Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чужди медии коментират изхода от ядрения референдум

18 коментара

Предизвикващият полемика референдум в България дали да бъде построена нова атомна електроцентрала изглежда е невалиден заради ниската избирателна активност, посочва на своя сайт ББС.

Според проучвания екзит-пол правото си на вот са упражнили около 20 процента от гласоподавателите - далеч под прага от 60 процента, необходим, за да е валидно допитването. Референдумът, свикан на основата на внесена от социалистическата опозиция петиция, бе възприеман като барометър за предстоящите по-късно тази година парламентарни избори в България, отбелязва ББС, цитирана от БТА. Той бе важен и като показател за отношението към Русия, с която бе сключен договор за изграждането на централата.

Британската обществено радио и телевизия припомня, че дясноцентристкото правителство на премиера Бойко Борисов подкрепя развиването на ядрената енергетика в България чрез вече съществуващата атомна електроцентрала в Козлодуй, но че няма необходимите според него 10 милиарда евро за изграждането на нова АЕЦ. Социалистите са смятани за близки до проекта "Белене", тъй като сключиха през 2008 г. договор за построяването на втора атомна централа в България с руската държавна компания "Атомстройекспорт".

Природозащитниците се обявяват против изграждането на нова АЕЦ, което бе предложено за първи път по времето на комунистическия режим, допълва ББС.

АФП отбелязва, че това е първи в посткомунистическата история на България референдум. Българите гласуваха по въпроса за българо-руски проект за нова атомна централа в Белене, изоставен от правителството заради високата му цена. Между 60.3% и 61% дадоха отговор "да" според социологическите агенции.

Ако най-малко 20% от 6.9 милиона избиратели гласуват и ако повече от половината от тях са за атомната енергия, парламентът е длъжен да разгледа въпроса в тримесечен срок. Но правителство на премиера Бойко Борисов разполага с мнозинство срещу проекта за нова централа. В неделя вечерта Бойко Борисов заяви, че "отново ще гласува с "не" в парламента.

В неделя снежните бури в Югоизточна България и заледяванията в цялата страна изглежда обезкуражиха много от избирателите, се посочва в кореспонденцията на АФП.

"Още повече, че въпросът за бъдещето на атомната енергия включва експертни познания, което предизвика конфузии: около цената на проекта; ефекта върху цената на електроенергията и пазара; посочването на инвеститор и участието на държавата. Тези елементи станаха част от различни интерпретации, което обяснява отчасти голямата част от хората, които не участваха", разяснява агенцията.

"Според анализаторите основният ефект от референдума ще бъде стягане на редиците на основните партии с поглед към изборите през юли", пише още АФП.

Часове преди края на допитването Евронюз съобщи, че предстои българските граждани да кажат "голямо да" на изграждането на втора атомна централа.

"България вече разполага с една ядрена електроцентрала, но министър-председателят Бойко Борисов заяви, че страната не можела да си позволи втора и по тази причина спря нейното изграждане през март 2012, което вече беше започнато".

Убедителният вот в полза на рестартирането на проекта ще се разглежда като силен шамар по лицето за неговата икономическа политика, отбелязва Евронюз.

"Националната икономика едва излезе от рецесията, но българите разполагат с по-малко от половината от стандарта, на който се радват останалите европейски граждани. Ако днес те гласуват срещу Борисов за изграждането на нова ядрена мощност, те могат да направят същото на следващите избори през юли, когато ще избират нов парламент", обяснява телевизията.

Според близкото до руското правителство издание "Российская газета" важен елемент в отразяването на референдума е това, че той е предизвикан "от българските граждани – отдолу нагоре".

"На правителството на Бойко Борисов, който често си мени мнението на 180 градуса и даже обърква своите съпартийци, му се наложи да се вслуша в мнението на народа", съобщава вестникът и припомня, че управляващата партия ГЕРБ на премиера Бойко Борисов коригира въпроса на референдума и от него отпадна проектът АЕЦ "Белене".

От лятото на миналата година бяха счупени върховете на огромен брой копия в споровете за бъдещето на българската ядрена енергетика и "Белене", която трябваше да се строи от руската корпорация "Росатом". В какво ли не се обвиняваха един друг противниците и привържениците на атомната станция. Разсекретяваха се документи, в движение се сменяха цените на централата и тока, сипеха се обвинения в корупция, появиха се разни картонени кашони с документи и т.н. Самият премиер Борисов, който по-рано по принцип не отричаше възможността от изграждане на атомна централа и нейната полезност за икономиката на страната, само за броени седмици преди референдума каза "не, не и още веднъж не", с което предизвика недоумението даже сред своите съпартийци.

Според предварителните резултати и данните от екзитпол над 60% от гласувалите са казали "да" на бъдещето на ядрената енергетика в България и на нова ядрена централа. Но има едно голямо "но". Избирателната активност бе едва около 20% от имащите право на глас. Т.е. референдумът няма сила, тъй като по закон за неговата легитимност е необходима избирателна активност не по-малка, отколкото на предходните парламентарни избори през 2009. Тогава пред урните застанаха над 62%.

Сега, след окончателното преброяване на гласовете, в случай, че избирателната активност надхвърли 20%, парламентът на България е задължен отново да възобнови дебата за бъдещето на новата АЕЦ и да вземе решение. Но то едва ли ще бъде друго. Настоящият премиер Борисов вече отбеляза, че организирайки референдума, социалистите са зачеркнали темата "Белене". Макар Борисов вече неведнъж да е изумявал българските граждани с промяната на своята позиция на 180 градуса и може да го направи отново, коментира "Российская газета"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обикновен_deactivated_1521757111
    #18

    Не знам дали народът е показал червен картон на Борисов, но със сигурност 80% от всички имащи право на глас разгадаха измамата на комунистите чрез референдум да се опитат да реанимират безумния антибългарски проект Белене. Което предполага и катастрофа на БСП на предстоящите избори.

  2. Анонимен
    #17

    Настоящият премиер Борисов бил отбелязал, че организирайки референдума, социалистите са зачеркнали темата "Белене". Хайде-де! Като че ли не помним няколкочасовата визита на тогавашния ДС на САЩ Хилари Клинтън и строевата подготовка, която направи на премиера и неговите министри. Строева, завършила с "кръгом и пак напред" по въпроса за АЕЦ "Белене".

  3. Анонимен
    #16

    Нокаута на референдума беше нанесен с левачката. На изборите мутрата ще го "подпрат" от няколко страни. Да не си прави никакви илюзии.

  4. Анонимен
    #15

    №11 e типичният червен манипулатор, който използва най-примитивни методи за плашене на хората. За щастие, колкото и да е смотан, матрялът се стресна и не отиде да гласува ЗА прескъпото русолюбско творение.

  5. Анонимен
    #14

    Така е, 13, така е. Затова българите често си купуват скъп мобилен телефон или плазма на кредит, въпреки че заплатата им е 400 лв. После не могат да си плащат вноските и започват да реват, че децата им гладуват. Накрая обвиняват лошите капиталисти и банки за състоянието си и искат държавата (тоест всички ние) да им помогне. Та същото е и с АЕЦ-а.

  6. Анонимен
    #13

    винаги е по добре да имаш нещо отколкото да нямш

  7. Анонимен
    #12

    Този референдум беше тест за българското гражданско общество.Той показа колко е смачкан българина от режима на ГЕРБ.Но и ГЕРБ разбраха че няма да има прошка.Пътници са.

  8. Анонимен
    #11

    А знаете ли, че въглищата в Марица-изток не са неизчерпаеми и се копаят усилено повече от 50 години. Бъдещето на ядрената енергетика е неминуемо за България, ако не искаме да внасяме скъп ток след някоя година.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  10. Анонимен
    #9

    До 8. Да, а освен това комунистическият режим е виновен, че има Слънце, въздух и вода! Затова се опита да поправи грешката си с чернобилската АЕЦ, но не му стигна мощността и сега търси начини да я увеличи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.