Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Covid-eпидемията ще се управлява на пет етапа

0 коментара
Covid-eпидемията ще се управлява на пет етапа

Епидемията от Covid-19 ще се управлява на пет етапа, като при всеки от тях могат да се въвеждат различен набор от противоепидемични мерки и да се извършва реорганизация в болниците, така че да поемат увеличения поток от пациенти. Това предвижда актуализираният Национален оперативен план за справяне с пандемията от Covid-19, който беше приет от правителството преди ден. В плана не са разписани конкретни индикатори при какви нива на заболеваемост и натоварване на болниците се пристъпва към всеки от етапите, което както и при предходни вълни, ще става според моментната преценка на здравните власти.

Основните цели на документа е да ограничи заболeваемостта и смъртността от коронавируса и свързаното с това натоварване на здравната система в страната, както и да бъде създадена адекватна организация за управление на епидемията.

Път на пациента

Както и при предходни вълни, планът предвижда първият контакт със здравната система на хората със съмнение за Covid да става през личните лекари и специалистите от извънболничната помощ, медицинските и диагностично-консултативни центрове (ДКЦ), а при тежки случаи - от мобилни медицински екипи на центровете за спешна медицинска помощ и през спешните отделения и диагностично-консултативните блокове на болниците.

В болниците пациентите само с Covid-19 се лекуват в отделения, клиники по инфекциозни болести или друга структура по специалност с терапевтична насоченост, в зависимост от проявената клинична симптоматика (пневмология и фтизиатрия, кардиология, вътрешни болести, ендокринология, педиатрия, неонатология, детска пневмология и фтизиатрия и др.) при условия на изолация и спазване на противоепидемичните мерки.

Пациенти, които същевременно имат и други заболявания, съобразно тежестта на заболяването и необходимостта от остро лечение, могат да бъдат хоспитализирани в структури по инфекциозни болести с наблюдение и лечение от специалисти по профила на заболяването или в условия на изолация в отделението по основното заболяване с консултация и проследяване от специалист по инфекциозни болести във връзка с коронавирусната инфекция. В случаите когато състоянието на болния от Covid-19 изисква интензивно наблюдение и лечение, то трябва да се осигури в условията на изолация, в структура по анестезия и интензивно лечение или в друга болнична структура с възможности за интензивно лечение.

Регионалните здравни инспекции трябва да се грижат на местно ниво за наличието на достатъчен брой места за лечение на пациентите с коронавирус, включително чрез разкриването на допълнителни легла и отделение и реорганизация на съществуващите.

На болниците се препоръчва активен контрол на медицинския персонал преди началото на всяка смяна за откриване на медицински лица с клинични оплаквания, характерни за Covid. Целта е да се осигури непрекъснатост в работата на болниците.

В най-критичните моменти всички болници ще лекуват Covid

В най-критичните етапи на епидемията в лечението на болни от Covid трябва да участват всички болници за активно лечение, като в многопрофилните болници се поддържа не по-малко от 10% капацитет от наличните легла за лечение на болни с друга патология. Лечебните заведения, които не осигуряват обслужване на спешни случаи с друга патология, трансформират целият си леглови фонд за лечение на пациенти с коронавирус.

Лечебните заведения, които не осигуряват обслужване на спешни случаи с друга патология, трансформират целият си леглови фонд за лечение на пациенти с коронавирус.

Специализираните болници за активно лечение по белодробни болести, акушерогинекологични, ортопедо-травматологични и др. трябва да отделят легла за диагностика и лечение на заразени лица, които се хоспитализират при необходимост от лечение по специалността, по която болницата е специализирана.

Мерки на пет етапа

Като основни противоепидемични мерки в плана са разписани следния набор от действия: физическата дистанция, задължителното носене на маски, хигиена на ръцете и проветряване, мерки на работното място (работа от разстояние), ограничения при провеждането на масови мероприятия и учебни занятия, както и при струпването на хора в обекти с обществено предназначение, както и мерки по граничен здравен контрол. Сертификати за ваксинация и преболедуване ще могат да се изискват само за целите на здравния контрол, както и ще може да бъде въвеждане временна забрана за влизането на територията на страната от определени групи хора.

В първите да етапа 0 и 1, когато заболеваемостта и натовареността на здравната система е ниска, са предвиждат само най-леките възможни мерки: носене на защитна маска, спазване на дистанция от 1.5 м., засилен сутрешен филтър в детските заведения.

При етап 2, когато има трайна тенденция за увеличаване на заетостта на болничните легла наборът от възможни мерки е: носене на защитна маска на закрито, изискване за недопускане на не повече от 1 човек на 8 м2 в търговски обекти, ограничаване на свижданията в лечебни заведения и на извънучилищните мероприятия и събирания на деца и младежи, недопускане смесване на ученици от различни паралелки.

В етап 3, когато се отчита натоварване на здравната система ще може да има изискване и за маски на открито, връщане на тестването в училище и да се преустановява присъственото обучение в училищата в отделни населени места и области при достигане на 20% отсъствие на ученици и/или персонал. Друга мярка е работата от разстояние, при възможност на над 50% от персонала

В етап 4, когато е епидемичният пик и здравната система е претоварена, отново се предвижда работа от разстояние. Преустановява се присъственото обучение в училищата. Преустановяват се масови мероприятия (посещения на спортни, културни и други). Преустановява се дейностите на обекти с масово посещение на хора (над 20 човека) – театри, кина, спортни зали и стадиони, дискотеки, ресторанти и др. Преустановяват се присъствените обучения във висшите учебни заведения до връщането обратно в етап 3.

При регистриране на Етап 4 дори в една област се обявява извънредна епидемична обстановка за територията на страната.

Планът предвижда личните лекари да назначават PCR

За осигуряване на достъпна лабораторна диагностика на заболелите от Covid-19 в плана са записани следните опции: възможност за назначаване на rt-PCR изследване от общопрактикуващи лекари и от лекари специалисти; възможност за назначаване на изследване с бърз антигенен тест в лаборатория от общопрактикуващи лекари и от лекари специалисти; провеждане на rt-PCR изследване или на бърз антигенен тест от лечебно заведение за болнична помощ при диференциално-диагностично уточняване.

Разписаното в плана, обаче, се разминава с предложената от МЗ промяна в нормативната уредба, а именно: личните лекари да могат да назначават само бързи антигенни тестове.

Повечето изследвания са необходими, за да покрием поставените от Eвропейската комисия и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията изисквания от най-малко 600 проведени изследвания на 100 000 население на седмична база.

Заложено е, че с цел осигуряване на възможност за изследване на всеки човек със съмнение за Covid-19, независимо от лабораторния капацитет за провеждане на PCR изследвания в страната, диагностика на SARS-CoV-2 ye се провежда и чрез изследване на клиничен материал с бързи антигенни тестове. Изследването се извършва от медицински специалист, обучен за неговото правилно изпълнение, съгласно указанията на производителя.

Лекарства и ваксини

В плана е разписан е механизъм за осигуряването на лекарства и ваксини.

За периода 2022-2023 г. България участва във второ споразумение за закупуване, последващо развитие, производство и опции за закупуване и доставка на ваксина срещу Covid-19 за държавите членки на ЕС, между Европейската комисия и Pfizer Inc./BioNTech с количество от 14 069 808 дози ваксина. След проведени преговори с Франция и Pfizer Inc./ BioNTech Manufacturing GmbH това количество беше намалено чрез преразпределяне на близо 3 000 000 дози на Франция. За 2022 г. предстои доставката на 2 710 904 дози ваксина, а за 2023 г. - на 7 034 904 дози ваксина.

В страната е създаден хладилен капацитет за съхранение на всички видове ваксини срещу Covid-19 в "Бул Био – НЦЗПБ" ЕООД и в регионалните здравни инспекции. Въведен е ред за ежеседмично заявяване на ваксини от РЗИ и от лечебните заведения.

Отново се предвижда лечебните заведения в страната да поддържат резерв от лекарствени продукти, необходими за лечението на коронавируса. Всички осигурявани от Министерство на здравеопазването лекарствени продукти за лечение на Covid-19 и свързаните с него усложнения са включени и в публикувания от Министерство на здравеопазването "Интерактивен терапевтичен справочник за лечение на Covid-19" (Второ издание) и в публикувания от Световната здравна организация "Therapeutics and COVID-19: living guideline".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.