

  5. pavel pavlov
    #11
  6. Kiril Kovatchev
    #10

    Какъв Шенген, какви пет лева? Технологичната готовност за Шенген е хубаво нещо, ама тряба и народда да си вземе обратно държавата от мафията. Ама бългаският народ не го еня и продължава да си нанка! Трагикомично е как някаква си кака Ку го убеждава същия този дремещ народ колко е велик и колко повече заслужава.

  7. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #9
  8. Rumen Andonov
    #8

    Тая червена кукувица защо се прави на застреляна?За какви технически готовностиси приказва?С никакви такива готовности няма да убедим ЕС да ни приеме в Шенген.Те просто умират от страх,че тоталната корупция в страната ще направи КПП-тата на границата ни(т.е.външната граница на ЕС) врата у поле.А няма никакви изгледи изобщо това правителство и тези политически сили да решат въпроса с корупцията.Със сигурност мога да кажа,че всички подготвени от РБ закони в тази сфера ще бъдат приети от НС в абсолютно осакатена форма,с което смисълът им ще бъде преобърнат на 180 градуса спрямо първоначалните намерения.

  9. Kalina
    #7

    Бе що така не щат нашата мафия в Шенген! Я да помислят защо българските избиратели си ги преизбират! Може и затова да е...

  10. SILENCE
    #6

    Другарко кунева,к'ва икономика бълнуваш?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.