Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чужди експерти оспориха системата за финансиране на училищата

9 коментара
Чужди експерти оспориха системата за финансиране на училищата

Системата на финансиране на училищата с единен стандарт за издръжка на ученик в България е доста скована и ограничава децентрализацията и свободата на общините да разпределят средства. Това сочи доклад на полските експерти от Варшавския университет Ян Херчински и Миколай Хербст, изготвен по проект на Институт "Отворено общество". Докладът, който бе представен във вторник, констатира, че механизмът за разпределение на средства трябва да се преразгледа. Сега централната власт не дава възможност на общините да правят образователна политика, тъй като 80% от средствата се разпределят според броя на учениците и едва 20% отиват за дейности по преценка на местната власт, пише в документа.

Херчински посочи, че е необходимо и по-стабилно законодателно уреждане на финансирането на образованието, понеже сега то се регламентира със закони за бюджета и решения на Министерски съвет за едногодишен период. По думите му това не позволявало да се постигне предсказуемост на финансирането, каквато щяло да има с уреждане на материята в законите за образованието и местната власт.

Необходимо е ново разпределение на общините, които в момента формират четири групи според тяхната големина и в зависимост от това получават различна издръжка за един ученик, смята Херчински. Той обясни, че в момента се получава разминаване във финансирането на общини от първа и от четвърта група при наличие на равен брой деца в училището.

Петя Георгиева, експерт в Министерството на финансите, обаче обясни, че общините са групирани по определена логика и допълни, че първо трябва да се извадят маломерните паралелки и защитените училища. След това е нужно да се направи повторен анализ и едва тогава евентуално да се пристъпи към прегрупиране.

В същото време министърът на образованието и науката Даниел Вълчев обяви в Пловдив, че издръжката на един ученик се повишава с 23.6 процента от следващата година и така тя ще достигне 1400 лева на ученик при сегашни 1266 лв. Според просветния министър 97 процента от общините са изпълнили делегираните бюджети, което сочело, че общинската администрация и директорите на училищата се справят добре с тази система на финансиране.

Вълчев предлага финансови бонуси за школата, в които не се допускат свободни часове или те са сведени до минимум, тъй като проблемът с този феномен бил голям. Освен това министърът смята, че трябва да се помисли по въпроса да стане малко по-лесен достъпът до професията учител. Догодина ще се увеличават двойно средствата за подпомагане на образователната дейност в общините и те ще достигнат 67 милиона лева, съобщи още Вълчев.

До края на седмицата ще излезе първият вариант на новия закон за училищното образование, като в следващите месеци МОН ще събира мнения и препоръки от заинтересованите страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bakalska smetka
    #10

    1266 лв. увеличени с 23,6% са 1564,7 лв. Кой го е учил Вълчев да смята? Ако смята правилно, значи с тези 1400 догодина пак готви някаква измама!

  2. Кумчо Вълчев
    #9

    продължава да е 980лв.,както в началото на годината!Въпреки огромната инфлация.Занималните станаха платени,препълниха се паралелките!Мизерията удря както учителите,така и децата на бедните.

  3. майка
    #8

    Това е защото големите градове са с по-малка издръжка по незнайно каква логика :-)

  4. dedov
    #7

    ск

  5. ХОМО САПИЕНС
    #6

    системата за финансиране на училищата - доклад на полските експерти от Варшавския университет Ян Херчински и Миколай Хербст, изготвен по проект на Институт "Отворено общество" - когато по техен проект подготвят група ученици, които да победят нашите носители на златни отличия от международни олимпиади, тогава да дават акъл...

  6. вълчевщина
    #5

    = бездуховни бъднини!

  7. ri4i
    #4

    nyamam dumi.ako prodaljat taka obrazovanieto ruxva.dali tova ne e zelta?

  8. passerby
    #2

    Уважаеми, ако се съди по изказването, вашата еволюция е приключила миг преди сапиентизацията

  9. ХОМО САПИЕНС
    #1

    A TAKA:http://www.mediapool.bg/show/?storyid=145744&srcpos=5&http://www.vsekiden.com/?p=41355

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.