Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чуждестранните инвеститори са песимисти за изборите в Сърбия

0 коментара

Една седмица преди предсрочните парламентарни избори в Сърбия гласоподавателите може би все още се двоумят, но инвеститорите не - те вече решиха, че Сърбия не е в състояние да се дистанцира от наследството на Слободан Милошевич.

Надявам се, че Сърбия ще гласува за пътя към Европа, заяви върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Хавиер Солана миналата седмица в Белград по време на посещението си, целящо да подкрепи рушащия се демократичен блок.

Коментарите му бяха направени в момент, когато се заговори, че крайнодясната националистическа Сръбска радикална партия, която генерира много омраза и страх по време на насилственото разпадане на бивша Югославия, може да излезе от изборите като най-силната самостоятелна партия.

Солана критикува Сърбия за включването на обвинени във военни престъпления в изборните листи.

Не смятам, че това бе добра идея. Ако искате да бъдете нормална страна, трябва да действате в съответствие с приетите ценности и принципи, каза Солана.

Изглежда имената на заподозрените, обвинени от базирания в Хага трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, са по-привлекателни от онези, които предлагат по-честната перспектива за повече трудности в прехода.

Проучване на общественото мнение на агенцията Стратеджик маркетинг сочи, че СРП, която бе част от режима на Милошевич преди три години, има подкрепата на 25 процента от избирателите две седмици преди изборите на 28 декември.

Листата на СРП се оглавява от Воислав Шешел, който от февруари очаква съдебен процес в затвора на трибунала на ООН.

Милошевич, който бе арестуван от сръбските власти и екстрадиран в Хага през 2001 г., води листата на социалистите от Социалистическата партия на Сърбия, които се очаква да получат около 8 процента от гласовете.

Главният генерал на Милошевич Небойша Павкович участва в листата на партия, която се отдели от СПС, макар да е заплашен от екстрадиране в Хага и от съдебен процес за ролята му в бруталната косовска война през 1999 г.

Партиите, които произлизат от някога обединената Демократична опозиция на Сърбия, която бе сърцето на фронта срещу Милошевич преди три години, смятат СРП за естествен враг номер едно.

Последното проучване дава на Демократическата партия на премиера Зоран Живкович 12 процента подкрепа, на Демократическата партия на Сърбия на бившия югославски президент Воислав Кощуница 17 процента, а на Г 17 плюс 21 процента.

Ако те се окажат способни да превъзмогнат различията и се комбинират за мнозинство, вероятно с четвърти партньор, все още ще бъдат изправени пред въпросите, останали от режима на Милошевич, повечето от които те обещаха да разрешат преди изборите през 2000 г.

Но в рамките на ДОС, която контролираше 176 от 250 места в парламента, те вече изгубиха твърде много време и енергия за вътрешни боричкания и ще бъдат изправени пред по-враждебна публика отпреди.

Малко от икономическите им реформи имаха директно позитивно влияние върху ежедневния живот и твърде малко бе направено, за да се извършат други основни промени. Който и да поеме управлението през 2004 г. - радикали или техните опоненти, ще бъде изправен пред неефикасни и корумпирани съдебна система и система за сигурност, неразкрити престъпления и развихрила се престъпност и корупция.

Либералната партия на министъра на вътрешните работи Душан Михайлович, членка на ДОС, се насочи към патриотичните гласове, включвайки полицейски генерал в изборната си листа и "символично" номинирайки друг.

Полицейският генерал Сретен Лукич и армейския генерал Владимир Лазаревич бяха обвинени заедно с Павкович за ролята им във войната в Косово. Михайлович заяви, че неговите кандидати са виновни само в това, че са изпълнявали дълга си и са служили на страната.

От 2001 г. Михайлович, Лукич и всички лидери на ДОС отказват да кажат кой е наредил тайното погребение на стотици косовски албанци през 1999 г. в явен опит да се скрият зверствата.

Изборните листи не са добър сигнал за официалната чуждестранна подкрепа за Сърбия, която след изборите все още ще зависи от проблематичното сътрудничество на Белград с Международния трибунал на ООН за военните престъпления в бивша Югославия.

Чуждестранните инвеститори, които са за политическа стабилност, ще бъдат още по-неохотни, заяви в Белград Крис Батърс, регионален шеф на международната одиторска компания Прайс Уотърхаус Куупърс.

Изборите със сигурност трябваше да бъдат произведени в някой момент, но чуждестранните инвеститори искат стабилност и предвидимост, каза той на пресконференция, предупреждавайки, че прилагането на реформистките закони все още представлява проблем.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.