Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Covid-пунктове пред болниците от петък, обрат за тестовете от джипитата

Фандъкова няма да уволнява директора на IV градска: Не е време за оставки

10 коментара
Covid-пунктове пред болниците от петък, обрат за тестовете от джипитата

Разпоредените от премиера Бойко Борисов мобилни пунктове пред всяка болница, където пациенти със съмнение за Covid-19 да бъдат тествани и преглеждани, ще бъдат поставени до 6 ноември, петък. Това съобщи във вторник здравният министър Костадин Ангелов. Той посочи, че такива фургони, каквито вече има пред Пирогов, Александровск болница и др. лечебни заведения ще бъдат поставени пред всички държавни университетски и областни болници. Целта на пунктовете е да консултират пациенти, които по друг начин не могат да стигнат до лекар. На място ще им бъдат правени антигенни тестове и ще бъдат преглеждани от лекар или сестра според възможностите на болницата.

Ангелов каза, че целта е хората да получават навременна консултация и максимално много хора със симптоми да бъдат тествани. Той каза, че никой няма да бъде връщан, но ако се извият опашки предупреди хората да спазват дистанция. Кой да бъде хоспитализиран и къде ще се преценява от специалистите. По думите на Ангелов вече функционира обещания координационен център на национално ниво, който да оказва логистична помощ на болниците в страната относно наличието на места, запасите от лекарства и консумативи и др. Ангелов предупреди, че този център е само за нуждите на болници, здравни институции, Спешна помощ, а гражданите трябва да звънят на Спешна помощ.

Фандъкова няма да уволни шефа на IV градска болница

В края на миналата седмица заради липсата на достатъчно разкрити места в болниците и претоварване на спешна помощ здравната система на София блокира и лечебни заведения отказваха да приемат пациенти. Заради такъв отказ и лоша организация на работата Ангелов поиска оставката на директора на Четвърта градска болница д-р Аркади Иванов.

Във вторник обаче столичният кмет Йорданка Фандъкова съобщи, че няма да освободи Иванов, "защото не е време за оставки". Междувременно в подкрепа на Иванов в качеството му на всеотдаен лекар се подписаха стотици пациенти.

Казусът, за който му беше поискана оставката, бе заради дългия престой на линейка със 70-годишен пациент и първоначалния отказ на началника на отделение да го приеме. В последствие пациентът все пак беше хоспитализиран. Във вторник стана ясно, че направената вътрешна проверка в болницата по казуса е установила, че забавянето е било малко над час - 66 минути.

"Ясно е, че има пропуски при спазването на правилата. Първото забавяне, малко повече от 30 минути, е до идването на дежурния лекар. Това е много сериозно забавяне. И, всъщност второто забавяне е заради разговорите на дежурния лекар, неговият началник на отделението, както и със спешния медик. Нещо, което е забавило цялата процедура, вместо да се действа, е минало времето в разговори. Това разбира се е недопустимо, не смятам, че е време за оставки", мотивира се Фандъкова.

Джипитата все пак ще назначават PCR тест

Здравният министър съобщи във вторник за обрат в идеята личните лекари да назначават направления за бързи антигенни тестове в лабораториите, а не за PCR-тестове. Този вариант е бил отхвърлен заради анализ на Националния център по заразни и паразитни болести, според който на базата на тях все още не може да се налагат карантина, изолация и т.н.

Преди седмица именно директора на НЦЗПБ проф. Кантарджиев призова за масовото им навлизане и каза, че при голямо претоварване на системата е допустимо да не се търси потвърждение с PCR. Преди това директорът на НЗОК каза, че джипитата ще назначават антигенни тестове и ако са положителни ще се прави и PCR-тест на място в лабораторията. Ангелов обяви във вторник, че последно обсъждания вариант е за електронно направление, издавано от джипитата, с което пациентът ще бъде насочван за PCR тест.

МЗ прати 20 чиновници на помощ на РЗИ

Ангелов обяви също, че от днес 20 служители на Националния център по обществено здраве и анализи се включат в работата на Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ), която в последната седмица изнемогва. Целта е те да подпомагат колегите си, ангажирани с извършването на държавния здравен контрол, в т.ч. с връчване на предписания и актуализиране на данните в Националната информационна система за борба с COVID-19 и др.

Засега идеята за sms-известяване за карантина, която беше лансирана миналата седмица, се отлага.

"Най-добре е тези предписания за положителни установени пациенти с коронавирус да се връчват на хартия, защото те са основание за издаване на болничен лист. Ако продължи да се увеличава броят на заболелите и хора, които трябва да бъдат поставени под карантина, може да предприемем и уведомяване по електронен път и със sms", посочи той.

Ангелов каза, че в Германия вече са се отказали да търсят и правят епидемиологични проучвания, а разчитат на съвестта и разума на хората да предупреждават всички лица, с които са контактували, защото усилията на властите, които трябва да извършват тези проучвания, са насочват в други посоки по отношение на контрола на кризата.

Рекорден брой починали

За последното денонощие новите случаи на коронавирус у нас са 2 427 при направени 7 910 PCR теста. Данните на Единния информационен портал показват, че положителните проби са 30.6% от тестваните.

Най-много са новите случая в София - 979, Пловдив - 225, Варна - 148 и Благоевград - 136.

Активните случаи са 34 110, от тях 2 841 са настанени в болница, а 180 са в интензивни отделения.

През последното денонощие е отчетен рекорд по смъртните случаи - 51 души. Така общият брой на жертвите на болестта у нас става 1349.

Излекуваните за последните 24 часа са 507. От началото на пандемията общо 21 037 души са се излекували от Covid-19.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. геро
    #10
    Отговор на коментар #4

    Използвайте същата търсачка за страни като Швеция, Англия, Италия,... и ни кажете резултата за март-май.

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #9
  3. Диана Илиева
    #8
    Отговор на коментар #4

    Е, колко необикновено да бъде тази есен? Не може ей така формално да сравняваме бройката. И не само за 5 години - това е твърде малка база данни за статистика. Трябва да се вземат среднопретеглени стойности спрямо броя на населението, което непрекъснато намалява и за което май нямаме точни данни. Ето ние със съпруга ми сме от 1 година в Белгия, но едва ли някъде, някой в България го е отразил като инфо.А ако все пак имаше сериозна разлика на абсолютните стойности на смъртност, въпреки мерките, които се вземат и каквито не са се вземали за нито едно заболяване досега, от Испанския грип насам, то това би значело, че сме попаднали в прекалено страшен сценарий.

  4. Диана Илиева
    #7
    Отговор на коментар #5

    И какво е именно съмнителното? Нима в Мексико няма болни нон-стоп, при това много, а те са държава, в която няма зима? Ами екваториална Бразилия? Просто огромното желание да изкарате короната, че прилича на грип или др сезонни вируси, води до ей такива съмнения.

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #6
  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  7. Valpet
    #4

    Освен да се съобщават сензации за "рекорден брой починали", полезно е да се посъветват хората да пазят хронично-болните от излишни контакти, а и самите хронично-болни също сами да се пазят.

    Доказано е, че коронавирусът е само 15% от общия щам на сезонните зарази, които дори и под формата на грип, настинка или пнеовмония, могат също да са смъртоносни за хронично-болните. Не е нужно всичко да се приписва само на Ковид-19 и неща които са се случвали и предишни години, да се представят за изключителни

  8. Jordan*
    #3

    Май в тази страна хване ли те вируса, трябва да си търсиш място!

  9. Dim
    #2

    Поне двама се разпознават > http://picbg.net/u/337/39928/851922.jpg

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.