Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чужди инвеститори не се привличат с фабрики за чорапи

Износът на България се е свил само с 8% през полугодието

2 коментара
Чужди инвеститори не се привличат с фабрики за чорапи

Когато потенциален чуждестранен инвеститор се запознава за първи път с една държава, първо пита кой вече е там. Ако види развойни офиси на Jonson Controls (мултинационална компания, занимаваща се с автомобилна електроника, internet of things, умни домове и сгради, б. р.), SAP (немска софтуерна компания) или FESTO (лидер в индустриалната автоматизация), изводите са едни, когато види гръцки и турски цехове за чорапи и чушки – други.

Това пише в анализ на Българската стопанска камара, посветен на възможностите на България при предислокация на производства от Азия към Европа.

Основният извод е, че "България няма с какво да впечатли потенциални инвеститори", които биха избирали между 6 държави от региона (Унгария, Полша, Чехия, Словакия, Румъния и България), които са основни конкуренти при привличането на производства заради евентуална предислокация на бизнеси от Азия към Европа заради кризата с Covid-19.

"Има сигнали за релокация на производства и е от изключително значение какви предприятия ще привлечем в България и какви ще привлекат останалите страни от разглежданата група. Най-образно казано, кой ще шие маски и кой ще произвежда медицинска техника и лекарства", посочва Веселин Илиев, главен директор "Външноикономическо сътрудничество" в БСК.

Покрай нарушените вериги на доставки в резултат на коронакризата висши представители от ЕС започнаха да говорят за повишаване на технологичната сигурност на стара Европа и скъсяване на веригите за доставки. Редица български политици и медии разчетоха тези сигнали като шанс България да привлече производства от Азия.

Целта на анализа на БСК е да провери къде се намира България в сравнение с другите 5 държави по отношение на глобалните пазари и възможностите да допринесе за повишаване на технологичната сигурност на Европа.

Въпреки по-ниските стойности на БВП в България делът на заетите в материалното производство не се различава съществено от този в другите 5 държави и средно за ЕС. Но делът на работещите във високо и средно технологичните производства, където се очаква да бъде конкуренцията при бъдещата релокация, значително изостава от този в другите държави, посочва стопанската камара.

Наличието на квалифицирана работна ръка и особено на таланти е един от факторите с голямо влияние. "Разглежданите 6 държави нямат човешкия капацитет да посрещнат мегазаводите, които работят в Азия. България трябва да се фокусира в привличането на по-малки производства, между 100 и 1000 души, в изключителни случаи повече (например завод на "Фолксваген")", пише в анализа.

Според него структурата на българския изнес все още не благоприятства привличането на стратегически високотехнологични инвеститори.

Пътни превозни средства, машини и апарати, и електроника и електротехника формират около и над 50% от износа на Чехия, Унгария, Румъния и Словакия, на Полша – 36%, на България – 22%. България, единствена от 6-те държави, има износ на суровинна стокова група с дял в износа си над 5 процента – горива, мед, зърно.

"България се намира близо до големите европейски производители, а като предимства често се посочват членството ѝ в ЕС, стабилната валута, ниските данъци и евтината работна ръка. Рядко се припомня обаче, че това не е достатъчно. Продължава да има елементарни пропуски, които спъват инвеститорите, особено "на зелено", пише в анализа на БСК.

Според него проблемите са ясни отдавна - липса на е-управление, раздута администрация, недостатъчна приемственост, независимо кое правителство е на власт, правна сигурност, прогнозируема и сигурна бизнес среда, сигурност на капитала, а също и наличие на "усещане" за корупция, срещу което не стои усещане за борба с корупцията.

"Нарасналата конкурентоспособност се дължи основно на международни компании в България и по-малко на местни фирми. Български фирми с глобална конкурентоспособност са тези, които работят основно за чуждите пазари и не са обект на значителна регулаторна тежест, а не тези, които печелят обществени поръчки в България", посочва още стопанската камара.

Според нея технологичното обновление не се случва достатъчно бързо и е опорочено от недостатъчно ефективни инвестиции по оперативните програми, поради което България няма с какво да впечатли потенциалните инвеститори.

Междувременно, износът на България през първото полугодие е спаднал по-малко от очакванията – с 8% спрямо първите шест месеца на 2019 г., обяви Националният статистически институт.

Намалението на износа за ЕС е с 6.6%, а за трети страни – с 10.5%.

Любопитно е, че към края на месец май няма свиване на износа към един от най-големите търговски партньори на България – Германия. Експортът към страната дори расте с 2.7% или около 100 млн. лв. за първите пет месеца на 2020 г. в сравнение с 2019 г.

Вносът на България обаче се е свил повече от износа – с 11.7% през първото полугодие, което говори за свиване на вътрешното потребление.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #2

    Много влияе и наличието на потнциална работна сила- млади хора, образовани и искащи да работят в Бг.
    например- има райони с добра текстилна индустрия, с традиции и връзки с европейския пазар, обаче чужденците искат да знаят ако инвестират ще има ли бъдеще инжестицията?
    Ако се създадат текстилни колежи и се обвърже бъдеще със стипендия и гаранция за добри заплати и условия.../не само работни, а и необходимо социални за обезлюделите райони/,може би...ще има повече шансове да конкурираме лекат индустрия

  2. balrogbg
    #1

    Само руски "инвеститори" привличаме, само дето не са инвеститори а колектори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.