Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чуждестранните инвеститори настояха за истинска съдебна реформа

Никъде в Европа прокуратурата не е независима от държавата и обществото, на които е призвана да служи

25 коментара
Чуждестранните инвеститори настояха за истинска съдебна реформа

Осем търговски камари, представляващи чуждестранния бизнес в страната, излязоха в четвъртък с безпрецедентно настояване към българските власти за провеждане на истинска и задълбочена съдебна реформа. Търговските организации поискаха главно две неща – независим съд и отчетна прокуратура.

"Твърдо убедени сме, че липсата на безпристрастен и ефективен съд и прокуратура безспорно се явява една от най-съществените бариери пред икономическия растеж в България, привличането на чуждестранните инвестиции и създаването на равни условия за всички икономически оператори – чуждестранни инвеститори или български предприемачи, независимо дали настоящи или потенциални", се казва в позицията.

Пред медиите Алекс Нестор (Канадско-българска бизнес мрежа) обясни, че макроикономическата стабилност на България и ниските данъци не са достатъчни за увеличаването на инвестициите и това се вижда ясно.

"През последните години преките чужди инвестиции стоят на едни и същи нива. Причината за това са върховенството на закона и нивата на корупция. Ще ви дам пример с IT индустрията, който се разви до един от най-големите сектори в българската икономика. Това се случи, защото IT секторът не минава през специални разрешителни режими. Те не се занимават с държавата. Тук е заровено кучето. Тежките разрешителни режими създават предпоставка за корупция", коментира Нестор.

Той посочи, че България не може да се развива без преки чуждестранни инвестиции, тъй като вътрешните инвестиции също са обвързани с тях. "Без съдебна реформа няма как да има икономическо развитие", допълни Нестор.

Омуртаг Петков от Британско-българската бизнес асоциация обясни, че бизнесът подкрепя всяка идея за обществен дебат за извършване на дълбока съдебна реформа, включително настояването на Лозан Панов да започне разговор за изваждане на прокуратурата от съдебната власт. Петков обаче уточни, че в този разговор бизнесът не заема определена позиция, а само настоява за въвеждане на реален обществен контрол върху държавното обвинение.

"Трябва да има реален обществен контрол върху прокуратурата, а не мимикрия на такъв", каза Петков. Според него инициативата на управляващите за приемане на антикорупционния закон е приветствана от бизнеса, но той няма да е достатъчен.

Венислав Йотов от Американската търговска камара допълни, че съдебната реформа е особено важна, защото съдебната система регламентира всички обществени отношения. "Необходимо е цялото общество да разбере за какво става дума и защо е нужна съдебната реформа", каза Йотов.

"Имахме четири срещи с един (американски) производител на медицинско оборудване, който имаше интерес да инвестира в България, но той накрая избра Литва. При убеждаването на един чуждестранен инвеститор не става дума само за ниски данъци, евтин труд и квалифицирана работа ръка", обясни представителят на Американската търговска камара.

И допълни: "Най-популярните пазари за инвестиции са тези с високи данъци. Например Франция, макар тя също да има някои проблеми. В крайна сметка, ако един човек реши да отвори баничарница на ъгъла, той първо трябва да бъде убеден, че няма да дойдат да му я вземат, защото върви добре".

В позицията на осемте камари се казва, че съдебната реформа "далеч не е приключила" и "липсва достатъчно силна политическа воля" за провеждането ѝ. Иска се прекратяване на намесата на прокуратурата в делата на съда, защото възможности за това има, въпреки конституционните реформи. Настоява се за намаляването на политическата квота в Съдийската колегия на ВСС, за да се прекрати възможността за оказване на политическо влияние върху съдиите. Другият поставен въпрос е за реформата на самата прокуратура.

"Прокуратурата на практика бе оставен без контрол, както преди. Безусловно подкрепяме независимостта на прокуратурата, но желаем да подчертаем, че действителното разделение на властите трябва да почива на система от ефективни механизми за контрол и баланс. Дълбоко обезпокоени сме от липсата на достатъчно отчетност на българската прокуратура през обществото – обстоятелство, поради което действията ѝ биват възприемани като зависими от потенциално произволни решения на едно или друго лице", твърдят инвеститорите.

Те напомнят, че никъде в Европа прокуратурата не е независима от държавата и обществото, на които е призвана да служи. В позицията се допълва, че липсата на съдебен контрол върху прокурорските решения в досъдебното производство в съчетание с липсата на отчетност, водят до широко разпространеното усещане за беззаконие и безнаказаност. В същото време бизнесът подкрепя намаляването на формализма на наказателния процес, но при условие, че се засили отчетността на държавното обвинение и се увеличаване на автономността на прокурорите. Търговските камари настояват още за повишаване на ефективността на съдебния процес, бързо въвеждане на електронното правосъдие и реформа на правното образование.

Позицията е подписана от търговските камари, представляващи инвеститорите от Австрия, САЩ, Великобритания, Швейцария, Канада, Италия, Франция и Норвегия. Тя адресирана до премиера, ресорния вицепремиер, правосъдния министър, президента, главния прокурор и председателя на Върховния касационен съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #25
  2. trezwomislesht
    #24

    Само чрез пряк мажоритарен избор на прокурори и съдии може да се осъществи съдебна реформа. Така както е в англо-говорящите страни и на много други места. Така беше даже и в България.

  3. trezwomislesht
    #23

    Чуждите инвеститори имат работа със съда и имат право да искат обективност и безпристрастност, ама какво общо имат с прокуратурата, която е държавен обвинител? Ние на практика нямаме държавна собственост/с малки изключения/ при дела с която да е нужен прокурор. Как в такъв случай да приемем исканията им за 100% легитимни?

  4. Тъѝ верно другарю старши ефреѝтор. Сигурно ще се получат тия тъпи чужди инвеститори :--)

  5. [email protected]
    #20

    Чуждестранните инвеститори да прочетат статята по горе,на Ц.Соколова.Много поучителна е,и да не ни пробутват номера,как им пречи прокуратурата да си развиват бизнеса.

  6. тонитов
    #19

    Десе инициира и толерира корупцията и пристъпността чрез протежетата си от съда и прокуратурата. Много престъпления и всички пристъпници оневинени. Без кардинална намеса с каквато беше наложена, няма как да се случи реформата. Става въпрос не само за много, а за печатници за пари, където не се жалят за да се омаскари и отстрани всеки посмял, да го промени.

  7. Доналд Дък
    #18
  8. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #17
  9. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #16

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.