Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Covid-епидемията през април и сега – разликите

7 коментара
Covid-епидемията през април и сега – разликите

По 200-300 новозаразени с коронавирус дневно и над 600 души в болница може да звучат стряскащо на фона на първия пик след Великден, когато се откриваха по 50-60 до 90 нови случая, а в болница бяха под 300 души. В действителност обаче картината не е толкова апокалиптична и много от тенденциите имат своето логично обяснение. На първо място разхлабените мерки спомагат за разпространението на вируса, съответно повече хора се заразяват.

30% от активните случаи в болница през април, 14% сега

В средата и края на април, когато беше отчетен първият пик, в болница имаше между 250 и 280 души и 40-50 души в интензивни отделения. Тогава се откриваха между 50 и 90 нови случая дневно. В деня на т.нар. пик с 90 нови случая – 24 април – в страната е имало 282 души в болница и 41 души в интензивни отделения. Към този момент общо установените случаи са били 1171, а активните случаи (общо установени минус излекувани и починали) – 890. Починалите тогава са 52 души.

От данните е видно, че над 30% от активните случаи тогава са били в болница и около 5% в интензивни отделения. В момента при 4620 активни случая, 642 или 14% са в болница и около половин процент (24 души) са в интензивни отделения.

Какво е на показ?

Причините за това могат да се търсят в няколко посоки. Ограничените възможности за тестване в началото на епидемията принуждаваха властите да тестват изключително тесен кръг, основно хора със симптоми. Това обяснява и по-високият процент положителни тестове в някои от дните тогава спрямо сега. През пролетта имаше повече дни с над 10% положителни тестове, сега варират между 5-6-7% и в отделни дни има по-висок процент на положителните проби.

Заради дефицита на тестове през април, тогава на показ са били преобладаващо най-тежките случаи, стигнали до болница и в по-малка степен хора с леки симптоми и безсимптомно болни.

Сега се тества много повече, правят се по 4000-6000 теста на денонощие при около 1000 тогава. Сега се проследява много по-пълно епидемичната верига, като се тестват безсимптомни контактни на вече установени заразени, включително сред големи колективи в предприятия и така се откриват много повече носители на вируса. По данни на самите здравни власти, сега откриват много повече безсимптомно болни и голяма част от новооткритите всъщност са добре.

Това разширява картината и вече се вижда, че от общо известните като заразени случаи, по-малък процент хора попадат в болница.

Освен това по данни на специалисти лекарите вече са започнали да прилагат по-успешни терапевтични схеми и по-малко хора стигат до тежки усложнения спрямо преди, съответно до смърт.

Смъртните случаи

Данните за по 7-8 починали за денонощие сега спрямо 1-3-5 тогава звучат стряскащо, но на фона на общия брой заразени ситуацията не е толкова черна. През април по-висок процент от общия брой установени случаи са приключили със смърт спрямо сега. От една страна отново - защото тогава на показ са били главно по-тежките случаи, докато сега картината е много по-пълна.

При общо 1171 регистрирани случая към 24 април и 52 починали, то около 4.5% от случаите са били с фатален изход. Сега при общо 9584 случая и 321 починали около 3.4% от случаите са с фатален изход. Отново, тук трябва да се отчете и напредъкът в подхода на лекарите, които вече прилагат по-успешно лечение.

Когато става въпрос за човешки живот, това няма как да е успокоително, но е логично следствие по-големият брой болни да води до повече починали като абсолютен брой.

Перспективите

Същевременно сега епидемията се развива много по-динамично. От 2 юли насам, когато беше премината границата от 5000 случая, те почти са се удвоили. Как това е променило картината при приетите в болница и в интензивните отделения? Към 2 юли в болница е имало 446 пациенти, от които 32 в интензивни отделения или клиники. Т.е. при още близо 5000 нови случая, хората в болница са се увеличили с 200 души, при тежко болните в интензивни клиники няма промяна. От общо 2200 активни случая към 2 юли, 446 са били в болница или около 20%.

Т.е. може да се предвиди че между 14% и 20% от активните случаи попадат в болница и това да служи като сигнална лампа, за да не се допуска претоварване на системата. Според официалните данни на МЗ болниците в страната разполагат със 7391 легла (във вътрешни, пулмологични, инфекциозни отделения) за лечение на по-леките и с 1324 легла в анестезиологичните отделения за лечение на тежките случаи с Covid-19. Болниците в София разполагат с 1137 легла за лечението на по-леките случаи във вътрешни, инфекциозни и пулмологични отделения и с 430 болнични легла за интензивно лечение. 

Освен това в момента част от болниците са затворили така наречениет си Covid отделения и стремежът е да останат чисти за пациентите с други диагнози възможно най-дълго.

Съществува риск обаче на определени места да има претоварване, както се получи в болниците във Видин и Ямбол през пролетта и в Пловдив в момента. Има и опасност цели отделения да останат извън строя, ако има голям брой заразен медицински персонал. Към днешна дата заразеният медицински персонал е около 6% при 11% от всички установени случаи през пролетта. Въпреки това в момента на ден се докладват като абсолютна бройка повече заразени медици отколкото тогава, т.е. рискът от оголване на структури откъм кадри не е за подценяване.

При удвояване на активните случаи и достигането им до 8000 души и ако 14% от тях са в болница, то над 1100 души биха имали нужда от болнично лечение в цялата страна, което отново е под обявените възможности, но може да е проблем за определени райони с остър недостиг на кадри и места.

В същото време броят на излекуваните също расте. Ако сега на ден излекуваните нарастват с по над 100 души, това е в пряка зависимост с новооткритите случаи преди 20-30 дни, които сега оздравяват. Т.е. тепърва наред с новите болни предстои в следващите седмици да се излекуват по 200-300 души, затова и прогнозите кога точно и къде ще се препълни системата, не са толкова лесни. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #7

    Андрейчо, има правило в комуникациите, щом се крещи - говорят емоции, а не разума. Страхът е разбираем, но не е прилично. Като лекар мога да те уверя, че маските НЕ спират вирус, а шлемовете са особено смешни. Обаче не в това е въпроса, а в безсмислието да се пречи на заразяването с вируса. С две думи - или живееш, или се криеш. Ти избираш.

  2. Коментарът е изтрит в 22:42 на 25 юли 2020 от автора.
    #6
  3. Коментарът е изтрит в 22:42 на 25 юли 2020 от автора.
    #5
  4. Kruger
    #4
    Отговор на коментар #1

    Поредният коментар с невярно твърдение. Тази глупост за 60 годишните беше през май, а не април, и просъществува само 5 дни от 14-ти до 19-ти май: https://news.bg/health/ananiev-promeni-zapovedta-za-zadalzhitelno-lechenie-v-bolnitsa-na-hora-nad-60-g-s-covid-19.html Успокойте се и си измислете си нещо друго. Няма нужда да е с главни букви, по-добре просто да е вярно:) През април имаше други простотии. Хората бяха принудени да лежат вкъщи, да ходят с намордници по улиците и да чакат на КПП-та.

  5. kosta
    #3
    Отговор на коментар #2

    Георги ГеоргиЙ. Ние следваме политиката която следват всички. И тя е повече да го преболедуват лятото. Че иде зима Георге, а времето през зимата е студено

  6. Георги Съдиев
    #2

    Мартинче, Мартинче ти ако не си луда си НЕКОМПЕТЕНТНА, да не кажа по тежката дума Т.ПА.България следва управленските методи на Тръмп, където до днес загинаха 146683 души. Ние следвамме Израел, където на ден заболяват над 1200 души. Защо? Защото и там има протести, които искат да свалят Нетаняху. Видя ли кое е общото: Тръмп, Нетаняхо, Борисов. Вместо да философствате вижте какво правят в Китай, Германия, Австрия, та даже Гърция и Великобритания (Джонсън Беше тръгнал по умма на Тръмп, ама след като пострада лично се оправи). Вие "мангъровци" следвате Швеция (на 10000 души - 68 заболели и 6 починали). Засрами се.. Само след 10-15 дни ще СТИГНЕМ ИЗРАЕЛ.

  7. Коментарът е изтрит в 22:42 на 25 юли 2020 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.