Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чужди инвеститори се оплакват от данъчен тормоз и нагласени търгове

61% от мениджърите твърдят, че корупцията се отразява на бизнеса им

1 коментар
Чужди инвеститори се оплакват от данъчен тормоз и нагласени търгове

Данъчните власти в България създават множество проблеми на чуждите инвеститори, като започват необосновани проверки или ревизии. Това алармира Торстен Гайслер, ръководител на фондация "Конрад Аденауер" за България, по време на форума "Бизнес климатът в България – точка на размръзване", организиран от "Движение България на гражданите" и Реформаторски блок.

"Има много случаи, при които те (данъчните власти, б. р.) взимат премии от конкуренцията и стартират производства, които не стигат до реални наказания, но пречат изключително много на развитието на предприятието", посочи той.

В същото време статистиката на Националната агенция за приходите от последните години сочи, че само една трета от издадените ревизионни актове на данъчните се обжалват, а 85% от стигналите до най-висшата съдебна инстанция се потвърждават от съда.

Според шефа на фондация "Конрад Аденауер" корупцията, бюрократичната система и бавната администрация са част от проблемите, пред които се изправят чуждестранните инвеститори в България. Той цитира изследване на ЕС, според което 61% от мениджърите твърдят, че корупцията се отразява на бизнеса им.

Предприемачите се оплакват и от начина на възлагане на обществени поръчки.

Думите му бяха потвърдени и от президента на Италианската търговска камара в България Марко Монтеки. Той също отбеляза, че има проблем при възлагането на обществени поръчки.

"Изграждането на инфраструктурата в България е в ръцете на няколко фирми и много чуждестранни компании имат проблем с участието в обществени поръчки. Именно тук трябва да се намеси държавата и да се разреши този проблем", каза Монтеки.

"От 20 години правя бизнес в България, видял съм много малки и средни предприятия да се развиват. Тук има добри възможности за бизнес, но проблемите не трябва да се подминават", добави той.

Торстен Гайслер все пак смята, че България като привлекателно място за правене на бизнес по няколко причини - членството на страната в ЕС, липсата на мита, по-ниските данъци, ниската инфлация, фиксирания курс към еврото, географското положение на страната.

Даниела Везиева, заместник-председател на ДБГ и заместник-министър на икономиката в периода 2014 - 2017 г., заяви, че въпреки многото плюсове на България, все нещо не ѝ стига, за да достигне добри икономически нива. Основни пречки са достъпът до пазара и неизползването на технологиите и иновациите. Образованието е основен проблем. Образователният процес и бизнесът трябва да се срещнат. Преди да се казва, че системата отговаря на изискванията на бизнеса, трябва да ги питат какво искат, а не след това да има чудене защо дуалното образование не работи, каза Везиева.

"Това, че минималната работна заплата расте, не означава, че доходите на хората се увеличават", добави тя и определи като огромен проблем и непрекъснатата промяна на правната рамка, което затормозява правенето на бизнес у нас.

Според думите ѝ, ако искаме бизнесът да излезе от "точката на замръзване" са нужни няколко неща - електронно управление, увеличението на доходите и предвидимо държавно управление, за да може бизнесът да е спокоен за своето развитие за поне 10 г. напред.

Бисер Манолов, финанист и член на Изпълнителния съвет на ДБГ, беше категоричен, че чуждестранните инвестиции заобикалят България. По думите му у нас има "класически симптоми за прегряване на икономиката". Цените на недвижимите имоти са на своя пик. Икономиката е достигнала почти исторически най-високото си ниво на натовареност, а демографската катастрофа тотално деформира пазара на труда, което ще доведе до неустойчивост на социалните системи", категоричен е той.

Манолов призова за подготовка на икономиката за функциониране при по-високи лихвени нива в края на годината и за подобряване гъвкавостта на пазара на труда. Предстои повишаване на лихвените проценти. Трябва отговорно управление на публичните финанси и натрупване на фискални буфери, добави той.

Според Николай Василев, министър на икономиката 2001 – 2003 г., отстрани България изглежда стабилна държава, а от най-задлъжнелите държави вече е сред страните с малки дългове. За последните 10 години в страната няма проведени сериозни реформи, отбеляза той. По всички показатели преди 13 години бяхме по-добри от Румъния, а сега те ни изпреварват и това е наш, а не техен проблем.

Колкото чужди инвестиции идват, толкова си тръгват всяка година, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Всички обществени поръчки-на чужденци! Другото е КОРРУПЦИА! И данъчен произвол!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.