Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чуждите банки са замразили плановете си за финансиране на "Южен поток"

10 коментара
Чуждите банки са замразили плановете си за финансиране на "Южен поток"

Финансирането на "Южен поток" се отлага леко във времето, тъй като чуждестранните банки са предпазливи за ефекта от западните санкции, наложени на Москва. Това съобщи в сряда руската компания "Газпром", която контролира проекта, предаде Ройтерс.

Миналата седмица руската агенция Интерфакс съобщи, че осигуряването на кредити за изграждането на подводната част от газопровода по дъното на Черно море се отлага за първото тримесечие на 2015 г.

"Газпром" възнамеряваше до декември да сключи сделки за финансирането на първата и втората част от газопровода, чиято стойност междувременно набъбна с 47% до 40 млрд. евро (50.5 млрд. долара).

След налагането на западните санкции много банки замразиха първоначалните си планове за финансиране на проекта, който би циментирал "Газпром" като доминиращ доставчик в района на Югоизточна и Централна Европа.

"Нашите предпазливи очаквания са за първото тримесечие на 2015 г.", заяви Александър Иванников, зам.-ръководител на финансовия департамент на "Газпром".

"(Банките) са в очакване санкциите бъдат облекчени...(Забавянето) е свързано с предпазливост, малко по-продължителен процес от обичайния. Няма форсмажорни обстоятелства, водят се преговори", каза той.

Независимо от забавянето и възраженията на Европейския съюз срещу проекта заради нарушение на европейските правила, "Газпром" заяви, че графикът не е променен.

Целевите срокове за завършване на строежа не са променени до момента, каза говорителят на "Газпром" Сергей Куприянов пред Ройтерс.

Наказателните санкции на ЕС и САЩ заради намесата ѝ в Украйна вече оказаха негативен ефект върху руската икономика и сринаха рублата до абсолютен исторически минимум спрямо долара.

Газопроводът "Южен поток" трябва да доставя газ за Западна Европа от руския град Анапа по дъното на Черно море през България, Сърбия и Унгария до Австрия.

"Газпром" е основен акционер с 50 процента в проектните компании, създадени за изграждането на морския участък и сухопътните трасета през териториите на различните държави. За тръбата през Черно море е създадена базираната в Амстердам компания "Южен поток Транспорт", в която участват италианската ЕНИ с 20 на сто, а по 15 процента си делят германската "Винтерсхал" и френската "Електрисите дьо Франс".

"Българският енергиен холдинг" е партньорът на "Газпром" за трасето у нас, "Сърбиягаз" държи 49 на сто от проекта през Сърбия, в Унгария партньорството е с Унгарската банка за развитие, а в Австрия – с OMV.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо_13
    #10

    Майк, ти си просто Миша ...

  2. Страхил Божикравов
    #9

    Абе, Майк, ние различни сводки сме чели, май..Доколкото чух от Меркел, май щяха да се задълбоават, вместо да затихват

  3. Майк
    #8

    Европейските санкции са затихващи, сам знаеш.То и няма как иначе. Янките не успяха да скарат европейците, при все огромното си желание. Чети Оруел, там са ясно разграничени ТРИ мегадържави- Евразия, Истазия, Океания. Светът върви към точно такива конгломерати. Русия е в Европа и е надежден партньор за ресурси, наука, технологии, сигурност.

  4. Страхил Божикравов
    #7

    Майк, аз доколкото си спомням, западноевропейците наложиха на Русия санкции заедно с американците, не са се делили. Тук не става въпрос за това дали е про- или анти- американски газопроводът, а за българските интереси и (евентуални) печалби от него за българското общество. За момента печалбите са доста съмнителни...

  5. Dadmoroz
    #6

    Сега като дойде зимата ще почнат да мислят по трезво, някои "плановици".....

  6. Kiril Kovatchev
    #5

    Нещо май звездите не се подреждат благоприятно за сибирските варвари? Първо трябва да се научат да се държат прилично и тогава могат да очакват някакво разбиране от цивилизованите хора. Засега мечтите на варварите си остават просто мечти.

  7. Майк
    #4

    Интереси, драги. С Америка, прее.авка. С Русия- всичко ОК, питай др. Шрьодер.

  8. roccotull
    #3

    Евалла, Майк! Брилянтно ги разбираш тези работи! Всеки европеец изгаря от желание да прецака американците и да се прегърне с големия демократ и защитник на слабите и онеправдените другаря Путин. А колкото до финансирането: някоя наша банка от рода на КТБ може да го направи.

  9. ирис
    #2

    И шат на патката главата

  10. Майк
    #1

    Няма страшно. Ю.П. е дотолкова антиамерикански, че всеки с чувство за европеец в сърцето ще направи компромис и ще додаде за по-бързата му реализация. Всички западняци са върли антиамериканци, ненавиждат октоподните им пипала и гнусни номерца. Ние още се ослушваме, защото... не сме дотам европейци... ще мине.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.