Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чрез шериата султанът на Бруней опитва да укрепи ислямската си легитимност

5 коментара
Султан Хасанал Болкиах

Чрез прилагането на най-суровите наказания на шериата, включително убийството с камъни заради хомосексуализъм и прелюбодейство, султанът на Бруней иска да си осигури подкрепата на консервативните среди в страната и да утвърди легитимността си, предава Франс прес.

Новото законодателство на тази малка държава в Югоизточна Азия, което предвижда също отрязване на ръка или крак за кражба, влиза в сила от сряда. През 2013 г. Бруней обяви постепенното въвеждане на ислямското право, но отложи прилагането на новите наказания за 3 април 2019 г.

Промените в наказателния кодекс на малкото султанство на северния бряг на остров Борнео обхващат престъпления, за които се предвижда смъртно наказание - изнасилване, извънбрачни сексуални връзки за мюсюлмани, грабеж и обида на мюсюлманския пророк Мохамед. По новия наказателен закон, базиран на ислямската религиозна и законова система на шериата, най-тежкото възможно наказание за хомосексуални действия е убийство с камъни.

С наближаването на крайния срок нарастваха протестите по света.

В началото на седмицата ООН осъди остро "жестоките и нехуманни наказания", а личности като актьора Джордж Клуни и певеца Елтън Джон призоваха за бойкот на девет луксозни хотели, свързани със султана на Бруней. Вчера Франция призова "Бруней да се откаже от проекта".

Според анализаторите с решението си неговата страна да стане първата в Югоизточна и Южна Азия, която прилага шериата на национално ниво, султан Хасанал Болкиах се опитва да утвърди имиджа си на ислямски лидер в очите на най-консервативните в момент, когато националната икономика дава признаци на слабост.

Бруней, една от държавите в света с най-висок БВП на глава от населението благодарение на въглеводородите, през последните години всъщност преживя рецесия, когато цените на петрола паднаха, а намаляващите запаси правят бъдещето ѝ несигурно.

"Бруней се превръща в Саудитска Арабия на Югоизточна Азия", каза Бриджит Уелш, експерт по региона в университета "Джон Кабът", интервюирана от АФП.

По думите ѝ "отслабването на икономиката на Бруней, както и безпокойството от възможна ерозия на подкрепата (на населението) обясняват нарастващата зависимост (на режима) от религията".

Прилагането от страната на закони, които биха могли да изплашат западните компании, потвърждава също така сближаване с Китай, който, от своя страна, не критикува нарушаването на правата на човека от своите партньори, отбелязват наблюдателите.

Китайските компании са инвестирали много в Бруней - в рафинерия, язовир и магистрала, в рамките на "новия Път на коприната" ("Един пояс, един път") - обширен проект, насочен към развитие на инфраструктурата на приятелски на Пекин страни.

Трудно е да се преценят настроенията на населението спрямо това законодателство, понеже в Бруней повечето жители (общо 435 000 души) избягват да критикуват султана. Експертите обаче смятат, че поне сред мюсюлманската малайска общност, сиреч около 70 процента от населението, подкрепата е реална.

Тези, които споделиха мнението си, подкрепят предвидените строги наказания.

"Горд съм, защото ми се струва, че прилагането на закона укрепва ислямската идентичност на Бруней", заяви за АФП Мухамад Антони, 27-годишен работник в петролодобивната индустрия.

Други изразяват раздразнение от призивите за бойкот на девет хотела, контролирани от султана, в Европа и САЩ.

"Не е работа на знаменитости да призовават за бойкот. Те демонстрират невежество и никога не са идвали тук, за да видят какво се случва", заяви Хазия Зайнал - 36-годишна чиновничка.

В интернет обаче се говори по-свободно.

"Много се тревожа за икономиката на Бруней", пише потребител на платформата Редит (Reddit).

Всъщност не е сигурно, че най-тежкото наказание - убийството с камъни, изобщо ще бъде приложено някой ден. Екзекуцията чрез обесване отдавна е част от законите на страната, но последната датира от 1957 г., според Матю Улф, член на асоциацията за защита на правата на човека "Бруней проджект" (The Brunei Project ).

"Амнести интернешънъл" осъди новия наказателен кодекс, но същевременно подчерта, че Бруней фактически се въздържа от прилагане на наказанията. Условията, които трябва да са изпълнени, за да се произнесе присъда "убийство с камъни", остават изключителни: подсъдимият трябва да е признал престъплението си и трябва да го е извършил пред поне четирима свидетели, готови да дадат показания.

Канцеларията на министър-председателя припомни в края на миналата седмица, че Бруней има "двойна съдебна система", която ще продължи да действа - едната ислямска, която засяга само мюсюлманите, а другата - гражданска, за цялото население.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #5

    Бладо, пак ли измисляш? Населението на Русия от 2010-та се увеличава. А такива държави и все още са съюзници на някои западни държави - в Бруней има английска база, други "не много" светски държави са Саудитска Арабия (чий ли съюзник е?), Катар, Кувейт....

  2. Bлaдo
    #4

    права е другарката Ллия(1) - точно това се случва в рУсиъ - от все по-намаляващото й население все по- голЭЭЭм процент са путин-алах-акбарЬцЪЙ.

  3. Bлaдo
    #3

    едно време в НРБ и сссрЭ такива държави ги брояхме за "некапиталистически" - демек: почти наши... Сега чалмите, фереджетата, тЭпането с камъни, диващината и ГЛАДЪТ са се преместили в рУсия - путина матушка и родина на Гладомора и концлагерите.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  5. Ilia Iliev_fb
    #1

    ха ха ха Знаете ли ,че само за 20 години от създаването си ,ислямът се е разпространил в размери ,които християнството му е отнело 500 -600 години. ха ха ха И само след 20 години християните ще се трансформират в ислямисти! И да пишете минуси или плюсове , няма значение, ще ви сложат чалмите и фереджетата. ха ха ха ЩЕ дойде и мъжкото време, матриархатът е време да ни остави на мира. ПАтриархатът вече има шанс да спечели надмощието над патриархата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.