Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

CNN: САЩ ще участват във военно учение в близост до спорната граница на Индия с Китай

5 коментара
CNN: САЩ ще участват във военно учение в близост до спорната граница на Индия с Китай

Съединените щати ще участват в съвместни военни учения с Индия на по-малко от 100 километра от спорната граница на южноазиатската страна с Китай, предаде CNN.

Според високопоставен офицер от индийската армия, запознат с въпроса, военните учения ще се проведат в средата на октомври на височина 3000 метра в Аули в индийския щат Утаракханд и ще бъдат насочени към обучение за водене на война на голяма височина.

Аули се намира на около 95 км от линията на действителен контрол (ЛАК) - негостоприемно парче земя, на което приблизително е очертана спорната граница между Индия и Китай.

Ученията ще се проведат като част от 18-ото издание на ежегодните съвместни учения, известни като "Yudh Abhyas" -- или "Военна практика".

Отношенията между Индия и Китай са обтегнати след кървавия сблъсък между техни войници в Хималаите през юни 2020 г., при който загинаха най-малко 20 индийски войници и четирима китайски войници.

Напоследък напрежението се повиши още повече от това, че Китай построи мост над езерото Пангонг Цо, което се намира на границата -- ход, осъден от индийското правителство като "незаконна окупация".

По време на посещението си в Индия тази година командващият тихоокеанската армия на САЩ генерал Чарлз Флин определи военното струпване на Китай в близост до спорната граница като "тревожно".

Запитан за съвместните учения, говорител на Министерството на отбраната на САЩ заявил пред CNN, че партньорството с Индия е "един от най-важните елементи на общата ни визия за свободен и отворен Индо-тихоокеански регион".

"Един от важните елементи на тези по-широки усилия включва учения и тренировъчни мероприятия, а "Yudh Abhyas" е едно такова ежегодно двустранно учение, предназначено да подобри оперативната съвместимост и да подобри съответните ни способности за справяне с редица предизвикателства пред регионалната сигурност", заяви говорителят.

Линията на действителен контрол, слабо дефинираната фактическа граница между Индия и Китай, възниква в резултат на китайско-индийската гранична война от 1962 г., която е предизвикана от дългогодишни исторически териториални разногласия.

Точното ѝ местоположение може да бъде неясно и все още има спор между Китай и Индия за това къде свършва едната страна и започва другата.

Всяка военна провокация между Индия и Китай може да има тежки последици. И двете страни разполагат с ядрени оръжия.

Напрежението по границата между двете държави ескалира, след като войници се бият с юмруци, камъни и бамбукови пръти с пирони в кървава кавга, при която загинаха най-малко 20 индийски войници през юни 2020 г. в долината Галван, близо до Аксай Чин - област, контролирана от Китай, но за която претендират и двете държави.

Въпреки че оттогава напрежението е намаляло, и двете страни поддържат голямо присъствие на войски в граничния регион, което повишава риска от потенциална грешка в изчисленията в случай на внезапни и неочаквани сблъсъци.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Американските военни смятат, че е по-лесно да се справят с Китай, защото там е и икономическият интерес на инвеститорите?!

  2. ABV
    #4

    Ако изпратете великата г-жа. Пелоси на спорната граница ефекта ще е същия и ще спестите излишните разходи за военни учения!

  3. ABV
    #3

    Оказа се, че не само автократите могат да организират "военни учения"!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  5. John Doe
    #1

    Китайските и ндийските войници се бият с юмруци, камъни и бамбукови пръти - каква по-точна илюстрация на тяхното военно-технологично, морално и цивилизационно ниво, напълно в хармония с това на Ким чен Ун и останалите азиатски сатрапи. А разните евразийски апологети и петоколонници в България се опитват да завлекат България в евразийското блато с всякакви средства.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам