Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Човешките права ще са в центъра на срещата Байдън-Путин

И двамата имат сериозни основания да направят отношенията си по-стабилни и предвидими, коментира “Ню Йорк таймс“

1 коментар
Джо Байдън, сн. БГНЕС

За последен път американски и руски лидери се срещнаха в Женева през ноември 1985 г., когато Роналд Рейгън влезе в схватка с Михаил Горбачов. Оттогава времената много се промениха, но със сигурност ще има отгласи от миналото, когато тази сряда президентите Байдън и Путин се съберат във вилата с изглед към Женевското езеро, пише "Ню Йорк таймс".

Президентът на САЩ е обещал да изнесе лекция за правата на човека и руските авантюри в чужбина, а президентът на Русия ще отвърне по подобен начин. А на отделните пресконференции в края двамата мъже вероятно ще кажат, че са направили от света по-безопасно място въпреки техните разногласия.

Това би било немалко постижение и то е необходимо, защото, както и двамата лидери са казвали, отношенията между САЩ и Русия са в "най-ниската си точка от години", припомня вестникът и изброява "многото фронтове", които са сериозна заплаха за международния ред и глобалната сигурност - Украйна, Сирия, киберсигурността, правата на човека.

Същевременно има и сфери като климатичните промени, Иран, Китай, топенето на ледовете в Арктика и пандемията, в които повече бизнес отношения между Вашингтон и Москва биха били от взаимна полза. Ето там е най-нужна дипломацията на върха, за да се намери начин за управляване на отношенията, така че антагонистите все пак да си сътрудничат, където е необходимо.

За някои американци може да е изненадващо, че в очите на мнозина руснаци именно САЩ вредят на света и трябва да се променят; че САЩ трябва да признаят, че еднополюсният модел е изчезнал и не могат да се налагат по света; че САЩ проповядват за демокрация и човешки права и налагат санкции на онези, които ги нарушават, но собствената им демокрация е в поляризиран безпорядък, отбелязва нюйоркският всекидневник, цитиран от БТА.

А в Русия въпреки проблемите в икономиката и дългия престой на Путин във властта и въпреки че дисиденти като Алексей Навални я разклатиха, руският президент остава популярен, отчасти заради това, че съумява да напомни на САЩ - било с кибернамеса, било с движение на войски по границите на Украйна, - че с Русия трябва да се съобразяват.

Според автора на статията, член на редколегията на "Ню Йорк таймс", срещата в Женева няма да помири тези възгледи, нито пък някой от двамата ще може да проникне в душата на другия. Но и двамата имат сериозни основания да направят отношенията си по-стабилни и предвидими.

Шанс за някои политически затворници

В Русия има стотици политически затворници и в Женева президентът Байдън може да помогне за освобождаването на някои от тях, извежда в заглавие "Вашингтон пост".

Загрижеността за правата на човека не е политическа приумица, пиар акция или израз на благотворителност, а основен аспект в международните отношения, неизменна част от икономическото развитие и въпросите на сигурността. Това е признато от световните сили още в Хелзинкския процес преди близо 50 години и е залегнало като главен принцип за Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, в която членуват и Русия, и САЩ, припомня авторът.

Трудно е да се каже откъде да започне разговорът с Путин за човешките права. Изборите в Русия са сведени до предварително аранжирани ритуали без реално състезание; свободата на медиите е потъпкана, като някои от тях са вече закрити или са поставени под държавен контрол; мирни демонстранти редовно биват бити и арестувани; наскоро със закони бяха криминализирани като "екстремистки" и "нежелани" опозиционни организации; държавно спонсорирани убийци действат безнаказано било с отрова (Алексей Навални), било с куршуми (Борис Немцов).

Всички тези въпроси, продължава вашингтонското издание, трябва и дано да бъдат повдигнати от Байдън в Женева, несъмнено без да бъде постигнат много голям напредък по тях. Но има един пункт в дългия списък с нарушенията на човешките права от Путин, в който Байдън може да очаква резултат, както се е случвало на предишни американски президенти при срещи с лидери на Кремъл.

През 1985 г. в Женева, където трябваше да се обсъжда контролът върху въоръженията и противоракетната отбрана, Рейгън каза ясно на Горбачов преди срещата, че напредъкът по други въпроси зависи от темата за нарушенията на човешките права в СССР и най-вече проблема с политическите затворници. Рейгън лично се ангажира с трима от тях: нобелистът по физика и дисидент Андрей Сахаров, въдворен в град Горки; физикът Юрий Орлов, основател на Московската хелзинкска група, заточен в Сибир след излежана присъда в лагер; и правозащитникът Анатолий (Натан) Шчарански, осъден за държавна измяна. Притиснат лично, Горбачов обеща да проучи техните случаи и тримата бяха освободени след по-малко от година.

Подобно на Рейгън и други президенти на САЩ са успявали да издействат освобождаването на съветски "затворници на съвестта", припомня "Вашингтон пост". Сред тях са протестиралият на Червения площад срещу инвазията на Варшавския договор в Чехословакия Владимир Дремлюга (по настояване на Ричард Никсън пред Леонид Брежнев); изтъкнатият дисидент Владимир Буковски (разменен през 1976 г. в Цюрих за чилийския комунист Луис Корвалан със съдействието на президента Джералд Форд) и активистът по "самиздат" Александър Гинзбург (освободен заедно с други по искане на Джими Картър, предявено лично пред Брежнев).

Днес в Русия има близо 400 души, хвърлени в затвора заради политически или религиозни убеждения, сочат оценки на правозащитни организации, съобразени с международно признатите дефиниции, пише "Вашингтон пост" и изброява най-изтъкнатите сред тях: Алексей Навални, Андрей Пивововаров (арестуван миналия месец на борда на полски пътнически самолет), Алексей Пичугин (политическият затворник с най-голямата присъда и последен заложник по "аферата ЮКОС") и Юрий Дмитриев (преследван, защото е документирал масовите екзекуции по съветско време).

Джо Байдън може да не се върне от Женева с някакви значителни споразумения. Но също като предшествениците си той може да постигне реална промяна, ако лично се застъпи за вкараните несправедливо в руските затвори, заключава авторът на статията Владимир Кара-Мурза, старши сътрудник в Центъра за човешки права "Раул Валенберг".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.